Phablety aneb, kam s tou velkou plackou?
Když přišel před lety někdo do místnosti s prvním Galaxy Note 1, často slyšel „ Co to máš za obrovskou placku“. Případně mohl být i cílem nejůznějších posměšků. Samsung to však nejen nerozhodilo ale dovedlo k postupnému vytvoření nové, dnes již veleúspěšné třídy. Zatímco v počátcích byl dlouho osamocen v současnosti již patří k standardu, že vyrábíte-li mobily a chcete být in, tak alespoň jeden phablet musíte mít. Místo prvotních úsměšků je z tohoto pět až šest palců velkého křížence mezi mobilem a tabletem obrovský hit. Logiku to má především v tom, že mobilní internet je stále rychlejší a dostupnější. A „vláčet sebou“ například desetipalcový tablet není zrovna komfortní. Naopak koukání na maličký displej běžných mobilních telefonů není také to zcela dokonalé. To v mnohém směru nahrává právě podobným velikostním kompromisům.
Ale ten název
Zatímco s velikostí a především vesměs s velmi dobrým hardwarem tohoto nového fenoménu nemáme problém, se jménem je to horší. Domníváme se, že alespoň v našich zeměpisných krajích, není phablet zrovna nejmalebnější název. Například v sousedním Německu se používá podstatně libozvučnější smartlet. Phablet mi zní obdobně ohavně jako ještě nedávno novotvar naší krásné země Česko. Ale asi si zvykneme. Podstatné však je jaké hlavní rysy phablety mají. A zde jsou vesměs pozitiva. Velké a kvalitní displeje i výkonné, většinou čtyřjádrové procesory. Také větší paměť i dobrá grafika. Tedy to nejlepší co je momentálně v oblasti k dispozici. Všechny modely jsou vybaveny různými verzemi „čtyřkových“ androidů. Případně i nadstavbami jednotlivých výrobců. Displeje jsou velikostně většinou mezi pěti až šesti palci. V testu největší Sony Xperia Z Ultrakterý disponuje displejem 6,4“. Tablety k testu nám zapůjčil e-shop Alza.
Petr Řezáč
LG D802 G2
- Displej: 5,2“ 1920x1080 IPS
- Procesor: Čtyřjádrový Snapdragon 2,26 GHz
- Paměť: 16 GB RAM 2GB
- OS: Android 4.2.2 Jelly Bean
- Baterie: 3 000 mAh
- Fotoaparát: 13Mpx
- SIM: 1x
- Rozměry: V=138,5 mm, Š=70,9 mm H=9,1mm
- Hmotnost: 143g
Současná vlajková loď LG je velkým pozitivním skokem a výrazně překonává své značkové předchůdce. Patří také k tomu nejlepšímu v tomto testu. Na první pohled upoutá čistý a jednoduchý design s velmi tenkým rámečkem bez ovládacích prvků. Podobně jako Galaxy Note disponuje špičkovým čtyřjádrovým procesorem. Displej IPS má výborné podání barev a rozlišení Full-HD. Tvrzené krycí sklo Gorilla Glas 3 je špička v oboru. Na rozdíl od ostatních modelů v testu je zde zcela odlišně řešeno ovládání zvuku. Ten je zesilován či zeslabován speciálním tlačítkem Rear Key umístěném na zádech telefonu. Tlačítkem lze otevřít i poznámkový blok či spustit fotoaparát. A právě velká inovativnost je hlavním rysem tohoto modelu. K dalším zajímavým vychytávkám tak jako u Note 3 patří například optická stabilizace obrazu. Navíc také dual recording, který umožńuje použít současně kromě zadní kamery i kameru přední. Chybí tu však jedna z hlavních předností Galaxy Note a tím je stylus. Pro toho kdo jej zkusil je to je to nedostatek. Souhrnně je však toto LG výborným modelem.
