Bluetooth sluchátka. Nejen telefonování pro pohodlné.
Správně se jmenují náhlavní soupravy. Není to nejhezčí název ale „sluchátka“, jak se jím říká převážně, jsou výborným pomocníkem nejen pro milovníky hudby. Jednou z oblastí, kde se masivně používají je telefonování. Zvláště při soustavném narůstání mobilů se sluchátka často hodí. Možnost mít volné ruce a zároveň telefonovat je dobré nejen při mnoha profesích, ale také například při sportu. Zvláště například při běhu na lyžích, či při dlouhých projížďkách na kolech. To, že nemusíte zastavovat hledat mobil svlékat rukavice či manipulovat s kapsami je jedním s velmi příjemných benefitů.
Jak jsme vybírali
I když se velké telefony často nevyndávají z kapes nejsnadněji, ani se sluchátky propojenými kabelem nemusí být manipulace vždy optimální. Nejen proto, že jste závislí na délce kabelu, ale také estetické řešení není ideální. Nejlepší je proto spojení s mobilem pomocí Bluetooth. Proto jsme také vybrali pro tyto testy právě tuto kategorii. Bezdrátové propojení vás neomezuje. Esteticky vypadá nepoměrně lépe a umožňuje i větší svobodu uložení při práci i při projížďkách. Kromě bezdrátového řešení jsme sledovali i druhou důležitou vlastnost. Tedy možnost uchování zvukového kontaktu s okolím. Tady vedou až na jednu výjimku modely mono.
Petr Řezáč
Blueparrott Xpressway II (NáhlavniSoupravy)
- Frekvence: 20Hz-20KHz
- Bluetooth: podrobnosti neuvedeny
- Doba přehrávání: až 7 hodin
- Doba nabíjení: méně než 2,5 hodiny
- Eliminace okolního větru: noise-canceling
- Hmotnost: 15 g
Příjemné sluchátko s dobrou kvalitou zvuku. Designově není sice tak propracované jako například Jabra či Plantronics, vyniká ale robustností a několika možnostmi použití. Za ucho přes hlavu nebo za krk. Další výhodou tohoto modelu je možnost spárovat najednou dvě zařízení současně. Trochu na překážku je dlouhé rameno s mikrofonem. To však minimalizuje vzdálenost mikrofonu od úst a umožňuje účinnou eliminaci okolního šumu. Stále platí že čím menší vzdálenost mikrofonu od úst je tím lépe. Nejnovější technologie však tuto obecnou pravdu trochu posouvají což je patrné především u Voyageru který ač má raménko výrazně kratší silný vítr i další nežádoucí zvuky zvládá lépe. Stavba Xpressway II je určena spíše do těžšího provozu než například na lyže nebo na kolo. Velmi oblíbené je například v mnoha zemích u řidičů „náklaďáků“. I když cena je relativně vyšší než na jiných trzích předem k široké paletě použití umožňující instalaci na míru i pro ty co mají citlivé uši není její poměr k užitným vlastnostem nikterak drastický.
- Robustní konstrukce
- Několik možností upevnění
- Vyšší cena
AfterShokz Bluez 2 (Alza)
- Frekvence: 20Hz-20KHz
- Bluetooth: 2.1+EDR
- Doba přehrávání: až 6hodin
- Doba nabíjení: 2 hodiny
- Eliminace okolního větru:
- Hmotnost: 41 g
Unikátní technologie Bone Conduction umožňuje přenášet zvuk vibracemi přes lícní kosti přímo do vnitřního ucha, tedy pomocí tzv. zvukovou vodivostí kostí. Tedy jediný systém na trhu, který umožňuje stereo poslech, aniž by snižoval varovné signály z okolí. Je tedy výhodný nejen pro takové sporty jako je například cyklistika či lyžování, ale díky „volným uším“ jej používají i některé armády. Velmi vhodné jsou i pro lidi, kteří mají uši přecitlivělé. Výčet oblastí je ale výrazně větší. Například náročné pracovní provozy, také ale například při řízení automobilu. První pocity v praxi byly zvláštní. Po chvíli si zvyknete a pozitivní vlastnosti výrazně předčí nezvyk. To že můžete poslouchat nejen telefon ale kvalitně vnímat i hudbu aniž riskujete ignorování výstražných signálů je příkladné. Z počátku nám trochu vadilo řešení tvaru „náramku“ kolem hlavy. Nicméně i na to si brzy zvyknete. V souhrnu se nám tento model velmi líbil především zcela originálním řešením, i několika unikátními vlastnostmi a to za příjemnou cenu.
