Jak na „malou“ televizi
Monitory s TV tunerem
Tak nám započala doba „DVB-T2“. Ten kdo by nevěděl o čem je řeč, tedy nové pozemní digitální vysílání, které bude využívat lépe volných frekvencí a zároveň umožňuje (pakliže toho budou operátoři využívat) i zvětšit množství služeb a výrazně zlepšit i kvalitu vysílání, což bylo patrné na zkušebním kanále DVB-T2. Na druhé straně je mnoho uživatelů, které nechává nová norma zcela chladnými, protože „starý digitál“ půjde ještě souběžně minimálně dva roky a zatím nic nenasvědčuje, že v nejbližších měsících bude mít nová dvojka výrazné výhody, kde identické sítě DVB-T2 využili především pro šíření HD vysílání. Dilema tedy může být, zdali již investovat do budoucnosti či ne.
Zatím digitální T2 funguje pár dní v Praze a ve Středočeském kraji z vysílačů Žižkov a Cukrák a pokrývá více než 25% populace. V současnosti však mimo Novu a ČT. Momentálně se do přechodové sítě vtěsnalo 11 SD programů. V případě, že by se vysílalo v HD bylo by jich pouze sedm. Do konce tohoto roku by měla být pokryta většina našeho území.
To jakou techniku zvolit však neplatí jen o velkých TV, ale i těch malých, které se stále pro více rodin stávají standardem a zvláště pro menší prostor jsou ideálním řešením. Už dávno totiž neplatí, že dobrý monitor, nepočítáme-li monitory profesionální, se výrazně liší od dobré TV. A většinou nemají ani jinou výbavu. Dobré modely mají většinou jak vstupy, tak i pozorovací úhly velmi podobné.
Vyberte si
V nedávné minulosti se mnoho firem snažilo vždy vyrábět pár modelů v třídě malých TV s možností použít ji i jako monitor a ti co dělali monitory často do nich zabudovali TV tuner. Tedy různé názvy pro obdobný produkt. V současné době je těchto výrobků jen velmi málo. Širší nabídku modelů mají pak pouze Samsung a LG. Ale zatím na tom s T2 nejsou nejlépe. Naopak monitorů je na trhu velké množství. Levných a dobrých DVB-T2 tunerů také, a to jejich cena často nepřesahuje ani tisíc korun. Hlavním kladem zabudovaného tuneru je estetické provedení. Nikde nejsou spletité kabely, které kráse interiéru nepřidávají a navíc potřebujete pouze jedno dálkové ovládání. Nevýhodou je, že modely s DVB-T2 HEVC, zatím výrobci v oblasti malých TV momentálně, až na malé výjimky, neprodávají. A se starou normou je z hlediska budoucnosti takové TV opět pouhým monitorem a stejně k němu budete muset později přijímač dokoupit.
Výhody i kompromisy
Z tohoto hlediska je situace podstatně jednodušší když se rozhodnete pro kombinaci monitoru a přídavného TV tuneru. První výhodou je, že si v kombinaci můžete vybrat z podstatně větší nabídky, než když koupíte malou TV se zabudovanou T2. Druhou výhodou je, že některé monitory mají větší rozlišení než TV, což můžete využít při práci s počítačem a HD pak pro TV. Nezanedbatelný je i fakt, že dobrý monitor moc nestárne a vy si tak kdykoliv můžete vyměnit pouze relativně levný tuner, když se opět změní či vylepší technologie, kterou bude digitální vysílání v budoucnosti disponovat. Naopak, nevýhodou tohoto řešení je více kabelů a vzhledově méně čisté řešení i trochu náročnější ovládání. Záleží však na prostředí většinou je vždy možnost jak to řešit.
Jak jsme testovali
Protože jsme tentokrát nesledovali pouze jednotlivé modely, ale i dvě rozdílná řešení, věnovali jsme největší pozornost především kvalitě obrazu v jednotlivých režimech. Abychom dosáhli srovnatelných podmínek u všech modelů zároveň, použili jsme rozbočovač HDMI, který umožnil z jednoho zdroje signálu generovat současně identické podmínky pro všechny testované modely. Především v tomto přímém srovnání se dobře ukázaly rozdíly, byť i někdy relativně malé.