- špičkový hardware
- inovativní řešení
- příznivá cena
- nevyjímatelná baterie
- práce se SIM
Huawei Ascend Mate M1 U06
- Displej: 6,1“ 1280x720 LCD
- Procesor: čtyřjádrový 1,5 Ghz
- Paměť: 8GB RAM 2GB
- OS: Android 4,1
- Baterie: 4050 mAh (zabudovaná)
- Fotoaparát: 8 Mpx
- SIM: 1x
- Rozměry: V=163,5 mm, Š=85,7 H=9,9 mm
- Hmotnost: 198 g
Huawei slaví poslední dobu mnoho úspěchů v několika kategoriích. Součástí úspěšných projektů je i tento obří phablet. Vzhled působí opravdu hodně plastově bez větší snahy surový plast nějak zamaskovat. To nepůsobí nejlépe, zvláště na velké ploše zadního krytu. Přestože má „papírovou“ nevýhodu v nižším rozlišení, praxe ukázala, že se nejedná o žádný hadicap. Naopak problémem může být vzhledem k velikosti zobrazení některých aplikací, které tento model identifikují jako tablet. Vestavěná paměť má pouze 8GB, z toho ale značnou část vyčerpá pro systém a tím mnoho kapacity na data nezbývá. Přidat SD je tady proto velmi důležité. Fotoaparát nepodává zcela optimální výsledky při snížené viditelnosti, kdy se projevuje značný šum. Velkým plusem zařízení je baterie. Její kapacita 4050 mAh je nejvyšší v testu. Výdrž je vskutku velmi dobrá při běžné práci vydrží zhruba dva dny. Tedy při běžné telefonní a internetové práci. Škoda jen, že baterie není vyjímatelná.
- velký displej
- dlouhá výdrž
- menší vnitřní úložiště
- plastový vzhled
- nevyjímatelná baterie
Prestigio MultiPhone Pap 5044 DUO
- Displej: 5“ 1280x720 IPS
- Procesor: Čtyřjádrový 1,2 Ghz
- Paměť: 4GB RAM 1GB
- OS: Android 4,2 (Jelly Bean)
- Baterie: 2 000mAh
- Fotoaparát: 8Mpx
- SIM: 2x
- Rozměry: V=145mm, Š73mm H=8,6mm
- Hmotnost: 130 g
V rámci své cenové kategorie (okolo 6 000Kč) patří k absolutní špičce. Má i některé vlastnosti, které by jí mohli závidět i ti nejlepší. Tedy konkrétně dva SIM moduly, které se mohou v praxi často hodit. Na rozdíl od obdobného modelu Gigabyte (který je v mnohém až nápadně podobný) se nám podstatně více líbilo zpracování těla Prestigia. Nezanedbatelné je zvláště v této cenové relaci i vybavení. Zaujala například alternativa kvalitního pouzdra s integrovaným zadním krytem. Pro toho kdo upřednostňuje klasiku je k dispozici také kryt samostatný . Vzhledově se může bez problému měřit toto Prestigio s nejlepšími modely v testu. I když patří v rámci velikosti displeje k těm nejmenším, rozdíl není zásadní. Naopak možnost velmi dobrého držení přístroje při telefonování i skromné požadavky jej řadí mezi dobré produkty. Stojí nejméně ze všech v testovaných. V poměru cena výkon je tento model v testu nejzajímavějším . Jeho procesor 4x 1,2 Ghz je pro běžné používání dostatečný i s rezervou .Především pro uživatele kteří nepotřebují extrémně „nadupané“ modely a většinou používají přístroj pro telefonování či internet je ideálním řešením.
- výborný poměr cena/výkon
- zajímavé příslušenství
- dual SIM
- oproti špičkovým nižší výkon procesoru
Samsung Galaxy Note 3
- Displej: 5,7“ Super Amulet
- Procesor: Čtyřjádrový 2,3 GHz
- Paměť: 32 GB RAM 3 GB
- OS: Android 4,3
- Baterie: 3200 mAh
- Fotoaparát: 13Mpx
- SIM: 1x
- Rozměry: V=151,2 mm, Š=79,2 mm, H=8,3mm
- Hmotnost: 168 g
Hodně jsme byli zvědaví, jak si povede „tvůrce třídy phabletů“ se svou třetí generací. Zajímalo nás, zdali mu budou ostatní novinky šlapat výrazněji na paty. Note 3 však prokazuje na mnoha detailech svou vyzrálost a smysl pro každodenní práci a proto není jeho překonání jednoduché. Oproti předchůdci Note 2 se velikost těla v podstatě nezměnila. Naopak displej ano. Přepracovaná konstrukce zmenšila pasivní části, čímž se výrazně zmenšily nejen postranní rámečky ale i horní a dolní „čelo“. Zcela originální je zadní kryt v imitaci kůže. I když někteří odpůrci tohoto řešení tvrdí, že působí lacině, dle našeho názoru je o mnoho lepší než vzhled laciného plastu. V kombinaci s přepracovanými boky které působí mnohem lépe než tomu bylo v minulosti nemáme k designu větších připomínek. I když hliníkové pouzdro by zajisté tomuto špičkovému modelu slušelo zajisté také. V oblasti hardware není o čem diskutovat. Velmi rychlý čtyřjádrový procesor, velká „ramka“ i 32 GB. úložiště. Také velikost phabletu ukazuje na vyzrálost. Je přesně tak velký aby se ještě vešel do kapsy a přitom Má jeden z největších displejů, a to s výbornou kvalitou. Stylus „noutů“ je již proslavený. V trojce je ještě doplněn o podpůrnou aplikaci, která se otevře po jeho vyjmutí. Všechny tyto vlastnosti dělají z tohoto modelu jasného lídra kategorie.
