Vyšlo 20.3.200

E-mail

Ericsson A1018s - chytrá horákyně

Kdyby se v pohádce zeptal Ericsson A1018s zrcadla, kdo že je na světě ze všech „mobilů“ nejošklivější, odpověď by pravděpodobně byla: „ty, ošklivko, ty jsi opravdu nejošklivější“. Kdyby však otázka zněla: „zrcadlo, pověz mi, kdo je z low- end  mobilů nejchytřejší?“ , zrcadlo  by zajisté  nešetřilo  superlativy.

Každý výrobce mobilních telefonů řeší trvale problém, jak udělat v nižší cenové hladině přístroj, který bude mít co nejvíce funkcí a bude tak co nejúdernější zbraní proti konkurenci, ale zároveň však  nebude konkurovat vlastním „silnějším“ modelům. Myslím si, že v  případě  A1018s se to  povedlo perfektně. Jestliže  v tomto případě zabodoval Ericsson na jedničku, pak se dá totéž říci i o Eurotelu, který jej zařadil do programu GO za výbornou cenu. Po změnách v systému účtování tak dokázal  zlevnit i na poli mobilních telefonů. Pod jménem GO Action   se tak objevil nový přístroj  v ceně 4 495,-Kč vč. DPH, včetně Go karty a přednabitého Go kuponu v hodnotě 500,-Kč. Je třeba podotknout, že tentmodel patří do low-end modelů, tedy do nejlevnější kategorie mobilů, i když je nabitý funkcemi a  mohl by být i ve vyšší cenové kategorii.

Přístroj není nijak malý – s rozměry 126 x 47 x 26 mm se řadí mezi velké telefony a odpovídá svou velikostí většině laciných dotovaných telefonů. Nicméně pro svůj hranatý vzhled telefon vypadá  robustně a dokonce se na pohled zdá těžší, než ve skutečnosti je. Je jisté, že A1018 převzal z modelu GA628 trend výměnných panelů klávesnic (není nad výměnné „covery“ Nokií). LED dioda na vrchní části telefonu má stejnou funkci, jako u všech Ericssonů: signalizuje stav telefonu a sítě. Ta mne vždy velice fascinovala. Co je nepříjemné, je anténa. Je velmi dlouhá, takže snadno může přijít k úhoně (a také, že k ní už po dvou dnech používání v mých rukou přišla). Displej je asi nejmilejší překvapení v řadě low-endů, je výrazně kontrastnější než u konkurenčních přístrojů. Pokud píšete nebo čtete SMS zprávu, pojme displej 40 znaků. V  základním pohotovostním režimu zobrazuje sílu signálu, nabití baterie a čas nebo datum (přepínáte si pomocí *).

Ale teď z té horší  stránky. Opravdu problematický je fakt, že tomuto telefonu chybí krycí sklíčko - displej je sice hluboce zapuštěn, ale je nechráněn a pokud se vám podaří ho pustit na zem na vystouplý předmět, nevyměníte jen krycí sklíčko za pár korun, ale displej za několik set, nebo dokonce tisíc. Naopak obrovskou výhodou tohoto řešení je podstatně lepší  čitelnost. Telefon má SIM Toolkit, je samozřejmě duální, podpora EFR také nechybí a ve výbavě je i podpora funkcí dvou čísel na jedné SIM. V Go sadě se v menu telefonu zobrazuje zbývající kredit. Třicet pozic pro přijaté, volané i nezodpovězené hovory a to včetně času a data (přepínáte opět pomocí *) známe z francouzských Alcatelů - vše v hromadě. Tato varianta má tu výhodu, že vše máte pod jednou položkou menu. Ovšem na druhé straně přijaté, nepřijaté a volané hovory jsou rozlišené pouze pomocí ikony se sluchátkem a šipkou,  což není vždy dostatečně přehledné. Když už hovoříme o menu, nelíbilo se mi ještě pojetí zobrazení či skrytí  ID. Tato služba se po předchozím povolení operátora totiž ovládá nejen velmi složitě, ale kýžený úkon platí pouze pro jedno použití a v případě, že chcete identifikaci skrýt i u následujícího hovoru,  vše musíte zdlouhavě opakovat. Oč je toto jednoduší u Nokií, kde jednoduše zvolíte jednu ze tří variant - podporovat síť, vypnout ID či zapnout ID, a to tak dlouho, dokud se vám to líbí. 

Přístroj má také možnost editace vlastní melodie + sedm nastavených, což známe tentokrát z posledních novinek Siemensů i Nokií. Není tu žádná paměť na telefonní čísla (pro příklad – v low-endech Sagem RC 922 pojme 100 telefonních čísel). 

Veškeré ovládání se uskutečňuje na čelním panelu telefonu. Tlačítka jsou příjemná a přesná, na rozdíl od některých jiných značek mají dostatečnou rozteč, slabší je však čitelnost písmen pro vkládání textu. Na bocích přístroje nenajdete žádné tlačítko ani klávesu, přesně jako u ostatních osmičkových modelů Ericsson. Na telefonu mi také chybí postranní tlačítka pro regulaci hlasitosti. Na dnešní dobu již docela velká baterie má podstatný vliv na celkovou váhu přístroje, která je 163 gramů. Baterie - NiMH  650 mAh. Výrobce udává pohotovostní stav 85 - 100 hodin a délku volání 2,5 - 3 hodiny. V praxi při větší frekvenci hovorů vydrží baterie dva až dva a půl dne.

Krátké textové zprávy se těší čím dál větší oblibě a telefon, který by se možnostmi a využitím SMS nezabýval, by byl předem ztracený. K SMS se dá dostat pouze trochu zdlouhavým listováním a potvrzováním v menu. Při odesílání textové zprávy je možné na rozdíl od Motorol využít telefonní seznam a nastavit parametry, například odpovědi, dobu platnosti či typ zprávy.

Telefon je vybaven i takovými drobnostmi, jako je například budík či hlasité upozorňování na dobu trvání probíhajícího hovoru (minutové pípnutí). Jedinými nevýhodami tedy zůstává orientace v menu a zkratky názvů. Firmware také není „dotažen“ do konce. V položce SMS se objevuje hláška „Neodesláné“, která opravdu bije do očí.

Co dodat?

Přístroj v nízké cenové relaci, ideální pro nenáročné začátečníky v mobilních komunikacích i pro lidi, kteří mají více karet různých operátorů. Je zajímavé, že v předplacené Go sadě se objevily i přístroje, které nebyly blokované proti jiným operátorům. Bohužel je to ale pouze několik výjimek, protože při shánění dalších kusů od známých dealerů mi bylo sděleno, že většina přístrojů funguje jen v síti Eurotel. Když sečteme všechna pro a proti, tak velmi jednoduše zjistíme, že klady u tohoto přístroje výrazně převyšují, a to zdaleka nejen díky výrazně příznivé ceně.

 

 (Ondřej Dolejš)