Excentrické brusky
Pohledem do redakčního archivu jsme dospěli k názoru, že jsme se již delší dobu nevěnovali testům elektrického nářadí. Rozhodli jsme se proto, že po několika starších testech aku nářadí, vrtaček či pneumatických kladiv se zaměříme tentokrát na excentrické brusky. Především proto, že pro každého kutila pracujícího se dřevem jsou brusky základním pracovním prostředkem. A ta excentrická je dle našeho názoru nejen dostatečně univerzální, ale vzhledem ke své konstrukci i dostatečně ekologická. Je připravena k odsávání pilin jak přes vlastní filtry, tak i přes externí vysavač. Oproti účinnějším pásovým bruskám je práce s tímto nástrojem nejen ekologičtější, ale je dle našeho názoru i příjemnější a zdravější. Dosahuje i vyšší kvality broušené plochy. Také v této oblasti je možno vybrat mnoho produktů od těch nejlevnějších až po několika násobně dražší profesionály. My jsme zvolili oblast od těch nejlevnějších modelů /tedy pod 1 000 Kč až po hranici 3000 Kč/, kde je možno vybrat také nejkvalitnější stroje v hobby třídě i nejlevnější modely profesionální.
Co nás nejvíce zajímalo
Vžitá tradice říká, že hlavní rozdíl mezi extrémě levným elektrickým nářadím a tím dražším je především otázkou výdrže. Testy však ukázaly, že ještě podstatnější je fakt (který nás přesvědčil svou jednoznačností), že ještě důležitější jsou do značné míry výrazně odlišné vlastnosti v kvalitě broušení i výrazně lepší komfort. Rozdíl spočívá alespoň u testovaných modelů v jiné charakteristice kombinace kmitů a otáček. Ty jsou u levných modelů ve volnoběhu relativně velmi vysoké a napomáhají tak k problémům s přesností ve fázi zahájení broušení. Zvláště při použití hrubých kotoučů je broušení často dost problematické. Jsou velmi citlivé na přesnost nasazení při zahájení broušení. Neodpouštějí chyby a často tak špatným odhadem úhlu můžeme na broušené ploše vytvořit nežádoucí „šlici“ či jinak znehodnotit broušenou plochu. U dražších modelů nejen vzhledem k odlišné konstrukci tento problém nehrozí. Naopak praxe ukázala, že brus při použití kotouče u stejné zrnitosti dosahuje výrazně lepších výsledků. A to nejen oproti levným modelům, ale i oproti strojům které používají jiné brusné technologie.
Petr Řezáč
Pattfield E-ES 430E (Hornbach)
- Příkon: 430 W
- Otáčky na prázdno: 4000-13000
- Průměr kotouče: 125 mm
- Excentricita: neuvedena
- Odsávání prachu: vak/redukce
- Uchycení brusného papíru: suchý zip
- Hmotnost: 2,2 kg
Ač může tato bruska na první pohled klamat svým velmi sympatickým vzhledem, dle testu, který jsme provedli, je zcela patrné, že opravdu patří do cenové kategorie, ve které se nachází. Přesto si v poměru cena výkon nevede zas tak zle. Nejde o špatný model. Pouze tak, jako u většiny ostatních levných, má oproti těm nejlepším problém s „nástupem“ při zahájení práce. Vzhledem k vysokým otáčkám je velmi náročné především nasazení stroje k broušení. I při nastavení nejnižších otáček je jejich rychlost v momentu zahájení broušení s kotouči větší zrnitosti tak velká, že možnost poškození broušené plochy je značné. Tedy i zde platí, že je velmi dobrá na „hrubší“ práci. S tou precizní však je to dle našeho názoru horší. Pětiletá záruka je příjemná, může však být do jisté míry zavádějící, protože se logicky vztahuje především na konstrukční vady a nikoliv na provozní opotřebení daného produktu.
