Díl 8.  Korfu - úplně jiný ostrov, lidé i ceny

Vyšlo i v Lidových novinách 3.9. 2007

Blížíme se na přistání, letíme podél pobřeží, v dálce vidíme samou zeleň, hotely podél břehů, vypadá to, že přistaneme v moři a najednou se ocitáme na přistávací dráze. „Vítejte v Kerkyře“, říká kapitán letadla. Přílet byl opravdu působivý, ale to nebylo vše. Odjíždíme z letiště, autobus zastavuje na červenou a přímo před námi se otáčí letadlo, které se chystá ke startu a od nás je odděleno jen nizoučkým plůtkem. Právě jsme měli možnost vidět jednu z kuriozit Korfu. Přistávací dráha místního letiště je místní velkou atrakcí, kde vidíte letadla jako na dlani.


Přistávající letadla jsou velkou turistickou atrakcí. Turisté je sledují i z hráze kousek od prahu dráhy

V první polovině srpna jsme se vypravili opět do Řecka, na jeden z jónských ostrovů - Korfu. Moc se nám nechtělo, protože na řeckém ostrově – Rhodosu, jsme byli nedávno (mohli jste si přečíst v našem seriálu), ale znalci ostrovů nás přesvědčovali, že Korfu je úplně jiný a že se musíme přesvědčit sami. Rozhodli jme se opět pro cestovku, zvolili jsme specialistu pro Řecko – cestovní kancelář Aeolus, která zajistila veškerý servis – tedy letenky, transfery z letiště i ubytování. Vše probíhalo bez problémů, letadlo nemělo zpoždění a nikde se nevyskytly žádné zádrhely. Aeolus nám doporučil hotel Bellos Beach na východním pobřeží ostrova asi 17 km jižně od Kerkyry – hlavního města ostrova. Samozřejmě jsme si ponechali i individuální prvky poznávání. Za tímto účelem jsme si na celou dobu pobytu půjčili skútr a na jeden den auto.


Pontikonisi – ostrůvek s kostelem kousek před prahem letištní dráhy

Zelený ostrov

O Korfu (místní název je Kerkyra) se říká, že je to smaragdový ostrov. Před jakoukoliv cestou vždy u mě vítězí skepse a tak sloganům tohoto typu příliš nedůvěřuji a vždy očekávám horší varianty. Musím ale říci, že Korfu opravdu překvapil. Zeleně je mnoho, roste všude a vůbec se to nedá srovnávat například Rhodosem, kde neroste nic, co se nezalévá. Zde i podél cest rostou kvetoucí keře, všude kam se podíváte se tyčí majestátní vysoké a štíhlé cypřiše, všude je spousty olivovníků a další zeleně, která vypadá jaké mé obrovsky přerostlé pokojové kytky. Zeleni se zde daří, protože Korfu je nejsevernější z ostrovů jónského souostroví, není tu takové vedro a je tu větší množství srážek. Na mapě ostrov najdete na severozápadě Řecka, u hranic s Albánií. Z východního pobřeží v pohodě do Řecka i do Albánie (ze severozápadu ostrova) dohlédnete. Na Korfu je také zajímavá jeho různorodost pobřeží.  Východní je strmé, najdete tu  spíše menší oblázkové pláže u mnoha hotelů jsou místa ke koupání a slunění vybudovaná uměle – tedy vybetonovaná plata.  Na jižní části ostrova jde krajina k moři mírně svažuje a vytváří delší pláže a zátoky. Západní pobřeží je mnohem strmější. Skalnaté výčnělky, hluboké soutěsky a mezi nimi někde malé písečné pláže. Západní krajina je hornatá a postupně se svažuje až ke Korissionskému jezeru, odděleného od moře úzkým pruhem půdy. Zde jsou písečné pláže, moře s vlnami a ráj surfařů.


Letadlo startuje, motoristé musí počkat.

Skútr nebo auto?

