Vyšlo 11.12.2000

E-mail

Infraport, který stále budí zájem II
MA-600 - další zkušenosti

Tentokrát jsme se podívali na výrobu vlastních skladeb pro zvonění. Tak, jako s Logo Editorem, i s Ringtonem je práce jednoduchá a bezproblémová. Výborné jsou i některé funkce v sekci kalendář.

I u Ringtonu jsme použili oblíbené Nokie 6210 a 7110. Některé funkce jsme již dříve zkoušeli i se Siemensem S35. Bohužel, slibované verze pro Motoroly a Ericssony nemáme ještě k dispozici. Naopak již brzy bychom vám měli představit i českou verzi.

Tedy jak již bylo řečeno, i program na vytváření vlastního zvonění je uživatelsky přítulný. Srovnávali jsme jej například s Nokia PC Composer. Oba vám udělají v podstatě identickou práci a liší se jen v maličkostech. Výhodou Composeru je pro „notové neznalce“ to, že každá jednotlivá nota je po klepnutí „identifikována“, možná je i trochu rychlejší editování. Výhodou Rington pro MA-600 je, že je pevnou součástí Handset Manageru a tudíž se dá s celým programem rychleji pracovat. Můžete bleskově přecházet do Logo Editoru, kalendáře, Ringtonu či telefonního seznamu. Další příjemnou věcí jsou tři notové osnovy pod sebou, které vám dají velmi slušný přehled o celém vašem hudebním dílku. Také pro vlastní výrobu je zde vše, co je potřeba ke zhotovení jednoduchých melodií. Stačí si melodii zanotovat, převést do not a poslat. Žádný problém, záleží pouze na tom, jak složitou melodii komponujete.
Neméně zajímavý je i kalendář. Především proto, že zcela dodržuje hlavní podmínku pro podobná zařízení, je totiž absolutně jednoduchý. Nevím, kolik lidí používá  pravidelně denně na svých mobilech program kalendář, ale myslím si, že to nebude závratné procento. Jedním z důvodů je fakt, že přeci jenom zapisovat větší množství informací na titěrných klávesnicích a koukat na relativně mrňavé displeje není příliš příjemné. Dovedu si však klidně představit, jak toto probíhá například ve spojení MA-600 a některou z novějších Nokií. A to hned z několika důvodu. Za prvé, máte-li přednastavený infraport, spojení notebooku či stolního počítače s mobilem je opravdu bleskové. Za druhé, infraport můžete dát do polohy, kterou potřebujete, aniž byste si vylamovali hlavu (jako v případech, kdy zabudované infra např. u notebooku je z boku či zezadu), a především díky integrálnímu sloučení jste okamžitě u informací. Dovedu si sice představit, že v případě Composeru či Logo Editoru vás tato představa „nebere“ vzhledem k tomu, že denně nevyrábíte loga či „ódy na mobil“, nicméně možnost okamžitého dosažení a hlavně editování telefonního seznamu a především kalendáře je opravdu perfektní. Práce se pak stává velmi smysluplná, protože si bez problémů rychle napíšete do kalendáře vše potřebné a pak to pouze „nalijete“ do mobilu (například na toto je bezkonkurenčně nejlepší „sedmdesát jedna desítka“). Na celém systému mne nejvíce fascinuje vlastnost vhodná především pro „systematické“ sklerotiky. Pracovně jsem ji nazval „Zavolej mi, že mám zavolat“. Je to zcela  jednoduché, ale funguje to dokonale. Tak, jako například vás diář či mobil upozorní na schůzku, tak vás v tomto případě Handset Manager ve spojení s vaším telefonem nejen ujistí, že nesmírně důležité je právě teď zavolat panu XY, ale podstrčí vám na displej i jeho telefonní číslo, které vy pouze jedním stiskem potvrdíte. Jestliže se domníváte, že je to banální a že podobné věci umí i váš „mobilní miláček“, pak máte zčásti pravdu. Ale to jen potud, pakliže vás baví se dobu „rochnit“ v menu a pak vyťukávat prstíky, či například v mém případě  „bambulemi“ do klávesnice telefonu nějaká cvičení. Pak tedy ano. Akce má zatím pouze jeden háček. Když zadáte patřičný čas na kalendáři, při poslání na mobil je v kalendáři mobilu o hodinu více a čas pak musíte korigovat ručně. Obráceně (tedy z mobilu na počítač) to funguje zcela bezchybně. Zatím se mi nepodařilo zjistit, zdali je to způsobeno například přechodem na letní čas, chybou software či jestli to jednoduše není tím, že něco dělám špatně.  K tomu se  vrátíme v příštím  pokračování. 

/per/