Zimní dovolená - část 6. - Šumava - Německo
Velký Javor - Grosse Arber


Tentokrát jsme se vypravili opět na Šumavu, na její nejvyšší horu Velký Javor (1457 m n.v.). Najdete ji na německé straně Šumavy – Bavorského lesa, kousek od Železné Rudy. Javor je oblíbenou lyžařskou destinací nejen Plzeňáků, ale i Pražáků již delší dobu. Z Prahy je trasa dlouhá 180 km, polovinu jedete po plzeňské dálnici a na Javor se dostanete za dvě hodinky pohodlné jízdy. Nepamatuji se, že by zde byl někdy nedostatek sněhu. Samozřejmě je zde i technický sníh, ale sněhové podmínky jsou zde podstatně lepší než například na nedalekém šumavském Špičáku.

Vrchol tvoří čtyři skupiny skal - Grosser Arber, Bernstein, Richard Wagner-Spitze a Ostspitze. V blízkosti hlavního vrcholu jsou dvě kruhové věže (televizní vysílač, radarová a meteorologická stanice) a kaple sv. Bartoloměje. 

Lyžování 

Velký Javor prodělal v posledních letech bouřlivý rozvoj. Zvětšila se nejen podstatně plocha parkovišť ale především lanovková kapacita. Dnes je Velký Javor opravdovým  rájem lyžařů. Na nejvyšší hoře Šumavy je k dispozici několik sjezdových tratí všech obtížnostních kategorií, černé a červené sjezdovky mají homologaci FIS a jsou zde pořádány mezinárodní závody. Pro dopravu lyžařů slouží jedna kabinková lanovka pro šest lidí, dvě šestisedačkové lanovky a tři vleky. Sjezdovky mají celkem 7 km, z toho modré tratě 3 km, červené 2 km a černé také 2 km. Na snowboardisty se zde také nezapomnělo, snowboard park nechybí ani zde. Převážná část sjezdových tratí je pokryta sněhovými děli. Tato skutečnost spolu s orientací sjezdovek na severovýchod až severozápad zaručuje dobré sněhové podmínky od prosince do dubna. Pokud by s vámi jel nelyžař, tak může vyzkoušet sáňkařskou dráhu. Půjčení sáněk stojí 5 euro.

Arber vyniká velmi kvalitní úpravou sjezdovek a velmi dobrými službami. Dnes již dobře připravený kopec je samozřejmostí, ale dříve byl většinou jediným široko daleko, kde se dalo dobře lyžovat i při vyšších teplotách.

Občerstvit se můžete na Javoru celkem v pěti restauracích či bistrech u některých jsou nové sluneční terasy.

Parkování  je bezproblémové a zdarma na parkovištích, či podél silnice mezi nástupními místy lanovek. Pokud preferujete lehčí sjezdovky, či sáňkařskou dráhu, tak zaparkujte na prvním parkovišti, pokud těžší tratě, tak na ty se dostanete z druhého parkoviště pod kabinkovou lanovkou. Arber je již léta oblíbeným místem pro lyžování nejen pro občany Bavorska ale také pro Čechy I když schengenský prostor dal tomuto středisku zcela jiné dimenze, určitý „malý šengen“ tu panoval s trochou nadsázky již dříve. Pamatuji jak již počátkem devadesátých let stačilo mít skipas Arberu tedy Velkého Javoru na krku a pohraniční kontrola se v většinou odbyla pouze mávnutím ruky směrem vpřed.

Ubytování

Vzhledem k tomu, že Grosse Arber je 7 km od českých hranic, tak levněji se ubytujete v okolí Železné Rudy, či v okolí Špičáku. Vytipovali jsme několik možností. Uvedené ceny platí pro toto období, tedy pro nejvyšší sezonu a jedná se o ubytování se snídaní.

Hotel Čertův mlýn se najdete 2 km severně od Železné Rudy.  Hotel disponuje krytým vyhřívaným 12m plaveckým bazénem, který je hotelovým hostům k dispozici zdarma. Pokud se zde budete chtít ubytovat jen na jednu noc, tak připlatíte k uvedené ceně 30 %. Za ubytování ve dvoulůžkovém pokoji zaplatíte za dospělou osobu 780 Kč a za dítě do 12 let 630 Kč.
Penzion Bohmerwald – zde je k dispozici hostům zdarma fitness. Do tří nocí za ubytování zaplatíte za 1 osobu ve dvoulůžkovém pokoji 750 Kč, pokud zůstanete delší dobu tak vás jedna noc bude stát 675 Kč/osoba.

Ceny skipasů (EUR)

dospělí / děti do 16 ti let/ rodina 2 dospělí + 2 děti (každé další dítě zdarma)

1 den – 24 / 18 / 72
1 den - pokud máte narozeniny – sleva 50 % a vaše děti zdarma
2 dny – 46 / 33 / 140
5 dní – 99/ 63 / 300

Škola lyžování

1 den – 29 Euro
3 dny – 59 Euro

Půjčovna 

Set – lyže, boty, hole – dospělí / děti
1 den – 20 Euro / 15 Euro
3 dny – 44 Euro / 36 Euro

 

Olga Kábová  
  

   

 

 

         Z obsahu