Pokud nechcete celý pobyt strávit na pláži u hotelu a máte touhu něco vidět, tak opět doporučujeme půjčit si na pár dní nějaký dopravní prostředek. Cestovní kancelář sice nabízí různé výlety, které organizují místní agentury, ale nám se zdají poměrně drahé. Stojí 30 – 60 Euro na osobu a za tu cenu si půjčíte dopravní prostředek, se kterým toho uvidíte mnohem více. Pak samozřejmě můžete ještě využít místní autobusovou dopravu, ale celý ostrov takto asi neprocestujete.

Obr.Typická zvonice. Tato je na klášteře v Paleokastritse

Takže se vraťme k původní otázce, skútr nebo auto? Každý delegát cestovní kanceláře vám doporučí auto se slovy „tady se jezdí nebezpečně, na skútru je velké riziko nehody, pokud si něco chcete půjčit, tak raději auto.“  Já mám pocit, že tuto větu mají delegáti naučenou snad ve všech zemích, které jsme navštívili. Do určité míry mají pravdu, riziko je na skútru větší, ale pokud nejste na skútru začátečníkem, tak s jistou dávkou obezřetnosti a respektování místních poměrů vše zvládnete. Navíc skútr je levnější a není v něm horko. V autě sice máte klimatizaci, ale většinou není v  levnějších modelech aut příliš výkonná.
Na Kofru, ale musíte počítat ještě s několika aspekty. Všichni stále troubí, nesmíte být tedy lekaví. Silnice jsou většinou úzké, nekvalitní a kloužou. Přesvědčili jsme se na vlastní oči. Před námi normálně jedoucí auto dostalo zdánlivě bezdůvodný smyk na rovné silnici a zřítilo se z dvanáctimetrového srázu do moře. Silnice klouzala jak při náledí. Je to tím, že do poslední vrstvy povrchu vozovky se přidává hrubý křemičitý písek, který se ojezdí do hladka a silnice se i při suchu leskne jako zrcadlo. A pokud některému z hotelů teče voda, odpady nebo voda z nekvalitních čističek, což je velmi častá situace, tak mokrá silnice klouže skoro jak na ledě. Pokud uvidíte mokrou vozovku, tak je na místě velká opatrnost. Ceny za půjčení skútru nebo auta nás překvapily. Jsou podstatně vyšší než na Rhodosu a rozhodně zde nic neusmlouváte. Nějak jsme měli pocit, že nám zde chyběla klasická řecká srdečnost, chuť si vyprávět, zkrátka se nám zde lidé zdáli odměřenější, ale je možné, že již byli unaveni z náporu turistů. Motoristé zde také musí počítat s ostražitostí policistů a vysokými pokutami – viděli jsme turistu, jak na skútru vjel do zákazu vjezdu – dostal pokutu 700 Eur. Dalším úskalím se může stát tankování benzínu. V neděli nebo ve svátek jsou pumpy, kromě několika, zavřené. Navíc i v normální dny zavírají brzy. Nejen nám se stalo, že jsme najezdili o mnoho kilometrů více, než jsme našli otevřenou pumpu. Takže: pokud jste na Korfu a vidíte otevřenou pumpu, tak si raději natankujte – později to už nemusíte mít kde.

Ubytování

jak již bylo řečeno, bydleli jsme v hotelu Bellos Beach, což je jeden z tříhvězdičkových hotelů, které cestovní kancelář Aeolus na Korfu turistům nabízí. 



