Díl 9.  Antverpy – město diamantů, umění, čokolády …

Vyšlo i v Lidových novinách 10.9. 2007

V našem prázdninovém seriálu se většinou věnujeme klasickým přímořským centrům, kam míří v létě nejvíce turistů. Ne každý však žije pouze mořem a koupáním. proto jsme tentokrát udělali výjimku a podíváme se zcela jinam než k vodě.

Je mnoho krásných měst, která stojí za to, abychom je navštívili, ale často mají jednu nevýhodu. Leží mimo klasické turistické trasy a jsou dál než jeden den jízdy autem. Mezi taková města patří i Antverpy. Jsou sice vzdálené pouhých asi 50 km od Bruselu, ale cílem těch, kteří do Bruselu nejčastěji míří nejsou právě památky a historie, ale většinou pracovní cesty. A tak jsou Antverpy turisty z Čech neprávem trochu opomíjené. 
My jsme je  navštívili na pár  dní a netradičně jsme přiletěli ne do Bruselu jak je obvyklé, ale přímo do Antverp na místní letiště na pokraji města. Jeho budoucnost pro mezinárodní dopravu však není nijak růžová, protože pro běžné Boeingy a Airbusy je jeho přistávací dráha velmi krátká. A ještě k tomu přes ní vede okresní silnice se semafory, které dávají v době přistání a startu letadlům přednost. A to opravdu není moc obvyklé.  V době nízkonákladových aerolinií však není problém letět za pár korun do Bruselu  a do Antverp se dopravit příměstským vlakem.

My jsme v Antverpách strávili jen pár dnů, ale zdejší atmosféra v nás zanechala skvělé dojmy a ujistila nás, že léto opravdu nemusí být pouze moře. I když jsme  nestihli vidět všechno, což se ani za pár dní  nedá, rozhodli jsme se zde v blízké budoucnosti strávit  například prodloužený víkend.


Charakterizovat Antverpy pár slovy je nemožné. Rozkládají se na řece Šeldě v belgických Flandrech. Charakterizovat Antverpy pár slovy je nemožné. Rozkládají se na řece Šeldě v belgických Flandrech. Jsou městem, které na vás již při prvním setkání dýchne historií, téměř na každém kroku se setkáte s nezapomenutelným uměním slavných malířů, procházíte se městem módy mezi velmi působivými secesními cechovními domy, obdivujete neuvěřitelné čokoládové kreace, případně můžete posedět v jedné z nesčetných hospůdek dát si některou z místních specialit a zapít jí výborným belgickým pivem. Jestliže budete nasyceni uměním a historií, pak Antverpy žijí samozřejmě i přítomností. Například diamanty. Antverpskou burzou diamantů prochází téměř 70 % světové produkce diamantů. V blízkosti náměstí královny Astrid se můžete projít „diamantovými ulicemi“, kde je jedno zlatnictví vedle druhého. A téměř vše se o diamantech dozvíte v Daimond Museu.

Zdrojem antverpského bohatství byl především velký přístav, zde kvetl obchod, usadili se zde přistěhovalci z celého světa – obchodníci, malíři, židovští brusiči diamantů. Antverpy bohatly, vznikaly nádherné paláce, chrámy, sousoší. Najdete zde nejkrásnější ukázky evropského náboženského baroka, gotické chrámy a katedrálu. Jedním z hlavních přístavů a obchodních center se Antverpy staly v polovině 15. století. Obrovský rozmach trval přes sto let, kdy Nizozemci uzavřeli Šeldu a antverpský přístav byl na vymření. Až roku 1863 byla Šelda znovu otevřena a velký evropský přístav opět ožil. Nová prosperita je zejména patrná na obrovských docích, které jsou rozsáhlejší než zbytek města. Staré doky obsadili dnes módní návrháři. Procházka po jejich studiích může vyvrcholit v Muzeu módy zvaném Mo Mu.

Antverpské umění a architektura

Centrum Antverp není příliš velké, a je tu vše po ruce. Gotická katedrála a další renesanční a barokní chrámy, renesanční radnice i honosné, patricijské domy, bezpočet pomníků, muzeí a uměleckých sbírek. 

