Chytré hodinky – Jak čas pokročil
Zatímco ještě před nedávnem byl problém vybrat zajímavé modely pro test chytrých hodinek, v posledních měsících se situace změnila. Nabídka je řádově výrazně větší a to jak funkčně tak vzhledově. Chcete-li chytré hodinky vlastnit, výběr máte již ve velmi široké cenové škále. Potěšující je, že i levné modely dnes často používají kvalitní materiály i technologie. To co však stále odrazuje značnou část zájemců, je drasticky nízká výdrž baterie. Tedy relativně legrační doby provozu na jedno nabití. Ani rozdíl v tom, že některé mají například o 100 mAh více nemusí znamenat, že vydrží déle, ale pouze to, že mají velkou spotřebu. Tu také ovlivňují další faktory jako je stupeň jasu či vybraný displej. Otázka je tedy zcela jasná, mohou chytré hodinky současnosti nahradit ty klasické? Mohou, podobně jako ty starší, pouze změnou našeho postoje. Stejně jako se nepodivujeme, že mobil nevydrží na nabití rok, ale při intenzivnějším používání den maximálně dva. Budeme si muset zvyknout, že i nadále tomu u většiny hodinek nebude jinak.
Klady a zápory
Potěšitelné je, že většina chytrých hodinek přestala vypadat jako malé počítače. Jsou civilizovanější, vypadají daleko více jako jejich klasičtí předkové. I když k tomu mají samozřejmě mnoho funkcí navíc. A tady se toho za poslední dobu moc nezměnilo. Vylepšily se displeje, problém čitelnosti v náročných situacích u těch nejlepších je obecně lepší. V extrémních kontrastech to není dobré ani u těch nejlepších modelů.
Kruh nebo obdélník
Stálá polemika. Obě řešení vedou ke kompromisům. O obdélníkovém tvaru nechce mnoho lidí slyšet, protože jim to stále připomíná počítač. To tak ale být nemusí, jak je vidno například u Asusu ZenWatch. Tento model působí kultivovaně, zaoblené tvary a propracovanost a kvalitní materiály působí tak dobře, že by takto vypadající hodinky mohly být klidně klasické a nikomu by to nevadilo. Naopak zásadní výhodou pro text i většího počtu zobrazovaných údajů současně je právě obdélníková plocha. Ostatně, kdyby to nebyl tak zásadní rozdíl určitě by již nějaký vtipálek vyráběl například kulaté tablety. Druhým a velmi moderním řešením je klasický plný kruh bez jakékoliv výseče. Displeje vypadají většinou perfektně a často se vzhledově opravdu blíží klasikám. Třetí možnosti je výseč kruhu. A domníváme se, že to je výrazně nejméně zdařilé provedení barevných alternativ. Ale i zde jsou rozdíly. Zatímco například Motorola Moto 360 první generace měla velký ciferník a malou výseč, nepůsobilo to při vhodném výběru ciferníku až tak hrozně. U současných levných modelů jsou většinou malé ciferníky a velké výseče. Což opravdu nejen nepůsobí nejlépe, ale ještě se zmenšuje i tak malá plocha pro informace.
Petr Řezáč
Huawei Watch W1 (Mironet)
- Procesor: Snap Dragon 400
- OS: Android Wear
- Displej: 1,4“ Amoled, plný kruh
- RAM/Paměť: 512 MB
- SIM karta: ne
- Telefonování: ne
- Baterie: 300mAh
- Nabíjení: magnetická kolébka
- Hmotnost: 61g
W1 má klasický kruhový tvar, čistý design a je zhotoven z ušlechtilých ušlechtilých materiálů. Žádná výseč, využiti celé plochy až do kraje. Na první pohled je velmi praktické a příjemné trvalé ukazování času. Tedy nikoliv na dotaz, jak to u některých modelů bývá obvyklé. Pracuje ve dvou módech. První plnohodnotný barevný se po čase přepne do úsporného tak, aby nedocházelo ke zbytečnému odběru, ale zároveň aby měl uživatel bez jakéhokoliv zásahu přehled o tom kolik je hodin. Kovové pouzdro velmi jednoduchého tvaru spolu s koženým řemínkem působí velmi elegantně. Díky zvolenému řešení vypadají dobře i složitější ciferníky. Baterie 300 mAh díky kvalitnímu „správě“ udrží funkční hodinky až dva dny. Vzhledem k tomu, že srdcem W1 je Android Wear, tak po této stránce je vše obdobné jako u drtivé většiny modelů s tímto OS. Méně šikovná je magnetická dobíjecí kolébka, která není tak intuitivní jak by se zdálo. Často musíte jemnými pohyby lehce manipulovat kolíbkou tak, aby došlo k nabíjení. W1 patří provedením i výkonem k nejlepším v testu.