ViewSonic VX2778SMHD (Alza)
- Úhlopříčka displeje: 27“
- Maximální rozlišení: QHD 2560x1440
- Typ displeje: IPS
- Tuner: volitelné
- Výstupy: DisplayPort, mini DP
- Repro: 2x 2W
Model, který může uchvátit jak ty co preferují vysoké rozlišení obrazu, tak ty kteří mají rádi kvalitní obraz na svém TV. Tento model vzhledem k rozlišení 2560×1440 s úhlopříčkou 27“ je skvělý a HD TV zvláště s dobrým tunerem zvládá také skvěle (testováno s tunery DVB-T2 v cenové relaci od tisíce do tisíce pěti set Kč). Zvítězil především pro velmi vyvážené vlastnosti včetně poměru cena výkon. Nejvíce nás zaujalo několik drobností, kterými těsně předčil největšího soupeře Dell 27“ U 2715H UltraSharp. Na rozdíl od jmenovaného modelu má automatické přepínání vstupů což se při práci projevilo jako příjemná a komfortní vlastnost. Další výhodou je dvojice dvou reproduktorů, které jsou součástí monitoru. Nejsou sice rozsahem a výkonem žádný super zázrak nicméně pro běžnou práci zcela dostačující. U UltraSharpu je repro za příplatek, čímž se ještě zvyšuje cenový rozdíl mezi oběma modely. V čem naopak Delly výrazně vedou, jsou multifunkční stojany, kde jsou nepřekonatelné. V souboru všech vlastností ViewSonic nejvíce splňoval naše představy o perfektních užitných vlastnostech s dobrou cenou.
- perfektní design
- automatické vstupy
- nemá multi stojan
Acer R241Ywmid LED monitor 24“ (CZC)
- Úhlopříčka displeje: 24“
- Maximální rozlišení: 1920x1080
- Typ displeje: IPS
- Tuner: volitelné
- Výstupy: 1x HDMI, 1x DVI, 1xDVI
- Repro: ano
Na první pohled velmi vytříbený design, který může být dostatečně dominantní ve většině interiérů. Tloušťka 6,6 milimetrů je opravdu působivá. K tomu tenké rámečky i celková konstrukce. Ani bližší pohled neodhalil nic, z čeho bychom měli být zklamáni. Naopak dalším příjemným zjištěním je i příznivá cena. Také praktické zkoušky se o mnoho nelišily od ostatních dobrých zkušeností. Pozorovací úhly jsou již v této třídě standardní, tedy, 178×178 stupňů. Tento model nemá sice tak výrazně vysoké rozlišení v PC módu jako testovaný Dell či View Sonic, ale HD 1920×1080 jak pro PC tak i pro TV. Méně je v množství „portů“. Jednou HDMI, taktéž jednou DVI a VGA, což je dostačující. Oproti těm nejlepším nemá DisplayPort. Nicméně HDMI je zcela dostatečné řešení zvláště v kombinaci DVI. V běžné praxi pro použití TV monitoru s PC zcela postačuje. Tento model se nám líbil především pro efektivní kombinaci ceny, užitných vlastností a vytříbeného designu.
- pěkný design
- zajímavá cena
- mohl by mít více vstupů
Samsung 24“ T24E391EW (K24)
- Úhlopříčka displeje: 24“
- Maximální rozlišení: 1920x1080
- Typ displeje: IPS
- Tuner: DVB-T
- Výstupy: USB, 2xHDMI
- Repro: ano
Značka patří již léta mezi stálice na nebi malých televizorů či monitorů s TV tunerem. Také tento model není výjimkou. Moderní konstrukce i dílenské zpracování patří k těm nejlepším i v tomto testu. K tomu je, v tomto případě jako přidaná hodnota i velmi působivý design. Čisté řešení s mnoha propracovanými detaily. Jemné rámečky i kombinace bílé barvy a průhledného azurového rámečku jsou působivé. Ale hlavně, na rozdíl od svého největšího konkurenta LG, nás nejvíce oslovil smysl pro detail. Tedy vše z mechanických součástí funguje tak jak má. To co má zaklapnout opravdu zaklapne. Menu je v podstatě klasické intuitivní, tak jak jsme u Samsungu zvyklí. Mód PIP, neboli obraz v obraze je velmi příjemný. Zde je trochu omezen tím, že nemůžete řešit jeho velikost, či ho libovolně posouvat po obrazovce. K dispozici jsou pouze rohy. Nevýhodou je, že nemá tuner DVB-T2, který bude již velmi brzy klíčovým u produktů v této kategorii. Dobrá zpráva je, že obdobný model s DVB bude k dispozici v průběhu března. V oblasti TV monitorů se umístil nejlépe. Celkově skončil druhý za vítězným ViewSonic.
