Díl 6.  Bulharsko – Kulinářské hody za malé ceny


Vyšlo i v Lidových novinách 6.8. 2007

Tentokrát jsme zvolili destinaci, která je mezi českými turisty velmi oblíbená. Zájmu nasvědčují také vyprodané zájezdy českých cestovek do této černomořské destinace. Zvolili jsme kombinovanou formu cesty. Letenky zajištěné individuálně přes SkyEurope a ubytování přes cestovní kancelář Alex, která je specialistou na Bulharsko. Opět jsme sebou vzali i kola. Pro pobyt v Bulharsku jsme zvolili Sluneční pobřeží, tedy oblast, která je velmi žádána a cestovními kancelářemi vychvalována. 


Přílet do Burgasu

Nessebar

Jak jsme později zjistili, tak to, že  pobyt byl zajištěn přes cestovní kancelář a ne individuálně, nám ušetřilo spoustu drobných nepříjemností.  Cestovní kancelář Alex, která pobyt zajišťovala, nám mimo jiné obstarala  i odvoz mikrobusem z letiště, což jak se později ukázalo, byl počin přímo geniální. Původně jsme se domnívali, že nějakých 20 kilometrů bychom po vlastní ose na Sluneční pobřeží lehce zvládli. Později jsme pochopili, že těžko a že by nás i s našimi mnohočetnými baťohy zcela jistě někdo „sestřelil“.


Sluneční pobřeží

Když jsme vystupovali z letadla obával jsem se, že kdyby ještě někdo měl kola, což byl jediný znak, který nás odlišoval, tak bychom se nemuseli najít. Jak se ukázalo obavy byly zcela neopodstatněné. Velký transparent s mým jménem mě ihned ujistil, že bude o nás dobře postaráno. Cestou z letiště se nám dostalo spoustu varování a upozornění na co máme dávat pozor a čeho se máme vyvarovat. Poprvé mi došlo, jak se asi cítí cizinec přijíždějící do Prahy, když ho varují před tím, že jej všude okradou. Podobné varování jsme dostali i my – „dávejte pozor na kapsáře, nikdy nic nenechávejte bez dozoru – na pláži, v autě, v restauraci, eura můžete vyměnit jen v některých směnárnách, aby vás neokradli“.(Nás ale po dobu celého pobytu nic podobného nepotkalo). 



Navíc jsme dostali pokyny, jak se zde pohybovat na kolech. „Hlavně jezděte velmi opatrně, bulharští řidiči nejsou ohleduplní k cyklistům“. Při cestě do hotelu  i později jsme pochopili, že cestu na kolech z letiště bychom asi ve zdraví nepřežili. Naše delegátka  Miglena byla moc milá a ochotná, nabídla různé výlety, poradila co kde a jak. Jak již jsme psali minule, jeden z důvodů proč jsou cestovky v některých věcech zcela nenahraditelné je většinou výborná znalost místních poměrů, což se právě i zde ukázalo jako velmi dobré.


Sluneční pobřeží - visí červená vlajka - koupání se nedoporučuje pro větší vlny, ale bylo to skvělé

Bulharské pobřeží nabízí mnoho variant k rekreaci. Volit můžete od nejjednodušších a nejlevnějších ubytování v apartmánech po luxusní hotely. Od klidných míst po velmi živá a pulsující rekreační centra. Všude ale najdete písečné pláže s jemným pískem a Černé moře, které často mění svou tvář. Od klidného až po živé s vlnami. Všechny větší pláže hlídají plavčíci a vyvěšují vlajky signalizující úroveň bezpečnosti koupání. Bulharské pláže jsou ideální pro děti. Pozvolný vstup do vody, jemný písek a mraky mušliček poskytují různé varianty zábavy.


