Soda doma – velký návrat
Domácí sodovka slaví velký návrat
Již od dřevního socialismu si lze jen těžko představit běžnou českou domácnost bez sifonové láhve. Její obliba úspěšně překonala i raný kapitalismus. Výrazněji začala klesat až po roce dva tisíce v souvislosti s „petflaškovou“ mánií. Ta samozřejmě umožnila pít kvalitnější vodu tam, kde z kohoutků tekla voda horší kvality. Naopak v mnoha lokalitách, kde je voda kvalitní, může být ta lahvová spíše horším řešením. Zvláště tehdy je-li špatně skladovaná. Je proto jen logické, že výroba sodovky doma začíná mít stále větší oblibu.
Doba však pokročila a tak se přes stejný princip, tedy sycení vody kysličníkem uhličitým, změnila především míra komfortu. Zásadním rozdílem je pak manipulace s bombičkou nikoliv po jednom, ale po 60 až 130 litrech. Tedy pro pohodlí změna nevídaná.
Tipy jak na sodovku
Než se rozhodnete koupit zařízení na domácí výrobu sodovky, rozmyslete si některé podstatné věci. Nejdříve si zjistěte, jak kvalitní vodu doma máte. Když se ujistíte, že je vše v pořádku, promyslete jak budete zařízení nejčastěji používat. Pakliže především doma, pak je určitě výborné řešení zvolit variantu se skleněnými láhvemi. Máte-li děti, kterým chcete dát jejich limonádu sebou do školy, či jste například sportovci a nosíte si vodu sebou, pak je určitě lepší řešení výrobník s PET láhvemi.
Jak jsme testovali
Tentokrát jsme udělali redakční předvýběr u dvou hlavních značek, které jsou na českém trhu. Z mnoha prodávaných modelů jsme vybrali po dvou, které se nám z některých důvodů zdály v některých vlastnostech zajímavější, či lepší než ostatní. V případě Ety to bylo jednoduché, protože v současné době má tato značka na trhu pouze jeden model Eta Bublimo. Ve vlastních testech nás nejvíce zajímala kvalita sodové vody, tedy laicky řečeno jak „silnou“ sodovku jste schopni na tom kterém modelu vytvořit. /Tu slabší si uděláte bez problému vždy./ Podstatnou měrou jsme se zajímali i o komfort. Tedy jak je snadná a intuitivní nejen montáž ale i praktické používání. Právě v této oblasti byly u jednotlivých modelů značné rozdíly.
Petr Řezáč
SodaStream Source (Alza)
- Materiál láhve: PET
- Objem láhve: 1 l
- Litrů na bombičku: 80 l
- Cena za bombičku nová/výměna: 699 Kč/ 199 Kč
- Sirupy: cola 750, lemon 750, twin pack
Typický představitel značky SodaStream. Promyšlený systém vkládání lahví. Bezbajonetové uchycení či kontrola nasycení vody umožňují velmi komfortní práci při domácí výrobě sodové vody. Na rozdíl od některých konkurenčních modelů nám nikdy nic nevytékalo. Vše se chová tak jak má, čemuž jsme z počátku nepřikládali větší pozornost domnívaje se, že je to tak normální. Teprve později jsme u některých konkurenčních modelů pochopili, že tyto vlastnosti být samozřejmé nemusí. Montáž bombičky i vlastní sycení vody je zde velmi snadné a intuitivní. Jediné co bychom uvítali navíc, by mohl být větší obsah lahví. To se však dá řešit dokoupením dalších. Výhodou naopak je, že můžete mít připravenou zároveň například sodovku i limonádu. Další výhodou je i snazší manipulace s lehčí lahví i možnost používání na výletech či při sportu. I když tento model je cenově ve střední cenové třídě, vzhledem k pokročilé technologii a progresivní led diodové kontrole se nám zdá i výhodný v poměr cena výkon. Výhodou značky je že má vlastní vývoj a nenakupuje tak jako drtivá většina výrobců hotové výrobky v číně. K dispozici je i více než sto různých sirupů /u nás okolo čtyřiceti/ i rozsáhlé příslušenství kromě těch běžných jako láhve a bombičky i ty méně běžné od kartáčů na vymývání lahví až po čistící tablety.
- komfortní vkládání lahví
- kontrolní systém sycení
- široká škála příslušenství
- subjektivně hlasitější při sycení
Eta Bublimo (eshop ETA )
- Materiál láhve: PET
- Objem láhve: 0,9 litru
- Litrů na bombičku: až 85 litrů
- Cena za bombičku nová/výměna: 599 Kč (+2 sirupy) / x Kč
- Sirupy: neobsahuje
Výrobník sody od v Česku populární značky Eta se vyznačuje moderním designem i když oproti ostatním modelům v testu působí trochu těžkopádně a málo vzdušně. Především vzhledem k velmi úzké mezeře mezi lahví a pláštěm. Odlišně jsou zde řešené především bombičky. Ty mají oproti konkurenčním modelům vnitřní epoxidové opláštění. Tedy nános epoxidové vrstvy, což zabrańuje kontaktu CO s hliníkem. Přesto se nám zdá nadnesené říkat této bombičce „zdravá“. Podobně jako reklamní slogany švýcarská kvalita. I když celkové dílenské zpracování je na slušné úrovni, testérům většinou vadil právě stísněný prostor při manipulaci s lahví, která se musí držet na rozdíl od ostatních modelů pouze ze spodu. K tomu je ještě nutno zavřít při sycení ochranná dvířka. Také nasazování bombiček je o něco náročnější než u konkurence. Ani systém sycení nás nenadchl. Zatímco ostatní modely mají až na výjimky buď nastavení množství sycení nebo diodovou kontrolu nasycení. Zde není nic podobného, což se nám zdá u modelu za dva tisíce ne zcela ideální v poměru cena výkon. Eta Bublimo je však na trhu zatím pouze pár měsíců a tak je pravděpodobné že v blízké době se nabídka značky na trhu výrazně rozšíří.