- nízká cena
- slušná ergonomie
- relativně dlouhá garance
- problematická kvalita brusu
- špatná kompatibilita s externími zdroji odsávání
- méně kvalitní povrch dotykových ploch
DeWalt D26453
- Příkon: 280 W
- Otáčky na prázdno:7000-12000
- Průměr kotouče: 125 mm
- Excentricita: 2,5 mm
- Odsávání prachu: vak/redukce
- Uchycení brusného papíru: suchý zip
- Hmotnost: 1600g
Ergonomický design, ovládání jednou rukou, měkčené materiály v oblasti úchopu. Na první pohled nevybočuje z řady levnějších profesionálních excentrických brusek. Svým vzhledem i konstrukcí je velmi podobá například Makitě BO 50 31. Má podobný tvar a dokonce i regulaci otáček na stejném místě. Ta u DeWaltu je však přesná a lehce použitelná. V dalších detailech test ukázal, že je oproti konkurenci výrazně lépe „dotažený“. Nejvíce nás zaujal propracovaný systém odsávání pilin. Široký výstupní otvor ve směru proudění vzduchu směrem od lopatek ventilátoru je dle našeho názoru takřka ideální. Také redukce pro externí odsávání fungovala přesně. I přes na první pohled jednoduchý vak na piliny příjemně překvapil nízkým množstvím poletujících pilin. Nicméně ideálním řešením, tak jako i ostatních modelů, je použití externího vysavače.
- velmi kvalitní systém odsávání
- kvalitní ovládání regulace
- velmi dobrý poměr cena výkon
Makita BO 5031 (Plasmatool)
- Příkon: 300 W
- Otáčky na prázdno: 4000-12000
- Průměr kotouče: 125 mm
- Excentricita: neuvedeno
- Odsávání prachu: kazeta s papírovým filtrem/redukce
- Uchycení brusného papíru: suchý zip
- Hmotnost:
Patří ke špičce v dané cenové oblasti. Na první pohled je tento stroj velmi obdobný jako zde testovaný model Dewalt. Je také „jednoruký“ a vyniká velkými otvory pro přísun vzduchu, obdobně jako model jmenované konkurence. Plusem je přetažení měkkého komfortního materiálu i na část svislých ploch. Na rozdíl od DeWaltu má na první pohled propracovanější pilinový box (sáček) se speciálním filtrem. Při bližším pohledu je však zcela patrné, že žádný sáček nemůže zachránit ne zcela optimální konstrukci odsávání. Malý kruhový otvor umístěný v podstatě kolmo na směr proudu vzduchu nemůže mít dle našeho názoru obdobnou účinnost, jako velký otvor ve směru proudění. Test to prokázal i v praxi. Další nevýhodou tohoto modelu je i regulace otáček. Alespoň u našeho testovaného vzorku je zapuštěná velmi hluboko a ovládá se méně komfortně. Což nám připadá u nejdražšího modelu v testu docela škoda. V součtu všech vlastností však patřil k nejlepším v testu.
- spolehlivý model
- kvalitní úložiště pilin
- špatná konstrukce odsávání pilin
Black & Decker KA 191 E (Obi)
- Příkon: 480 W
- Otáčky na prázdno:4000-12000
- Průměr kotouče: 125 mm
- Excentricita: 2,5 mm
- Odsávání prachu: vak/redukce
- Uchycení brusného papíru: suchý zip
I když ergonomicky nás tento model moc neohromil, při detailnějším pohledu je zcela patrné, že pro kombinaci práce jedné či obou rukou logicky musí docházet k drobným kompromisům. Na druhé straně však právě možnost integrovaného madla je velkou výhodou. Také tento „Black“ má obdobně jako profesionální modely velmi přívětivý nástup broušení. Tedy především i při práci s kotoučem s hrubší zrnitostí minimalizuje riziko poškození nevhodně rychlými otáčkami. Na mnoha detailech je patrné, že vzhledem ke spojení se špičkovou profesionální značkou Ellu, či vlastnictvím značky DeWalt, jsou zde některé profesionální prvky použity i v oblasti modelů pro hobby. Nejvíce nás však pozitivně překvapil v testu originální systém pro zachycení pilin. Na rozdíl od ostatních modelů, kde nejširší částí je horní hrana kužele úložiště brusného papíru, zde je navíc hluboký lem, který umožňuje výrazné snížení poletování pilin, které nekontrolovatelně může opustit odsávací systém.
