Díl 10.  Turecká riviéra

Vyšlo i v Lidových novinách 24.9. 2007

Tentokrát necestujeme po Evropě, ale vydali jsme se do Turecka, velmi atraktivní destinace pro české turisty. Například letos by mnohé cestovní kanceláře uvítaly více letů do Antalye, ale musely se spokojit pouze s nasmlouvanými chartery. Nebylo výjimkou, že při pokusu o rezervaci pobytu na turecké riviéře jsme se většinou dozvěděli, že pobyt je možné zajistit, ale letadla jsou beznadějně obsazena. My jsme odletěli s cestovní kanceláří Blue Style a jak se ukázalo bylo to volba velmi dobrá. Nejen díky velmi zajímavému hotelu a neméně pohodové lokalitě. Turecko stojí za to vidět a je výbornou volbou zvláště pro ty, kteří se rozhodnou odjet na dovolenou koncem září nebo v říjnu. To zde nejsou již 40 ti stupňová vedra, ale moře je stále teplé – má asi 27 0C. Tedy zcela ideální pro prodloužení léta.


mešita v Manavgatu se čtyřmi minarety je kopií Modré mešity v Istanbulu

Hotel Anitas Beach v oblasti Konakli, což je asi 10 km od známé Alanye byl přesně střižen podle klíče „Chytrá horákyně“. Tedy nebyl ani malý, ani velký, ani hypernový, ani starý, ani na samotě, ani v místě přeplněném tisíci turisty, prostě tak akorát. Velmi příjemně na nás zapůsobil delegát, který vyprovázel všechny klienty až do recepcí hotelů, kde byly ubytováni a kontroloval, zda je vše v pořádku. Strava a starostlivost personálu byla spíše nadstandardní a hodně přizpůsobená evropskému stylu. To zdůrazňuji, protože pokud od dovolené na turecké riviéře očekáváte něco úplně jiného, než najdete v evropských rekreačních oblastech, tak budete asi zklamáni. „Vůni orientu“či jinou kulturu byste v Turecku museli hledat mimo rekreační oblasti, protože v těch je vše přizpůsobeno turistům, vše je nové a kromě toho, že ve městech uslyšíte svolávání muezzinů k modlitbě, tak mnoho odlišností neobjevíte. 


Alanya a její dominta - osmiboká věž Kyzylkule (Červená věž)

Všude je spousta obchůdků se „zaručeně pravým zbožím a oblečením světových značek“ (Česká obchodní inspekce by se zde vyřádila). Pokud si zboží v těchto obchodech chcete prohlédnout, tak doporučujeme pevné nervy. Nikde nenajdete ceny, pokud se na cenu zeptáte, tak vás obchodník jen tak nepustí. Napřed položí obligátní otázku „odkud jsi“ pak vám sdělí, že jste jeho přítel a své zboží vám začne ukazovat a vychvalovat, ale cenu stále neznáte. Když pak po delší době má pocit, že svou nabídku předvedl dostatečně, tak řekne na vaše naléhání cenu. Většinou je značně vysoká a tady pozor. Sice se o tureckých obchodnících říká, že čekají na vaše smlouvání o ceně, ale to vždy neplatí. Dokonce se to liší v závislosti na jednotlivých turistických centrech. Například v historickém Side jsou opravdoví „mazáci“ turistický ruch tu má podstatně větší tradici než v nově budovaných centrech. Také klientela je z velké části odlišná protože v místních hotelech většinou bydlí Němci, Angličané a bohatí Rusové, a tak je laťka nasazena podstatně výše. 


