Dálkové ovladače
Zde platí většinou více než jinde, čím dražší tím lepší
Většině milovníků elektroniky se dříve či později nahromadí v obýváku dálková ovládání od nejrůznějších domácích „hraček“ a pak nastane otázka, jak to řešit. Při používání dvou zařízení jako například TV a satelitního přijímače to většinou je ještě snadné. Dálkové ovladače moderních přijímačů umějí často doprogramovat například TV. Výsledek je pohodový komfort vyšší a v neposlední řadě o jednu zbytečnost na stole méně. Horší je to, když používáte současně elektroniky více. Pak to může být s „dálkáčema“ dost nepřehledné. Jedno z nejlogičtějších je použití univerzálu. Je však pozoruhodné, že tato technická oblast, která by logicky měla s obrovským rozvojem domácí techniky čím dál více vzkvétat, působí spíše dojmem, že začíná zmírat. Alespoň podle našeho redakčního průzkumu po pražských prodejnách. Ne že by na pultech zcela chyběly. Pouze se často z nabídky vytratily ty chytřejší a pohodlnější, které jsou většinou opatřeny displejem. Zcela například zmizela bohatá nabídka chytrých dálek od Philipsu, i ten nejlepší současný model nemá displej. I když nutno poznamenat, že ve své cenové kategorii patří k nejlepším. Také další velký hráč na trhu, švýcarský Logitech, výrazně přiškrcuje v českých zemích svou špičkovou modelovou řadu Harmony /se kterou se výrazně soustředí na západní Evropu a USA/. Škoda.Na jednodušších dálkových ovladačích často postrádáme dostatečný přehled a dříve či později se pak vrátíme k původnímu řešení rozdělených „dálek“.
Co jsme testovali
Zatímco běžně se snažíme testovat od každé značky pouze jediný produkt, v některých případech to v podstatě moc nejde. A právě to je v současné době situace na trhu dálkových ovladačů v české republice. Na jedné straně je trh zaplaven nejlevnějším zbožím v cenové relaci okolo dvou tří stovek, které dle našeho názoru výrazně nedosahují výhod původních ovladačů na druhé straně těch
„chytrých“ jejichž však výrazně ubývá. Chceme-li tedy ovládat komfortněji domácí zařízení, máme stále menší výběr. To je také důvod, proč jsme tentokrát nestanovili cenové relace, ale pouze jsme vybrali to co nás na velmi úzkém místním trhu zaujalo.
Jak se orientovat
Proč univerzál
Domníváme se, že nejdůležitějšími vlastnostmi univerzálních ovladačů je, jak již bylo řečeno v úvodu, především zvýšení komfortu a zároveň omezení množství DO. A právě tady jsou velké rozdíly. Zatímco proklamace 5 v jednom či 6 v jednom působí úžasně, v praxi to nemusí být klíčovou výhodou. To zásadní pro komfort je, zdali mohu všechny přístroje pracovat v jednom společném módu. Pakliže ano, pak ušetříme spoustu zbytečných operací a s celou soustavou pracujeme jako s jedním celkem. JednoduchéDO mají nesynchronizované funkce ovladače v jednotlivých sekcích a jsou nepropojitelné. Proto že tento systém řeší pouze množství „dálkáčů“ na stole, ale v žádném případě nám neulehčuje práci.
Proč tak velké cenové rozdíly
Cenový rozdíl jednotlivých modelů je obrovský. Konkrétně v našem testu je to od 200 po 4 500Kč, tedy odlišnost doslova drastická. Obrovský rozdílný je však i soubor vlastností. Dálkové ovladače lze nejjednodušeji rozdělit do dvou zásadních kategorií. Jedněm můžeme říkat například obyčejné či „hloupé“. Ty stojí většinou do tisíce korun a k instalaci potřebují seznam kódů jednotlivých značek nebo se „učí“ od originálních ovladačů. Zásadní nevýhodou je
nemožnost propojení ovládání několika přístrojů najednou. Naopak ty které se většinou detailně naprogramujína počítači řeší situaci jako profil a mohou spojovat různé funkcejsou výrazně komfortnější, ale také výrazně dražší a náročnější na instalaci.
Jak jsme testovali
Tak jako již po několikáté jsme spolupracovali s odborníky z firmy Nella Electronic. Každé dálkové ovládání jsme podrobili podrobnému testu na různých modelech spotřební elektroniky. Chytré „dálky“ jsme naprogramovali na webových stránkách výrobce. Tady jsme však byli trochu zklamaní nejen absencí českého jazyka v softwarových aplikacích,ale i náročností vlastní instalace. Pozitivní však je skutečnost, že po této relativně náročnější instalaci budete odměněni excelentními vlastnostmi dálkového ovládání.
Petr Řezáč
Philips SRP 5040 (Alza)
- Počet obsluhovaný zařízení: 4
- Systém programování: kódy, ručně i automaticky,“učení“
- Systém napájení: AAA
- Displej: ne
- Profily: ne
- Osvělení kláves: ano
Jako vlajková loď značky představuje dle našeho názoru výrazný propad. Nejeden uživatel si tak může postesknout. Kde jsou doby starších modelů. Vysvětlení je však jednoduché. Aby se něco vyplatilo vyrábět musí být zcela logicky po produktu „vysoká poptávka“. Především v oblasti cena-výkon. Jestliže z nejrůznějších důvodů tomu tak není, je lepší se věnovat jiné kategorii. A to přesně Philips učinil. Ve své cenové kategorii tak tento model patří k těm nejlepším. Nicméně kdo poznal špičkové předchůdce tohoto modelu, bude dle našeho názoru výrazně zklamán. V kategorii do tisíce korun má však některé zásadní výhody. Podsvícená klávesnice je velmi dobrá. Další důležitou vlastností je jejich nadstandardní velikost, která umožňuje přesné ovládání i uživatelům s větší rukou. Další výhodou je několik systémků načítání. I když ten nejlepší, tedy přes computer, zde chybí. I když objektivně, to v této cenové hladině ani nemůžeme očekávat.