- „Volné“ uši
- Univerzální velikost
- Zajímavý poměr cena výkon
- Menší komfort uchycení
Plantronics Voyager Legend (CZC)
- Frekvence: neuvedeno
- Bluetooth: 3.0
- Doba hovoru: až 7hodin 21 s dobíjecím pouzdrem
- Doba nabíjení: 90 minut
- Eliminace okolního větru:
- Hmotnost: 18 g
Přístroj s nejlepší univerzalitou v testu. Anatomicky velmi zdařilý model, který vyniká kompaktní konstrukcí. Nejlepší z toho, co jsme zatím v této kategorii viděli. Předností má mnoho. Snad nejlepší je velmi propracovaný systém redukce aerodynamického šumu. Zatímco v podstatě každý z námi testovaných modelů se snaží tento problém řešit, v testu jasně zvítězil právě tento model, a to v několika zásadních vlastnostech. V potlačování nežádoucího šumu však zcela nejpřesvědčivěji. Jeho trojice mikrofonů pro aktivní digitální zpracování zvuku (DSP) pracovala takřka neomylně. Ke kvalitě zvuku přispívá také ocelový kryt proti větru i elektronický filtr v obvodech mikrofonů. V případě potřeby umí ovládat přijmutí či odmítnutí hovoru hlasovými příkazy. Bohužel zatím pouze v angličtině. Další velmi sympatickou vlastností je možnost komfortní práce s dokovací stanicí. Ta působí jako pouzdro na sluchátko. Po jeho vložení magnetický systém sepne přesně kontakty a dobíjí vámi vložené sluchátko. Vychytávek je zde ale více. Umí například najít odložený headset v blízkosti 10 metrů když není v dosahu zobrazí poslední polohu pomocí GPS.
- Špičková redukce šumu
- Hlasová kontrola stavu
- Spárování dvou zařízení najednou
- Při delším nošení lehce tlačí
Jabra Supreme plus (BScom)
- Frekvence:
- Bluetooth:
- Doba přehrávání: až 6 hodin
- Doba nabíjení:
- Párování:2 zařízení současně
- Potlačení šumu: Noise Blackout Extreme 3
- Hmotnost:18 g
Inovovaný model Supreme dostal do názvu ještě slůvko plus. Od svého staršího sourozence se odlišuje novým firmware, který napomohl ještě zdokonalit již tak dobrý zvuk zvláště v náročnějších podmínkách. Lehkou změnou prošel i design i když se nejednalo o změny tvarové, ale především o použití části odlišných materiálů. Charakteristické vlastnosti, tedy skládání handsfree do zcela kompaktních rozměrů zůstalo stejně jako výborný zvuk. Velmi dobrý je systém. Headset umožňuje spárovat a obsluhovat zároveň dvě zařízení. Systém disponuje velmi pokrokovým potlačením hluku Noise Blackaut Extreme 3, který používá duální mikrofon s DSP a redukuje okolní hluk ještě účinněji než předchozí model. V testu patřil k nejlepším. A to i přes to, že raménko mikrofonu je ze všech testovaných modelů nejmenší. V extrémních situacích ho předčil pouze Plantronics Voyager. Bezkonkurenčně nejlepší je v oblasti konstrukce. Po složení se nejen vypne, ale vytvoří velmi kompaktní tvar, ve kterém je snadno přenositelný například v kapse. Také Supreme informuje zvukově uživatele o provozním stavu podobně jako model Voyager.
- Velmi čistý zvuk
- Velmi kompaktní konstrukce
- Zvukové informace
- Pouze jeden systém uchycení
EtyBlu2 ( Alza )
- Frekvence: 20Hz-15 kHz
- Bluetooth:2.1 a 1.1
- Doba hovoru: až 7 hodin
- Doba nabíjení: 2-3 hodiny
- Eliminace okolního větru:
- Hmotnost: 16 g
I když zvukově patří k těm lepším modelům jeho konstrukce ani design nás nikterak neuchvátil. Velmi dlouhý systém uchycení vniká poměrně hluboko do zvukovodu, což nemusí být každému příjemné. Také ovládání patří k tomu méně komfortnímu v testu. To co nám vadilo při delším používání nejvíce, je relativně dlouhý tenký mikrofon směřující prakticky až k ústům. Vzhledem k ceně, která výrazně v České republice převyšuje ostatní modely je pro nás tento model zklamáním. Právě v poměru cena výkon dopadl ze jmenovaných nejhůře. I když v žádné vlastnosti není špatný, v některých je pouze průměrný, což nemůže na ty nejlepší stačit. A to i přesto, že jeho zvuk je v extrémních situacích velmi dobrý. Oproti vítěznému Plantronicsu se nám nelíbil ani designově, ani uživatelsky a přesto stojí o více než polovinu více.
- Dobrý zvuk při extrémním šumu
- Enormně vysoká cena
- Nenápaditý design