- bombička s s epoxidovou povrchovou úpravou
- stísněnější prostor při manipulaci s lahví
- starší konstrukce
Limo Bar Start (Alza)
- Materiál láhve: PET
- Objem láhve: 1 litr (3x)
- Litrů na bombičku: až 80 litrů
- Cena za bombičku nová/výměna: 649 Kč/149 Kč
- Sirupy: cola, pomeranč 0,5 l, limetka - 0,5 l
Nejlevnější model v testu. Stojí v Alze v provedení start balíček 1649 Kč. Když odečteme hodnotu dalších dvou lahví navíc a třech sirupů dostaneme se k sympatické částce těsně nad tisíc korun za vlastní výrobník. Tedy k ceně velmi konkurenčně schopné. Na druhé straně ve vybavení nelze čekat za tyto peníze zázraky. Tedy žádná regulace sycení či kontrolky. Od svého dražšího „bratříčka“ se odlišuje menší lahví a nemá systém turbo. Uchycení lahve je také bajonetem. Na druhé straně bezproblémové uvedení do provozu i jednoduchá obsluha umožňují z tohoto modelu udělat příjemného pomocníka. K nevýhodám patří, že na rozdíl od svého dražšího bratříčka nemá v dolní části odkapávací misku. Může tak zamokřit podkladní desku. V poměru cena výkon se však domníváme, že je ve své cenové třídě dobrým řešením.
- nízká cena
- bohatší vybavení v základním setu
- nemá kontrolu sycení
- chybí odkapávací deska
SodaStream Crystal (SodaStream)
- Materiál láhve: sklo
- Objem láhve: 0,7 l
- Litrů na bombičku: až 80 l
- Cena za bombičku nová/výměna: 699 Kč/ 149 Kč
- Sirupy: citrón a limetka 750, cola 750 ml
Hit německého trhu. Model, který uspokojí především všechny milovníky přírodních materiálů. Tedy v tomto případě především skla namísto všude přítomného PET materiálu, ze kterého jsou vyrobené láhve všech ostatních modelů. Samozřejmě toto řešení není samospasitelné a má i své nevýhody Skleněné láhve nejsou například ideální pro použití pro děti do školy, či na sport. Toto řešení vyžaduje i pečlivější ochranu při plnění láhve. To je zde řešeno robustním hliníkovým obalem, ve kterém je lahev při plnění ukryta.
Výsledek však stojí za to. V láhvi /v tomto přídě jde o jakousi karafu/ si můžete být stoprocentně jisti, že po záměnách různých sirupů nebude bez dokonalého vymytí ještě cítit příchuť toho minulého což se nám v některých případech s pet láhvemi stalo. I tady na rozdíl od konkurence není použit systém bajonetového upínání. Láhev vložíte do hliníkové spodní části, přisunete horní a zaletujete, toť vše. Rychlé jednoduché a účelné. Funkčností, designem, celkovou solidností, konstrukce i naprostou funkčností nás tento model nenechal na pochybách „kdo je v testu nejlepší“.
- komfortní obsluha
- čistý design
- skleněné lahve
- bez kontroly sycení
Limo Bar Smart Turbo (Digiboss)
- Materiál láhve: PET
- Objem láhve: 1,5 litru
- Litrů na bombičku: až 135 litrů
- Cena za bombičku nová/výměna: 649 Kč/ 149 Kč
- Sirupy: neobsahuje
Upoutá čistým jednoduchým a přitom výrazným designem. Nejen tvarem ale i barevnou kombinací. Matně černý plast v kombinaci s temně červenými detaily působí kvalitně a elegantně. Zdařile je tvarována i litr a půl velká nádoba. Díky speciální technologii BBT, která reguluje velikost bublinek i systému turbo udává výrobce nasycení až 135 litrů vody což je výrazně více než u kteréhokoliv modelu v testu (Nám se jich podařilo těsně nad sto). To je sice výborné, ale test ukázal, že soda z tohoto výrobníku nebyla tak ostrá jako u obou SodaStreamů. Tedy proto toho, kdo má rád velmi „ostrou“ sodovku asi ne zcela ideální. Naopak velmi dobré řešení pro ty, kteří chtějí snížit náklady na litr nápoje. Uchycení je bajonetové. Tady je trochu problém s tím, že odpor upínacího systému je větší než adhéze lehkého výrobníku k podložce a je proto nutné stroj při manipulací s lahví přidržovavat druhou rukou, aby se samovolně nepohyboval po stole. Také Limobar dodává sortiment sirupů. V současné době 13 příchutí.
- zdařilý design
- velké lahve
- při výměně lahve nutno silněji přidržet přístroj