Hotel Anitas Beach, na obrázku dole pohled z terasy


Tady moc smlouvat nechtějí, pouze minimálně a když si pak nic nekoupíte tak vás většinou vyprovodí s pohrdlivou poznámkou. Je to dané tím, že jsou zvyklí na bohatší západoevropskou či ruskou klientelu a ta často moc nesmlouvá a pouze nakupuje. Jinak je tomu v Alanyi a ještě lepší je zajet na periférii turistického ruchu. Například u dražších věcí jako jsou koberce či kožené  oděvy se smlouvá naopak téměř vždy a právě tady zakusíte pravou tureckou atmosféru. Usazení k čaji, smlouvání a usmlouvání ceny, která vyhovuje.  My jsme v rámci reportáže zkoušeli usmlouvat cenu ve dvou obchodech za kožené bundy. Podařilo se jít na polovinu původní ceny, trvalo to hodinu a pak – no nekupte to, když vám ten milý obchodník věnoval tolik času a péče. My jsme nakonec nekoupili jednou jsme ve finále zjistili že obchodník stržen smlouváním neregistroval, že nemá patřičnou velikost v druhém případě se ukázalo, že nádherný hnědý beran v jediném kusu na krámě má drobnou vadu, a to část kožešiny zelenou. Zkrátka chcete-li nakupovat, nebo si jen obchůdky prohlížet, tak se obrňte trochou „hroší kůže“.

Skútry

Tak jako  v celém našem seriálu, i tentokrát jsme si půjčili na dopravu skútr . Poprvé jsme však byli trochu zvikláni  zcela nekompromisním doporučením, abychom to nedělali. Pravdou je, že již cesta z letiště po více než stokilometrové trase napovídala, že by to nemuselo dopadnout dobře. Turci jsou v dopravě velmi svobodomyslný národ, což se zejména projevuje totálním nerespektováním jízdních pruhů. Dokonce mám pocit, že přerušovaná čára je pro ně zásadním orientačním systémem a tak ji chtějí mít pěkně uprostřed vozu. Také jízda na červenou mě z počátku dostávala do infarktových stavů. Nicméně později jsem byl nucen konstatovat, že má jistou hlubokou vnitřní logiku. Proč stát na červenou, když ve směru, který má zelenou právě nic nejede. Když si na tohle zvyknete přijde vám i docela  logické, že v protisměru na „čtyřproudovce“ jede proti vám autobus. I to má logiku, protože jede pěkně u krajnice,  například pouhých tři sta metrů a další přejezd na opačný směr je třeba až pět kilometrů. A proč by si měl tak strašně zajíždět. Zásadně však nedoporučujeme zkoušet v česku, kde podobný počin může skončit až několika lety v kriminálu. V Turecku mi to však nepřipadá nikterak absurdní. Vozidlo v protisměru jede často opatrně všichni jej tam očekávají a není to vlastně žádný problém. Když mi delegát barvitě popisoval potravní řetězec tureckých silnic kde skútristi mají obdobnou šanci na přežití jako zraněná rybka v hejnu žraloků, byl jsem velmi blízko potupnému a ve vedru zcela nevhodnému rentování auta. Rozhodla velmi jednoduchá otázka „a vy jezdíte čím?“ na motorce odpověděl delegát.  Je v Turecku druhým rokem a stále žije, svitla mi tak naděje že mohu přežít také. Vydal jsem se do spřátelené půjčovny, půjčil si skútr a při respektování místních zvyklostí a nutné dávky „odvahy“ jsme přežili.

Turecká riviéra

zahrnuje oblast u Středozemního moře mezi městy Antalya a Alanya a jejich okolí, jedná se tedy cca 150 km pobřeží. Rozvoj turistického ruchu je zde asi nejviditelnější z celého Turecka. Najdeme zde pětihvězdičkové hotely, ale i hotely střední kategorie a penziony. Také nesmíme zapomínat na historické památky, ještě z dob antiky.

Metropolí Turecké riviéry je město Antalya s letištěm a velkým přístavem. Vzhledem k tomu, že má milion obyvatel, tak je vhodná pro ty, co nehledají klidná místa. Najdete v ní staré zrestaurované město s Hadriánovou bránou. V centru starého města stojí Yivli Minaret (Flétnový minaret) ve tvaru píšťal, který se stal současným symbolem města.


Mimo turistické oblasti se některé ženy koupou zahalené

Nejvyhledávanějším místem k pobytu je Alanya a její okolí. Alanya je vzdálená asi 130 km od Antalye směrem na východ, je to město, které má 100 000 stálých obyvatel a sezoně asi 450 000.  Alanya je nové město se širokými bulváry a zelení. Koupat se tu můžete na proslulé písečné Kleopatřině pláži nebo na východních oblázkových plážích. Z historických památek tu mnoho není, ale určitě nepřehlédnete osmibokou věž Kyzylkule (Červená věž) a hrad (zřícenina) z 12 stol. s 6,5 km dlouhými hradbami. Pod hradem je jeskyně Damlatas, jejíž klima je blahodárně působí při léčbě astmatu – vstup do jeskyně je na konci Kleopatřiny pláže. Další jeskyně si můžete prohlédnout při lodních výletech. Zajímavý je i přístav, který začíná přímo u Kizylkule.