Antverpy prosluly jako město malířů. Toto přízvisko mu dali především Paul Rubens (1577 –1640) a jeho slavní žáci, například van Dyck. Návštěvu Rubensova domu by neměl opomenout žádný návštěvník Antverp. Nejen pro jeho obrazy, ale především pro atmosféru tohoto domu. Zvenku z ulice Rubensův dům vypadá poměrně nenápadně, ale vejdete-li dovnitř, tak nemusíte mít ani moc velkou dávku fantazie, abyste si dokázali poměrně přesně představit život malířovy rodiny, jeho přátel a žáků. Velmi citlivě zrekonstruovaný dům, rozkládající se kolem poměrně velké obdélníkové zahrady má „duši“. Dům je jasně členěn na soukromé prostory a prostory pracovní, kde vznikala slavná malířská díla. Rubens ostatně nebyl jen vynikajícím umělcem, ale také zdatným obchodníkem. Jeho dílna, kterou tvořila skupina výborných malířů s pečlivě rozdělenými úkoly se vypracovala až k sériové výrobě obrazů. Ve zlatých dobách Antverp zdejší občané ukládali do obrazů peníze, neboť vzhledem k nedostatku půdy a přírodních zdrojů, se umění stalo výhodnou investicí. A tak se s Rubensovými obrazy můžete setkat nejen v jeho domě, ale i v dalších domech bohatých měšťanů (dnes muzeích) a kostelech.

Dalším, velmi působivým domem, kde se setkáte s Rubensovými obrazy je dnešní muzeum Plantin – Moretus. Zde žila rodina Plantin – Moretus, původně obchodníci s koženými výrobky, později především tiskaři. Rodina se velmi úzce přátelila s Rubensem. Tento dům je ale velmi zajímavý i z jiného důvodu. Generace rodiny Plantin – Moretus jej obývali přes tři sta let. Byla zde vyspělá tiskařská dílna, prodejna knih, rozlehlé soukromé prostory. Svým uspořádáním je dům velmi podobný Rubensovu domu. Když se rodina Plantin – Moretus rozhodla z Antverp vystěhovat – cca kolem roku 1900, tak dům s kompletním zařízením soukromých prostor i dílen odprodala městu, které jej udržuje v původním stavu dodnes. Jen málo domů může poskytnou tak skutečný obraz života tehdejších obyvatel, jako právě tento. Zde minulost přímo cítíte.

Dominantou Antverp je gotická katedrála, zasvěcená Panně Marii. Katedrála disponuje úctyhodnými rozměry. Délkou 117m, šířkou 65m, 7 loděmi a 14 kaplemi. Bohužel jen jedinou dokončenou věží o výšce 123 metrů. Klenba se opírá o 125 štíhlých nosných sloupů. Nejvzácnější ozdobou jsou Rubensovy obrazy.  Katedrálu najdete v historickém centru Antverp.

Nejkrásnější částí města je historické jádro nacházející se okolo katedrály. Jižně od katedrály se rozkládá náměstí Groenplaats se sochou Rubense v nadživotní velikosti. Na západní straně katedrály najdete bývalé hlavní tržiště Grote Markt, jemuž vévodí 67 m dlouhá radnice v renesančním slohu a nádherné cechovní domy z 16. a 17. století s pozlacenou sochařskou výzdobou.

 

Antverpy současné

Antverpy však také prosluly jako město diamantů. Známé jsou zdejší obchody na diamantové burze a vynikající tradici antverpských brusičů diamantů zná celý svět. Většina světové produkce diamantů prochází právě tímto městem. Na náměstí královny Astrid najdete muzeum diamantů, jehož prostory lze „interaktivně“ projít v kombinovaném virtuálním a skutečném prostoru. Hodně se zde o diamantech poučíte. Virtuální průvodce vás provede světovými nalezišti, můžete si vybrat konkrétní diamant a opět pomocí virtuálního průvodce zjistit kvalitu, počet karátů, cenu.