- perfektní zpracování
- kruhový displej bez výseče
- vysoká funkčnost
- vyšší cena
- nepřesná dobíjecí kolébka
Alcatel SM02 (Euronics)
- Procesor: neuvedeno
- OS: vlastní
- Displej: TFT IPS 1,2“ 240x204 pixelů
- Paměť: neuvedeno
- SIM karta: ne
- Telefonování: ne
- Baterie: 210mAh
- Nabíjení: USB v řemínku
- Hmotnost: 57gramů
Na první pohled velmi pěkné hodinky. Tento obraz umocňují i reklamní obrázky, kde není patrný výsek kruhu. Právě přímé srovnání bylo pro nás posléze největším zklamáním. Ale to pouze pro „ligu“ prémiových chytrých hodinek. Ve své cenové kategorii je rozhodně velmi dobrým hráčem. Mají některé vychytávky, o kterých se nesnilo ani těm nejlepším. Systém napájení konce řemínku, který je zároveň USB a dá se zasunout do slotu, či do prodlužovačky je úžasný. Propracování číselníku je perfektní. Prvky kombinace například pevných číslic v kombinaci s displejem jsou nejen velmi moderní, ale také chytrou alternativou. Stále více se uplatňují i v automobilovém průmyslu. Problémem je však operační systém, který nemůže konkurovat těm nejlepším. Nemá samozřejmě takový rejstřík možností jako ty nejlepší, čímž snižuje užitné vlastnosti. To co se nám líbilo nejméně je ale tvar displeje. Tedy relativně velká nelogická výseč jeho spodní části. Nebýt toho byl by tento model hodnocen výrazně lépe.
- dobré řemeslné zpracování
- řešení dobíjení
- kruhový displej s výsečí
- malá nabídka aplikací
Asus ZenWatch 2 Sparow (CZC)
- Procesor: Snapdragon400
- OS: Android Wear
- Displej: 1,63“
- Ram/Paměť: _512MB / 4GB
- SIM karta: ne
- Telefonování: ne
- Baterie: 400 mAh
- Nabíjení: magnet s kontakty
Výborná volba pro ty, kteří chtějí více pracovat s informacemi a chtějí mít zprávy přehledně na velkém displeji. Tento model je vodotěsný a splňuje IP67. Kromě klasických aplikací z Android Wear má Asus i vlastní aplikace například pro třídění zpráv, či různé sporty. Kapacita baterie 400 mAh i rychlejší nabíjení jsou další klady tohoto modelu. Kladem je i velmi příjemný displej a snadné ovládání. I když je tento Asus podobně vybavený jako například Motorola Moto 360 druhé generace, stojí výrazně méně. V tomto patří k trojici nejlepších modelů. Ve své cenové kategorii je naprostým králem s bezkonkurenčně nejlepším poměrem cena výkon. Jediné co nás nenadchlo je magnetická nabíječka. Jde o plastový proužek s kontakty, které nedrží na hodinkách dostatečnou silou. Tedy pokaždé když nechtěně o ně, či o kabel, zavadíte kontakty se rozpojí.
- výborný tvar displeje pro text
- pěkný design
- vynikající poměr cena/výkon
- lokalizace
- nepřesná magnetická nabíječka
Samsung Gear S2 Clasic (Megaelektro)
- Procesor: Exynos 3250
- OS: TIZEN
- Displej: 1,2“ /plný kruh/
- Paměť: 4GB
- SIM karta: ne
- Telefonování: ne
- Baterie: 250mAh
- Nabíjení: bezdrátový dok
- Hmotnost: 42 g
Gear S2 není žádná evoluce „esjedničky“, ale zcela nový model se zcela jinými rozměry i mnohými vlastnostmi. I když na první pohled nevypadá tak robustně a okázale, je sympatický svou elegancí, což je nejvíce patrné u modelu S2 clasic s koženým řemínkem, který můžete bez problémů vyměnit za jakýkoliv jiný pro rozteč osiček 20 mm. Druhá sportovní alternativa má řemínek Samsung. Ten je širší a zaměnitelný je pouze za originál. Zatímco minulý model byl typickým zahnutým displejem, S2 má jinou úžasnou vychytávku. Ovládá se nejen dotykem, ale především otočným kroužkem kolem ciferníku, což je nejen rychlé a díky aretaci i velmi přesné. Například takový pohyb i v poměrně rozsáhlém seznamu je neočekávaně komfortní. Na rozdíl od většiny ostatních značkových modelů nepoužívá Android Wear, ale vlastní OS Tizen, ostatně stejně jako tomu bylo u minulého modelu. Zajímavým prvkem u S2 je baterie. Papírově chudinka o 250 mAh. V praxi však i při poměrně náročném provozu vydrží až dva dny při trvale zapnutém svícení, což se již alespoň používáním blíží hodinkám. A na takového bateriového „prcka“ je to úctyhodné. Samsung tím také dokazuje velmi dobrou správu odběru. Vítězství je i pro nás překvapením , před zahájením testu jsme spíše očekávali někoho z dvojice Huawei Asus. Nicméně tato trojice se odlišuje poměrně velmi málo a výrazně vyčnívá nad zbytkem „pelotonu“.
