TV vysílání DVB-T2 HEVC
Zatím bez dynamiky, ale s lepším komfortem
Když jsme před rokem testovali první pozemní digitální přijímače, měly dvě vlastnosti. Až na pár výjimek toho navíc nad běžný příjem moc neuměly a ani výběr nebyl veliký. Ve stejném systému v sousedním Německu za identickou dobu učinili z DVB-T2 regulérní vysílání s desítkami HD programů. Podobně i v Rakousku, kde je sice HEVC H264, ale principielně jde o řešení podobné.
U nás je to však podobné jako s výstavbou dálnic. Tedy i zde děláme vše pomalu a „obezřetně“. Stávající stav je stále zkušební vysílání, pokrytí nadále není na celém území a programová nabídka je více než chabá. V HD programy zatím žádné. Nadále probíhá diskuze, jak se budou platit prémiové či HD programy. Tedy jestli budou muset mít přijímače čtečky karet podobně jako u satelitního příjmu. (Ty samozřejmně většina současných u nás prodávaných přijímačů DVB-T2 nemá), nebo zajistit placení jiným způsobem.
Tedy jediná oblast, ve které už jsme alespoň trochu vykročili je komfort. Už se tedy neprodávají pouze jen ty nejjednoduší chudinky, ale některé, které alespoň umožňují používat interaktivní Hbb TV, také přístroje s více tunery, které mohou nahrávat současně několik programů či modely s některými dalšími vychytávkami. Jaký by tedy měl být nejlepší přijímač? Na to samozřejmě existuje mnoho názorů. Každé řešení má své výhody, které záleží především na potřebách a zvycích konkrétních uživatelů. Ten, kdo rád poslouchá kvalitní digitální rádio určitě nepohrdne možností příjmů DAB+. Ten kdo propadl multimédiím může být nadšen z komplexního multimediálního řešení s Androidem, které nabízí například Ferguson.
Nás nejvíce oslovilo řešení se dvěma tunery DVB-T2, které umožňují zároveň nahrávat dva programy a třetí sledovat. A to i když je dnes plno možností jak se dostat pomocí nejrůznějších archivů k obsahu, který jsme nestihli sledovat on-line. Mít je doma „v bedně“ má z mnoha důvodů své velké výhody. U těch dobře vybavených jsme ocenili Hbb TV, které přispívá k velkému komfortu. Také ale satelitní tuner navíc, který sice z přijímače dělá kombo, ale u některých modelů cenově tak výhodně (například Ariva 4K), že jde spíše o bonus.
Jak jsme testovali
Tak jako obvykle jsme v této oblasti spolupracovali s experty z firmy Nela Electronic, která prodává satelitní a terestriální systémy, provádí jejich montáže a také pomáhá zákazníkům doladit přístroje, které nepodávají optimální výkon a změní se k lepšímu až po úpravě software. Každý přijímač jsme podrobili podrobnému testu. A to nejen ve sledované oblasti DVB-T2, ale i v dalších vlastnostech, které mohou výrazným způsobem vylepšit komfort užívání.
Dreambox DM 900 4K (Omko)
- Vybavení: terestriál, satelit
- Tunery: DVB-T/DVB-T2, S2,S2X
- Nejvyšší rozlišení:
- Plné HD: ano
- Hbb TV:ano
- Pevné disky: možno interní
Linuxový přístroj, který patří k těm nejlepším, nejen v testu, ale i obecně na trhu. Umí toho mnoho, ale má to jeden háček. Linux není pro každého. Tedy podobně jako další obdobné přijímače jsou pro uživatele bez potřebných zkušeností velmi náročné na uvedení do provozu. Domníváte-li se, že přijdete a zapojíte přijímač do sítě a on bude bez problému fungovat, pak se mýlíte. Po dohrání patřičného software a naladění pak budete zajisté spokojeni s kvalitou a možnostmi. Tento model vyniká obrovskou rychlostí především díky Flash 4 GB a RAM 2 GB. Přijímač je stavěný jako triple tuner a umožňuje i rozlišení 4K. Umí i novou satelitní normu DVB-S2X. Je velmi citlivý a vyniká velmi dobrou kvalitou obrazu. Na rozdíl od druhého linuxového zástupce v testu Octagonu triple tuner tvoří jeden celek, zatímco druhý jmenovaný může ještě jeden tuner dokoupit dodatečně a jednoduše zasunout do připraveného slotu. Pevný disk je na rozdíl od většiny modelů instalován v „šuplíčky“ kam jej vsunete, aniž by bylo nutné přijímač rozdělat.