Také se tam můžete pokochat vzácnými diamantovými šperky, a to jak historickými, tak šperky z kolekcí současných návrhářů. Uvidíte i brusičské umění zdejších mistrů a vznik krásných briliantů. V těsném sousedství muzea se můžete projít uličkami kde je jeden obchod s diamanty a zlatnictvími za druhým. Jak nás průvodkyně Vera upozornila, jedná se zde o nejstřeženější část Antverp. 

Pokud jste unaveni procházkou městem a přesyceni památkami, pak můžete usednout v jedné z mnoha restaurací nebo příjemných zahrádek a ochutnat belgické pivo, či místní speciality. V Belgii můžete ochutnat na 500 druhů piv, od světlých, po tmavé až například po třešňové. Jak se vaří pivo v Antverpách můžete vidět například v pivovaru De Koninck. Exkurze zde provádějí jak původními prostorami, kde se pivo vařilo dříve, tak i prostorami supermoderními. Ochutnávku piva zdejšího pivovaru by si čeští pivaři neměli nechat ujít. Stojí to za to. Vždyť pivo se zde vaří i z českého chmelu.

Pokud posedíte v Antverpské hospůdce a budete si chtít dát některou ze specialit, pak si budete muset počítat s delší dobou než jme zvyklí u nás.Oběd, či večeře v restauraci zde znamená obřad, posezení s přáteli, kde nikdo nespěchá. 

Kromě historie, umění, diamantů, módy a piva jsou Antverpy proslulé i čokoládou. Byli jsme se podívat jak mistr cukrář, pan Burie, proslulé pralinky vyrábí. A nejen pralinky i další téměř umělecká čokoládová díla. Na velmi malém prostoru (jedna dlouhá místnost) zdejší čokoládovny v samém centru Antverp s minimálním počtem zaměstnců vznikají čokoládová dílka, nad kterými se tají dech. Sleduji nadšení, s jakým pan Burie vypráví o svém řemeslu a říkám si, že právě velká část úspěchu jeho čokolády tkví právě zde.

Je mnoho dalšího co je v Antverpách k vidění, nezmínila jsem se o přístavu, o námořním muzeu, o nejstarší stavbě ve městě, romantickém hrádku Steen na nábřeží Šeldy a mnohém dalším. Zcela určitě i jen pouhá procházka Antverpami zanechá nesmazatelný dojem v každém návštěvníkovi.

Ceny

jsou uvedeny v Eurech

Doprava:

Letenky do Bruselu: SkyEurope nabízí od 2 Kč bez poplatků, v termínu na přelomu srpna a září jsme nalezli nejlevnější zpáteční letenku i s poplatky za 3 750 Kč.

Autobusem se Student Agency do Bruselu: zpáteční jízda od 1450 Kč
Autem do Antverp: 930 km (z Prahy) - při průměrné spotřebě 8l/100 km pořídíte jednu cestu za cca 2 300 Kč

Vlak: Brusel - Antverpy 4 Eura

Doprava po Antverpách tramvají - 1 jízda - 1 Euro

Ubytování:

Hotel se snídaní - dvoulůžkový pokoj od 50 Euro, levněji se můžete ubytovat v hostelech - od 15 Euro/osoba/noc

Vstupy do muzeí 4-6 Euro/dospělá osoba

Restaurace:

malé pivo od 2,5 Euro (nabídka piva je velmi široká)

voda 0,5 l - 2 Eura

menu večeře - kolem 20 Euro

mušle 10 Euro

Občerstvení:

cola 0,33 l - 1,5 Euro

pivo 0, 3 l - 2 Eura

pizza 5 Euro

Potraviny v obchodech:

Chléb: 1 kg - 1, 7 Euro

Rajčata 1 kg - 2,2 Euro

Pomeranče 1 kg - 1,7 Euro

Minerálka 1,5 l - 0, 50 Euro

Pivo 0,5 l - 0, 70 Euro

Džus 1l - 0,8 Euro

Mléko 1l - 1 Euro

Petr Řezáč    

Olga Kábová    

foto Petr Řezáč  s

 

 

         Z obsahu