- vynikající výkon
- perfektní design
- propracovaný stylus
- vyšší cena
Xperia Z Ultra
- Displej: 6,4 TFT 1920x1080
- Procesor: Čtyřjádrový Snapgragon 800 2,2 GHz
- Paměť: 16 GB Ram 2 GB
- OS: Android 4,2
- Baterie: 3000 mAh
- Fotoaparát: 8 Mpx
- SIM: 1x
- Rozměry: V=179,4mm Š= 92,2 H=6,5 mm
- Hmotnost: 212 g
Tento model je příkladem jak přes takřka totožný software, tedy konkrétně „čtyřkový“ Android může být v mnohém zcela odlišný. A to jak v dobrém, tak i v tom horším. K základním výhodám Ultry patří například výborná kvalita obrazu. Tradičně již v poslední době u Sonyho i voděodolné řešení pouzdra. Což ocení všichni, kterým již spadl mobil či tablet například do vany nebo jej zachránili v poslední chvíli. Výbornou vlastností je i zvýšená citlivost, která umožňuje kreslit po displeji i obyčejnou tužkou. Na přesnou práci však je lepší speciální stylus, který však na rozdíl od Note 3 je nutno přikoupit. Nicméně v praxi jsme narazili na vlastnosti, které se nám nelíbily. I když se mohou zdát jako zanedbatelné domníváme se, že snižují výrazně komfort. Například písmo se nám vzhledem k velikosti phabletu zdálo přehnaně malé, a to i v nastavení na největší možnost. Jako nevýhoda se paradoxně projevila i extrémně malá hloubka modelu. V kombinaci s tvarem boků jde uchopit podstatně hůře než ostatní modely. Snad nejproblematičtější je tvar a velikost. Výhoda kříženců chytrých mobilů a tabletů je možnost nosit je v kapsách kalhot či bund. A to dle nás i při nejlepší vůli jde zde jen obtížně. Nejen vzhledem k přerostlosti ale i relativně ostrým rohům. Tedy i přes některé vynikající detaily naprosté nepochopení kategorie. Ještě detailněji. Na tablet je titěrný, v kategorii phabletů (kterým odpovídá velikostí displeje) je zcela nekomfortní.
- voděodolné pouzdro
- zajímavý design
- výborný displej
- svou velikostí a tvarem popírá základní ideu phabletů
- minimální zakulacení rohů
- příliš tenký – špatně se zvedá z plochy
GIGABYTE GSmart Sierra S1
- Displej: 5“ IPS 1280 X 720
- Procesor: Čtyřjádrový 1,5 Ghz
- Paměť: 4GB ROM 1GB
- OS:Android 4.2.1
- Baterie: 3,7 V / 2 000 Ah (7,4Wh)
- Fotoaparát: 13Mpx
- SIM: 2x
- Rozměry: V=145,5 mm, Š=72,5 mm H=8,9 mm
- Hmotnost: 168 g
Podobný model jako Prestigio. Gigabyte GSmart má duální SIM, což je příjemná vlastnost, kterou ocení například uživatelé, kteří používají služební i soukromé číslo a nechtějí nosit dva přístroje. Velikostí displeje 5“ je přesně na hranici, kde Phablety začínají. IPS displej je dobře čitelný. Moc se nám nelíbily vybrané ikony. To je však otázka subjektivní a v androidu velmi snadno řešitelná. Naopak, co není snadno řešitelné, je celkový vzhled. Ne že by se nám nelíbil pouze ostatní se nám líbily více, a to i ve srovnání s obdobným Prestigiem. Například postraní rámečky jsou širší než u mnohem většího modelu Huawei a tedy celkově působí těžkopádněji než ostatní modely v testu. K tomu v tomto barevném provedení přispívá i bílé provedení, které sluší výrazně modelům se subtilním rámečkem a naopak neprospívá těm, které mají horší poměr mezi velikostí pasivní plochy a displeje. Také kovový lem působí laciným dojmem. A díky striktně kolmému tvarování působí na pohled robustnější než ve skutečnosti je.
- nižší cena
- dual SIM
- působí plastově
- široké postranní rámečky
- vzhled použitých materiálů
- rušivé prvky v designu