V nabídce má i luxusnější ubytování, ale také samozřejmě dražší. Bellos Beach najdete 2 km jižně od městečka Benitses a asi 7 km severně od letoviska Moraitika. Do okolních městeček je lepší přepravit se autobusem, pěší chůze po místní silnici je dosti nebezpečná. Hotel je umístěn přímo nad mořem – na uměle zhotovenou pláž oblázkovou nebo vybetonovanou sejdete po pár schodech. Hotel je pilotním projektem cestovní kanceláře. Má jej celý pronajatý a zaměstnává zde slovenské studenty hotelové školy – nepocítíte zde tedy žádnou jazykovou bariéru. V době našeho pobytu se klientela hotelu skládala především ze slovenských hostů, kteří byli doplněni několika Čechy a  Maďary. Nevím jestli to není trochu škoda. Ztratili jsme zde občas pocit, že jsme v cizině a že poznáme jiné zvyky. Toto uspořádání někdy vyvolávalo pocit rekreace na Zemplínské Šíravě. Každému ale vyhovuje něco jiného a vcelku jsme usoudili, že tento hotel splňuje tříhvězdičkový standard a navíc nabízí zdarma různé druhy zábavy – tenis, ping pong, vybavenou knihovnu, stolní hry, pevný internet, dětský koutek. Lehátka a slunečníky na pláži i u bazénu jsou také zdarma. Klimatizace je za příplatek 155 Kč/den.
Nabízené pobyty jsou all-inclusive. Úroveň zdejší nabídky jídla a pití je dle našeho názoru v Řecku standardní. Malé úskalí vidíme v tom, že se zatím musíte spokojit pouze s nabídkou v rámci all-inclusive, která například zahrnuje nápoje z místní nabídky, ale pokud byste chtěli něco jiného, tak zde tato možnost není. To ale, jak jsme se dozvěděli, už příští rok nebude a sortiment bude o mnoho širší. 

 

Výlety

Korfu nenabízí jen moře a pěknou přírodu, ale i mnohá další místa která stojí za vidění. alespoň některá uvádíme.

Kerkyra – hlavní město, stará pevnost, nová pevnost. Město je postavené nejen v benátském stylu. ( Na obrázku vpravo je vchod do staré pevnosti)

Achillion - klasicistní zámek rakouské císařovny Sissi

Paleokastritsa - Romantická zátoka obklopené vysokými útesy s četnými jeskyněmi. Stojí zde klášter Panagia Theotokós, postavený na vysoké skále. Je to nejkrásnější místo ostrova.

Kavos – letovisko na jihu ostrova a asi také nejrušnější místo. Ve dne tak sice nevypadá, ale v noci žije. Slyšeli jsme i přirovnání k ostravské Stodolní ulici. Bary zde střídají diskotéky a další podobné druhy zábavy.

Pro spojení s redakcí používáme operátora T-mobile.

Ceny:

Kompletní letecký zájezd na Korfu od CK Aeolus – hotel Bellos Beach – all inclucive – srpen - 12 dní/osoba – 18 790 Kč + 3 430 Kč letištní  poplatky

Trajekt Benátky – Korfu – 90 Eur osoba, 120 Eur osobní auto

půjčení auta – od 40 Euro /den

půjčení skútru – od 20 Euro/den

(pokud si půjčíte auto nebo skútr jen na jeden den, tak za každý km nad 100 km připlácíte 0,2 Euro/km)

benzin 1, 05 – 1,17 Euro

autobus – 1, 20 Euro – místní doprava
loď na řeckou pevninu – cca 28 Euro /osoba
Půjčení motorového člunu s motorem 30 Hp (pro až 7 osob)  - 100 Euro/den
půjčení šlapadla – 10 Euro / 1 hod

Vstupy

Kerkyra – stará pevnost – 6 Eur/ dospělá osoba
nová pevnost – 4 Eura
Achillion – 7 Euro, ve skupině 20 lidí - 4 Eura

Fakultativní výlety

Okruh ostrovem – 32 Euro
ostrov Paxos a Antipaxos – lodí – 30 Euro
Kerkyra – 16 Euro
Albánie – lodí – 35 Euro
Aqualand 37 Euro

Potápění s instruktorem – 44 Euro

uvedené ceny jsou pro dospělou osobu, dětí platí polovinu

Restaurace

kompletní snídaně – od 4 Euro
kompletní menu – od 10 Euro
pivo 0,5 l –  od 2,50 Euro
voda 0,5l – 1,5 Euro

Obchody

voda 1,5 l – 0,50 – 1,2 Euro
pivo 0,5 l – 1,20 Euro
olivový olej 1 l – 5 Euro
jogurt ovocný – 1 Euro
džus 1 l – 1,50 Euro
víno – 0,7 l – od 5 Euro
ouzo destilát – 0,5 l – 5 Euro

Olga Kábová
Petr Řezáč

foto Petr Řezáč
foto hotelu dodal hotel Bellos

 

 

         Z obsahu