- vynikající ovládání
- relativně velká výdrž baterie
- perfektní grafika
- design
- vyšší cena
Hannspree Prime (Comfor)
- Procesor: neuveden
- OS: neuveden
- Displej: OLED 1,54“ 240x 240
- Paměť: neuvedeno
- SIM karta: ano
- Telefonování: ano
- Baterie: 380 mAh
- Nabíjení: mini USB
- Hmotnost: neuvedena
Na první pohled si můžete říct jak bezvadnou koupi jste udělali. Hodinky jsou vyrobeny z kvalitních materiálů ve stylu starých Samsungů Gear. Nejsou ošklivé a mají některé vlastnosti, které vás mohou zaujmout. Mají například silnou výměnnou baterii, či slot na SIM i paměťovou kartu. Sportovní široký řemínek navazuje plynule na tělo hodinek. Párování Bluetooth proběhlo na poprvé bez problému. Kvalitní a překvapivě velmi silný je zvuk hodinek, což se příznivě projevuje například když je používáte k telefonování. To vše za cenu kolem 1800 Kč. Názor však lehce změníte, když s nimi začnete pracovat. Ne, že by to nešlo vůbec, ale když si jednou zvyknete pracovat se s propracovaným software a dobrou grafikou, pak můžete být dost zklamáni. Jednotlivé ciferníky nejsou tak dobře propracované jako u těch nejlepších modelů a je jich málo. Všechny obrazovky působí velmi nudně. Snad nejhorší jsou některá menu s titěrnými písmeny a minimální grafickou úrovní. Klávesnice je opravdu legrační a díky naprosté titěrnosti v podstatě nepoužitelná. Je škoda, že celkově dobrá idea tohoto modelu není dotažena. Chybí jim především dobrá aplikace pro správu a výrazně grafické lepší grafické prostředí.
- nízká cena
- SIM karta
- grafika software
- malý výběr aplikací
Cube1 S3 (Kasa)
- Procesor: MTK6260
- OS: neuveden
- Displej: 1,22“ 204x204 pixelů
- Paměť: 128 + 64M M
- SIM karta: mini SIM
- Telefonování: ano
- Baterie: 380 mAh
- Nabíjení: magnetická kolébka
- Hmotnost: 53,6 g
Klasický představitel levnějších hodinek. Na pohled nevypadají špatně. Kovové tělo kruhového tvaru působí dobře. Celkový vzhled kazí jen nepřesvědčivá imitace koženého pásku, což však není problém, protože jej lze vyměnit za běžné řemínky. Systémově jsou tyto hodinky velmi podobné modelu Hannspree Prima. Také zde po otevření zadního víčka narazíte na vyjímací baterii, pod kterou se ukrývá slot na paměťovou a SIM kartu. Displeje jsou zde propracovanější a písmo je větší a čitelnější. Problémem však je však, obdobný jako u všech kulatých levných hodinek, výsek kruhu na což, zvláště u světlejších ciferníků, je těžké si zvyknout. Také zde je velmi malý výběr aplikací. Nabíjení probíhá přes kolébku, která se zacvakává bez problémů. I přes to, že tento model pracuje tak jako většina levných hodinek s mnoha kompromisy, v celkovém souboru vlastností to je možno akceptovat i když k těm nejlepším mají dost daleko. I zde, podobně jako u Hannspree, tu platí zajímavá koncepce, kterou je však nutno dotáhnout k výrazně většímu komfortu a funkčnosti.
- čistý design kovového těla
- SIM karta
- levný plastový řemínek
- malý výběr aplikací