- design
- obraz v obraze
- poměr cena výkon
- nemá DVI
- nemá DVB-T2
Dell 27“ U2715H UltraSharp (Mironet)
- Úhlopříčka displeje: 27“
- Maximální rozlišení: 2560x1440
- Typ displeje: IPS
- Tuner: ne (volitelný zhruba +1000 Kč
- Grafické vstupy: 2xHDMI, 2xDisplayPort mini DisplayPort
- Repro: ne
Chcete-li nadstandardně komfortní řešení tak je v současné době asi nejperspektivnější varianta „tuner mimo“. V případě volby tohoto monitoru získáte mnoho prémiových vlastností. Vzhledem k velmi úzkým rámečkům nevyčnívá nad menší TV i monitory. Má mnoho vstupů, které umožňují s nadsázkou propojit cokoliv s čímkoliv. V mediálním zobrazení může pracovat standardně i v HD tedy 1920x 1080. Ve spojení s PC je jeho rozlišení ještě vyšší (2560×1440). K tomu vynikající design a na rozdíl od ViewSonicu velmi praktický multifunkční stojan, což je velmi výhodné pro práci s počítačem. Zajímavá je i unikátní záruka opravy do druhého dne. Naopak oproti od tohoto konkurenčního modelu nemá automatické přepínání vstupů. Naše „sedmadvacítka měla také o něco horší rovnoměrnost podsvícení a o trochu vyšší cenu než ViewSonic. Souborem všech vlastností je UltraSharp nejen špičkovým a uznávaným monitorem, ale může být i velmi dobrou TV.
- výborný multifunkční stojan
- mnoho vstupů
- design
- servis
- vyšší cena
- podsvícení
LG 24MT 48DF-PZ (Alza)
- Úhlopříčka displeje:24“
- Maximální rozlišení: 1366x768
- Typ displeje: IPS
- Tuner:DVB-T
- Grafické Vstupy: HDMI, SCART
- Repro: ano
Jedna ze značek, která se objevuje se svými produkty v oblasti TV monitorů již léta. Tento model patří k těm levnějším. V praxi nás však neuchvátil. S cenou o zhruba o 600 korun nižší než je obvyklá cena testovaného Samsungu, má výrazně méně užitných vlastností. V TV módu nižší rozlišení obrazu není velkým problémem, obraz je v rámci možnosti velmi slušný, zobrazení detailů je přirozené. Samozřejmě horší je to při používání jako druhého monitoru. Zde je vzhledem k rozlišení logicky výrazně patrný rastr nicméně podsvícení i barevné přechody jsou bezproblémové. Horší je to již s dílenským zpracováním. Působí lacině. Na mnoha detailech je patrná snaha o co nejlevnější provedení. Černý plast s vysokým leskem je zpracován tak že již po krátkém čase jsou na rámečku patrné rýhy a drobné poškození. Stojánek působí nepřiměřeně masivně ale především Grafické vstupy obsahují pouze 1x HDMI a 1xScart Stojánek je fixní. I když tento model není vysloveně špatný tak ve většině oblastí je minimálně o trochu horší než ty ostatní v testu. Ať již ve výbavě, v provedení, či manipulaci. Domníváme se, že rozdíl je výrazně horší než ten cenový.
- slušný obraz
- dílenské zpracování
- minimum vstupů
- provedení stojánky