- víceřádkový displej triple tuner
- vysoká kvalita
- vyšší cena
- všechny moduly v jednom celku
TS6820 T2 HEVC Twin (Pluton-elektro)
- Vybavení: 2x DVBT2 možnost externího disku
- Tunery: 2x DVB-T/DVB-T2
- Nejvyšší rozlišení: 1080p
- Plné HD: ano
- Hbb TV: ne
- Pevné disky: pouze externí
První levný přijímač se dvěma tunery DVB-TDVB-T2 s možností zároveň nahrávat a jiný program sledovat. Na pohled se nikterak neliší od běžných modelů. Nevystupuje „z řady“, ani vzhledově ani vlastnostmi. Podobně jako u většiny standardních modelů je jeho instalace velmi snadná. Zásadní rozdílnost však spočívá ve dvou tunerech. V této cenové relaci příjemně překvapí velmi kvalitní obraz i citlivost tuneru Nahrávání dvou pořadů současně a podle zvoleného Multiplexu sledovat zároveň třetí je v této cenové třídě rozhodně velmi dobré. Nahrávání probíhá na externím harddisku. Další výhodou je formát TS tedy Transport Stream, který umožňuje bezproblémový přepis i sestříhání na počítači. Pro ladění stanic můžeme použít dvě varianty. První vymaže původní nastavení a vše nahraje znovu. Druhá provede aktualizaci a přidá pouze nové položky. V manuálním ladění pak monitoruje i sílu a kvalitu signálu. Právě tato vlastnost nebývá v této cenové relaci zcela standardní a v mnoha případech je velmi praktická a užitečná. Jako nevýhodu vidíme v ne zcela přesném překladu menu. A také je škoda že jinak velmi sympatický model nedisponuje HbbTV.
- 2 tunery T2 HEVC
- nemá Hbb TV
Ariva 4K Combo (Sapro)
- Vybavení: terestrial,satelit multimedia
- Tunery: DVB-T/DVB-T2, BVB-S2
- Nejvyšší rozlišení: 4K
- Plné HD: ano
- Hbb TV ne
- Pevné disky: možno interní
Jediný model, který je tak nadčasový, že patřil k nejlepším nejen před rokem, ale i dnes. Stále válcuje svou obrovskou výbavou i poměrem cena výkon mnoho přijímačů, a to i renomovaných výrobců. Kromě plnohodnotného terestriálního příjmu s kodekem DVB-t2 H265 HEVC, umí i mnoho dalších věcí. Například rozlišení 4K, obsahuje i plnohodnotný satelitní tuner. Aby toho nebylo za zhruba 3 500 Kč málo tak má velmi kvalitní obraz a funguje i jako multimediální centrum s vlastnostmi výrazně dražšího přijímače. Až potud samá pozitiva. A nyní ty slabší stránky. Má univerzální čtečku Conax. Tedy karty Skylink nelze používat v nejnovější verzi, ale pouze starší karty ice. Aby to fungovalo musíte ještě nainstalovat nový software. V prodejně vám o tom nikdo nic neřekne a český návod také není nejlepší. Ale z praxe. Po náročnější přípravě a instalaci jsme byli odměněni řadou nadstandardních vlastností. Mnoho výhod pramení z toho, že přístroj používá operační systém android. Nahrát si můžete například některá internetová rádia ale i další aplikace. Můžete sledovat internet a či nahrát různé aplikace. K dispozici je i satelitní tuner. Tato Ariva tak patří k multimediální přijímačům s výborným poměrem cena výkon.