- zajímavá cena
- osvětlení kláves
- absence displeje
Logitech Harmony Touch (Alza)
- Počet obsluhovaných zařízení: 15
- Systém programování: počítač
- Systém napájení: Li-ion dokovací stanice
- Displej: ano
- Profily: ano
- Osvětlení kláves: ano
Absolutní špička v rámci testovaných modelů. Jistě je možno namítnout, že ty nejdražší modely musí vyhrávat. To však u nás obecně neplatí. Jinak je tomu v tomto testu. Zde v nejlepších modelech vévodí pouze jediná značka. A to proto, že na rozdíl od běžných modelů je zcela zásadně rozdílná, a to o několik tříd. Nic není však „zadarmo“. Proto i zde je nutno postoupit některé operace, které jsou náročnější. I když z počátku můžete být naštvaní, posléze budete odměněni vysokým komfortem, intuitivním ovládáním i zcela nestandardním řešením. Dokovací stanice zajišťuje výrazný komfort v oblasti nabíjení. I tento výrazně inovativní model má však své nevýhody. Především v oblasti jazyka. Pro mnoho národů je ovládání a nastavení na webových stránkách úžasné. Bohužel však postrádá češtinu.
- komfort
- velký displej
- špičková univerzalita
- vyšší cena
Temium
- Počet obsuhovaných zařízení: 3
- Systém programování: kódy, ručně i automaticky
- Systém napájení: 2xAAA /není součástí/
- Displej: ne
- Profil: ne
- Osvětlení kláves: ne
Opět potvrzená pravda této kategorie. Zde se zázraky nekonají. Zatímco v jiných oblastech se poměrně často může stát, že levnější přístroj může být lepší, tady funguje nudná klasika. Systém /alespoň v rámci našeho testu/, že dražší je lepší. Ne že by Temium bylo zásadně špatné, to nikoliv. Nicméně vše, co odlišuje příjemné modely od těch horších tu chybí. Záplava titěrných tlačítek nerozdělených do jednotlivých sekcí ztěžuje výrazně orientaci. Také design je zcela poplatný zadání pro co nejlevnější produkt. Tedy kluzký materiál, nulový pokus o ergonomii a v neposlední řadě ani žádné technické finesy. Pouze obsluhování tří přístrojů a absence systému učení. Tedy použitelné, ale nikterak oslnivé.
- výrazný rozdíl v barvě tlačítek a pozadí
- nepřehledný
- malá tlačítka
- pouze tři v jednom
One For All Smart Control (Fonetip)
- Počet obsuhovaných zařízení: 6
- Systém programování: kódy, ručně i automaticky, „učení“
- Systém napájení: 4x AAA /není součástí/
- Displej: ne
- Profil: ne
- Osvětlení kláves: ne
Dobré dílenské zpracování a pogumovaný plast ve spodní části ovladače jsou hlavními plusy tohoto modelu. Nevýhodou jsou naopak titěrná tlačítka, která jsou neosvětlena a při menší světelné intenzitě mohou působit velký problém v orientaci. Svou cenou již atakuje spodní hranici „chytrých dálkových ovladačů“. Tedy by měl předvést více vlastností, kterými se liší od nejlevnějších no name modelů. Naopak i oproti levnějšímu Philipsu má několik poměrně podstatných nedostatků. Například velmi malá tlačítka, která často vedou k nepřesnému zvolení funkce. Tady bychom pravděpodobně buď raději zvolili právě levnější Philips nebo přidali na technologicky výrazně vyšší Logitech 650.
- kvalitní dílenské zpracování
- ovládání 6 zařázení
- ve své kategorii vysoká cena
- malá tlačítka
- horší ovladatelnost
Logitech Harmony 650
- Počet obsluhovaných zařízení: 5
- Systém programování: počítač
- Systém napájení: dobíjení 2xAA
- Displej: ano
- Profily: ano
- Osvětlení kláves:ano
Tento model nás dostal poměrem cena výkon. Přestože používá nejmodernější technologie jako HarmonyTouch je více než dvojnásobně levnější. Na rozdíl od něj má menší displej a nemá dobíjecí baterie. /Ty má naopak velmi podobný jen o něco dražší model 700/ Naopak společně se svým dražším sourozencem sdílí systém nastavování ovladače pomocí webových stránek. Displej tu není dotykový tak jako u HarmonyTouchale je ovládán tlačítky po obvodě. Což není nikterak špatná volba. Rozhodně svým vybavením a především logikou se podstatně více blíží svým dražším bráškům z rodiny Harmony než ostatním modelům v testu. To však nejen v těch pozitivních věcech ale i s jazykovými problémy na stránkách Logitechu, kde není součástí čeština. Nicméně pomocí překladu či intuitivním postupem se lze dobrat výborného výsledku.
- poměr cena výkon
- komfort
- chybí cz na podpůrném webu