Nessebar

Obrovskou výhodou Bulharska jsou ceny. V restauraci se najíte za stejnou a často i levnější cenu než u nás. Záleží na restauraci, kterou zvolíte. Toto platí i pro nápoje. Pivo je někde i levnější než v našich venkovských hospodách. Potraviny v obchodě nakoupíte o něco levněji než u nás. Pokud se tedy chystáte do Bulharska, tak zde rozhodně neplatí, že nejlepší je zajistit si pobyt i s jídlem, nejlépe all-inclusive. Zde může být i výhodou pobyt bez jídla, protože strava v hotelech je často po určité době jednotvárná a je velmi příjemné posedět v hospůdce u moře a dát si dle vlastního výběru cokoli od ryb, mušlí, různých salátů, polévek nebo bulharských specialit. Je tu také plno stánků s rychlým a velmi levným jídlem – od různého výborného pečiva, koláčků, palačinek přes různé kebaby, grilovaná masa, ryby a pizzy. Jídelní lístky někde najdete i v češtině. Jen jsme se setkali s jednou anomálií. Všude dostanete jídelní lístek s cenami jídel, ale ne všude jsou uvedeny ceny za nápoje. Když o nápojový lístek  požádáte, tak vám řeknou, že jej nemají a ceny, obzvláště piva, určí zřejmě dle momentální nálady a vašeho vzhledu. Takže v téže restauraci se nám stalo, že jeden den je stejné pivo za 1, 50 leva a další za 2 leva. Když na to upozorníte, tak zaplatíte původní nižší cenu. 
Ceny ostatního zboží jsou s našimi také srovnatelné a často nižší. Všude je spousta stánků s oblečením, plavkami, suvenýry atd.



pláže v Pomorie

Sluneční pobřeží

známé turistické letovisko, jehož délka je asi 8 km. Jeho jižní části,  byl i náš hotel, čtyřhvězdičkový, dva roky starý Imperial,  splňující  vše, co avizovala cestovní kancelář Alex. Byl luxusní, centrálně klimatizovaný, s prostornými pokoji, krásnou prostornou koupelnou s volným wifi internetem v halách hotelu /přesně tak jak jsou vybaveny velké americké hotely/, s velkým bazénem, umístěným asi 150 m od pláže. Polopenze byla ideální, protože v poledne jsme mohli poznávat odlišnou kuchyň v malých restauracích. S hotelem jsme byli spokojeni, kuchyň měl na slušné úrovni a přestože je to velký hotel, tak zde byl klid. Imperiál je  nepřehlédnutelný nejen proto, že je v samém začátku Slunečního pobřeží,  situován těsně vedle starobylého městečka Nessebar, ale i svou čistou architektonicky velmi zdařilou stavbou, čímž se výrazně odlišuje od desítek krabiciózních staveb v okolí. Také si zde naštěstí nehráli na žádné animační programy nebo vyřvané hudební produkce po celý den.


Sluneční pobřeží

Sluneční pobřeží je vhodné pro lidi, kteří chtějí být v centru všeho dění a netouží po klidných prázdných plážích, protože ty zde nenajdou. Ubytováno je zde na 350 000 lidí, a ti se všichni koupají na osmi kilometrech písečných plážích. Lidmi je zde předimenzováno opravdu všude a v každou denní i večerní hodinu. Najít místo na pláži je někdy unikum, projet po místních komunikacích nebo na kolonádě na kole je téměř nemožné, i starý Nessebar je přeplněn lidmi. Zde jsou ale malé kamenité pláže, na kterých není příliš lidí.
Nicméně, kdo netouží po klidu, tak zde má mnoho možností. Od večerních diskoték nejen na plážích, po mnohé hospůdky, bary, obchody, různé vodní atrakce, aquaparky, lunapark. To vše zde najdete.  Pokud chcete zde trávit dovolenou, tak doporučujeme jet sem co nejdříve. V celé oblasti je totiž rozestavěná nejméně třikrát tak větší kapacita pro ubytování. Kam se podíváte, tam jsou před dokončením rozestavěné hotely a množství apartmánů. V některých lokalitách na pobřeží je tak čilý stavební ruch, že jestli to takto půjde dál, tak se sem všichni nevejdou.


Hotel, ve kterém jsme byli ubytováni - v popředí pobřežní vláček.

Také zde uvidíte obrovskou škálu automobilů. Od nejstarších žigulíků, u kterých pochybujete, že ještě někam dojedou po nejluxusnější a nejdražší značky – těch na pobřeží opravdu není málo.