- výborný poměr cena výkon
- mnoho nadstandardních funkcí
- náročné uvedení do provozu
Octagon SF 4008 E2 4K UHD (GSmobil.net)
- Vybavení: volný slot pro další tuner
- Tunery: DVB-T/DVB-T2
- Nejvyšší rozlišení: 4K
- Plné HD: ano
- Hbb TV: ano
- Pevné disky: možno interní
Méně známá značka, která nás v mnohém velmi příjemně překvapila. Samozřejmě, jako každý Linux ani Octagon SF 4008 UK4 není pro každého. I on potřebuje především profesionální uvedení do provozu. Nicméně, jeho předností je oproti konkurenci několik. Základní set-up byl na rozdíl od některých jiných „linuxů“ jednodušší. To samozřejmě neznamená, že by to ty ostatní neuměly, ale to v jakém stavu opouští výrobu. Vzhledem k rychlému procesoru a dostatku paměti reaguje velmi svižně a patřil k nejrychlejším v testu. Je i velmi dobře vybaven. Výbornou vlastností je nejen Hbb TV, ale i další funkce zvyšující výrazně komfort. Má také velmi kvalitní EPG. Bohaté jsou možnosti záznamu. Nahrává na integrovaný nebo USB disk až 6 programů ve formátu TS, který je bez problému přehratelný ve většině přístrojů. Další vychytávkou, která nás oslovila je modulový systém. Když se vám přístroj zalíbí svými vlastnostmi a kvalitou a bude se vám již pozemní vysílání zdát málo, jednoduše si koupíte za cenu okolo 2 tisíc Kč do volného slotu satelitní modul a získáte další dva DVB-S tunery.
- komfort obsluhy
- individuální nastavení
- kvalita obratu
- náročné uvedení do provozu
Technisat digipal DAB+ (Omko)
- Vybavení: DAB+,1x DVB-T2
- Tunery: DVB-T/DVB-T2
- Nejvyšší rozlišení: HD
- Plné HD: ano
- Hbb TV: ano
- Pevné disky: pouze externí
Velmi uznávaná značka v oboru satelitních i terestriálních technologií. Byli jsme proto velmi zvědavi, jak si povede tento model v ne zcela obvyklé kombinací. Tuner DVB-T2 tentokrát není ani zdvojen či doplněn DVBT-S ale digitálním přijímačem DAB+. Problém je ten, že jak jsme si v průběhu testu ověřili je zřetelně směřován na německý trh. A tak některé jeho výhody u nás nelze plně využít. Jak jsme již psali v úvodu i v Německu pracují nové pozemní vysílače stejně jako u nás /ve zkušebním provozu/ na H265 HEVC. Odlišnost je pouze v tom, že v Německu je na rozdíl od nás k dispozici velmi široká nabídka programů, z nichž je drtivá většina v HD rozlišení. Systém, který vám sledování umožňuje se jmenuje Freenet je zde 3 měsíce zdarma. Pak je „mírně placený“. V současné době necelých 70 euro ročně za vše. Mnoho programů je však zdarma trvale (a je jich hodně). V ČR je tomu bohužel zcela jinak. A nejen v TVB-T. Ani DAB+ zde není stejný. U nás do jisté míry kopíruje digitální stanice DBVT-2 a tudíž moc nedává smysl. Cena přijímače je tak vzhledem k možnostem neúměrně vysoká. Tedy zatímco v Německu vzhledem k bonusům a nabídce ano, u nás to vidíme jako nevýhodný poměr „cena výkon“
- kvalitní tuner
- vysoká cena
- nedostatečný displej
- pro ČR nevhodná kombinace