- originální systém kontroly odsávaní
- příznivá cena
- kompromisy v ergonomii
Bosch PEX 300 AE (e-shop Bosch)
- Příkon: 270 W
- Otáčky na prázdno:2000-12000
- Průměr kotouče: 125 mm
- Excentricita: 2 mm
- Odsávání prachu:box s mikrofiltrem /redukce na odsávání
- Uchycení brusného papíru: suchý zip.
- Hmotnost: 1,5 kg
Značka Bosch je klasikou v oblasti elektrického nářadí již dlouhá léta. Také „třístovka“ nezaspala a prezentuje se novými trendy. K nejlepšímu patří systém boxu s mikrofiltrem. Také ergonomicky se řadí k tomu nejlepšímu v této oblasti. Trochu problém máme u této značky s rozlišením mezi hobby a profesionálním programem, a to z důvodu přesné specifikace co je ještě hobby a co je již profesionální. Především proto, že se nám obecně deklarovaná hranice profi zdá nastavená relativně vysoko. Nicméně model PEX300 AE nás z tohoto pohledu velmi příjemně překvapil. Především proto že vlastnostmi se podobal především právě profi modelům. I když asi pro denní osmi hodinové nasazení není pravděpodobně vhodný, je zajímavý především pro náročné „hobbíky“. A to je oblast, pro kterou právě tento test především děláme.
- dobré zpracování řešení boxu
- příznivá cena
- nutnost redukce na externí odsávání
OK ES 420 (Baumax)
- Příkon: 480 W
- Otáčky:4000-12000
- Průměr kotouče: 125 mm
- Excentricita: 2,5 mm
- Odsávání prachu: vak/redukce
- Uchycení brusného papíru: suchý zip
- Hmotnost:
Tento model patří v kategorii nejlevnějších k nejoblíbenějším. Jeho konstrukce je starší a ergonomií se řadí mezi nejhorší z představených modelů. Také s materiály a povrchovými úpravami si nikdo nedělal dle nás velké starosti. Hůře se zde pracuje s otáčkami, které jsou i v nejnižším nastavení dost vysoké. Naopak velmi zajímavá je asymetrická konstrukce odsávání, která je o mnoho více propracovaná, než i u dražších modelů v testu. Oproti nejlepším je však zklamáním průběh a nastavení otáček a vibrací. Právě vysoké otáčky obdobně jako u dalších zbývajících „tisícových“ brusek patří k velmi špatným. Tento model měl však na rozdíl od ostatních v testu jeden velmi negativní primát. Bohužel nestačil výdrží a lehce mu odešla již při meších otáčkách „spojka“. Při trošku větším přítlaku se přestal kotouč otáčet.
- dobrá konstrukce odčerpání pilin
- horší komfort
- vysoké otáčky
Alpha Tools A-RS 420 (Bauhaus)
- Příkon: 480 W
- Otáčky na prázdno:4000-12000
- Průměr kotouče: 125 mm
- Excentricita: neuvedeno
- Odsávání prachu: vak/redukce
- Uchycení brusného papíru: suchý zip
- Hmotnost:
Další z řady levných modelů z hypermarketů. Léta jsem se domníval, že rozdíl mezi těmi nejlevnějšími a produkcí renomovaných značek je rozdílný především ve výdrži. Tedy v tom, že ty levné nevydrží tak velké nasazení jako modely dražší. Nikdy nás však nenapadlo, že se budou odlišovat v zásadních vlastnostech. Také zde platí co již bylo vyřčeno. Malý komfort. Nepřesný brus, vhodná spíše pro hrubší práce. Domníváme se, že takto pojatý model se může uplatnit pouze v oblasti hrubší práce. Žádný test v poslední době neukázal dle našeho názoru tak zásadní rozdíl mezi nelevnějšími produkty a „střední třídou“ jako právě tento. S nadsázkou se dá říci, že přes to, že ty nejlevnější nejsou špatné, tak jsou svými vlastnostmi tak zásadně odlišné, že vlastně vytváří svou specifickou třídu, která nemusí být vhodná pro každého.
- slušná ergonomie
- nízká cena
- vysoké otáčky
- horší kvalita brusu