Byli jsme samozřejmě zvědavi, jak vypadají i jiná turistická pobřežní centra. Vzhledem k tomu, že pohyb na kole je po pobřežní hlavní silnici opravdu nebezpečný, tak jsme zde kolo využili pouze pro místní popojíždění. Protože rádi jezdíme na skútrech, tak jsme hledali půjčovnu, kde jsme si chtěli vybrat stroj pro naše poznávání dalších letovisek. A to bylo překvapení. Půjčit si zde skútr na delší dobu je v podstatě nemožné. Silniční skútr je zde postaven na úroveň například vodního skútru – tedy hračky. Půjčuje se na hodiny a za ceny, nad kterými zůstává rozum stát. Za dvě hodiny zaplatíte tolik, jako například v Řecku za 1 den – 30 leva (cca 15 euro). Pokud by se vám podařilo s půjčovnou domluvit skútr na celý den, tak zaplatíte 90 leva a musíte slíbit, že neopustíte oblast Slunečního pobřeží. Ostatně skútry ani kola tady příliš vidět nejsou. Půjčili jsme si tedy auto. Deset starý Opel Astra bez klimatizace nás stál 20 euro/den.

Hledáte- li v Bulharsku klidnou dovolenou, tak musíte na jih, blízko k tureckým hranicím. Docela se nám líbilo městečko Ahtopol a jeho okolí. Zde ale nesmíte být ale příliš nároční. Sem se masivní turistický ruch ještě nedostal a najdete zde mnoho pozůstatků z minulých let. Úzká silnice, která sem vede je plná děr, občas vůbec není, ale zato si můžete vybrat úžasná místa ke koupání. Najdete zde i malé písčité pláže mezi útesy, nebo se můžete koupat přímo ze skal. 


Koupání nedaleko Ahtopolu

Pokud chcete něco mezi, tak nám se docela líbilo menší městečko Obzor, které je asi 80 km severně od Burgasu.

Ceny:

Ceny jsou uvedeny většinou v bulharské měně
1 Lev (lv) = 15 Kč

1 Euro vyměníte za 1,91 lv

Kompletní cena 12 ti denního zájezdu pro 1 osobu, včetně letenek a ubytování se snídaní v hotelu Imperial od CK Alex je 23 590 Kč. (Hned naproti je velmi pěkný hotel Kotva, kde kompletní pobyt od Alexu stojí 9 690 Kč)

Doprava:

letenky do Burgasu – se Sky Europe možno od 99 Kč, současný průměr je 8600 Kč za zpáteční letenku i s poplatky

místní autobus – 0,70 lv

místní výletní vláček po Slunečním pobřeží – 2 lv

půjčení auta od 20 euro/den

malé auto s klimatizací: od 35 euro/den

skútr: 30 lv / 2 hod, 90 lv / den

taxi: ze Slunečního pobřeží

- Nessebar – 10 lv
- Letiště Burgas – 50 lv
- Varna 120 lv
- Sozopol 100 lv

Individuální ubytování:

Hotely: čtyřhvězdičkový na Slunečním pobřeží – 80 Euro/2 osoby/1 den
čtyřhvězdičkový v Pomorie – 80 lv /2 osoby/1den
apartmány – v Ahtopolu – dvoupokojový apartmán / 4 lůžka/ 50 lv /den

Pláž

Slunečník  6 lv/den (je výhodnější si koupit vlastní za 10 lv)
Lehátko 6 lv/den
Vodní skútr 40 lv/ 15 min

Výlety (organizované místními agenturami)
(u výletů se dobře předem informujte na program)

Sozopol a řeka Ropotamo – 45 lv
Varna – 69 lv
Istanbul - 90 lv
Pirátská loď – 60 lv
Folklorní večer – 50 lv

Restaurace

pivo 0,5 l – 1,3 – 2,0 lv
voda 0,5 l – 0,8 – 1,5 lv
mušle loupané 200g – 3 lv
grilované ryby – 5-7 lv
pražené sardinky 200 g – 1,8 lv
polévky – 1,7 lv
špíz 200 g – 2 lv
kebab – 2,50 lv

Rychlé občerstvení

palačinka plněná – 1,5 lv
gyros – 2,5 lv
bageta – 0,7 lv

Petr Řezáč
Olga Kábová

 

 

         Z obsahu