Ceny a bakšiše

Ceny na Turecké riviéře se nám zdály poměrně vysoké, rozhodně vyšší než například v Chorvatsku a o Řecku ani nemluvě. Problémem je tu i to, že prostě většinou nevíte kolik co stojí – tím mám na mysli zboží, služby, jídlo v restauraci. Musíte se zeptat a odpověď dostanete takovou na kolik vás ohodnotí (a pokud máte na ruce plastový hotelový náramek z all-inclusive, který nejde sundat, tak je cena vysoká vždy). Platit zde můžete v eurech, dolarech nebo tureckých lirách. Tyto měny si můžete vyzvednout i v bankomatech a když platíte, tak vám je vrácen obnos v příslušné měně. Nutno však dodat, že Turci si trochu přizpůsobují kurz, takže je nejvýhodnější vyměnit turecké liry ve směnárně a platit jimi. Ale to zase nesou obchodníci trochu nelibě, mají mnohem raději eura nebo dolary.


Městečko Side – hlavní nákupní ulice se „zaručeně pravým zbožím“

Chcete-li na dovolené vidět více než okolí svého hotelu, tak pokud se nechcete přepravovat místním dolmušem, který vám zastaví na mávnutí kdekoliv, tak vám nezbude než si půjčit auto nebo skútr. Zde je nejjednodušší požádat delegáta cestovní kanceláře o zprostředkování. Také můžete využít nabídky fakultativních výletů. Vzhledem k tomu, že nemáte srovnání s jinými cenami, tak si můžete myslet, že tyto nabídky jsou cenově výhodné a pokud jdete do města a ceny zjišťujete sami, tak se většinou dozvíte, že jsou velmi podobné. Na jednu výjimku jsme však v Alanyi narazili a nevěřili vlastním očím. Přímo naproti muzeu, u východního konce Kleopatřiny pláže v ulici Ismet Balci 1 sídlí agentura Wolf tour. Sice zní německy, ale majitel je pravý Turek a prodává jak fakultativní výlety, tak půjčuje auta a skútry. Ceny má regulérně uvedeny na tabulích a všechny jsou o cca 2/3 nižší než nabídky, které obdržíte v hotelích od delegátů. Například rafting u něj pořídíte za 11 euro, jeep safari za 13 euro, výlet na Pamukale za 20 euro, auto – novou Dacii Logan si půjčíte za 25 euro/den, skútr za 11 euro/den. Pokud tedy budete chtít v oblasti Alanye absolvovat výlet nebo si půjčit auto, tak doporučujeme tuto agenturu, která nabízí stejné služby za podstatně nižší ceny (telefon je 
+90 532 272 66 98).

Zvláštností Turecka jsou také bakšiše. Jedete autobusem z letiště a delegát vás při vystupování upozorní, že zde je zvykem dát řidiči cca 1 euro spropitné, pokud jste byli s jízdou spokojeni. Totéž platí u výletů. V hotelu jsou kasičky, tzv. Tip boxy téměř všude – na recepci, v restauraci, u baru, u každého vchodu a opět se očekává, že snahu personálu oceníte – taxa je 1 euro nebo 1 dolar. Pokud se vám nechce krmit kasičku při každém projití, tak vám to personál hotelu, i toho kde máte all-inclusive, dá docela najevo. Přestane vás obsluhovat, nedonese sklenku vína, později odnese špinavý talíř.


Z výletu Jeep safari

Ceny:

jsou uvedeny v tureckých lirách (TRY) nebo eurech

1 euro = 1,74 TRY
1 TRY = 15 Kč

Cena kompletního zájezdu od cestovní kanceláře Blue style  – 8 dní, konec srpna, all-inclusive /1 osoba – 16 990 Kč + 1690 Kč letištní taxy + 360 Kč pojištění.

Cena samostatné letenky – akceptovatelnou jsme objevili z Vídně – Turkish Airlines 6 500 Kč (vygenerováno přes systém www.kralovna.cz)

Doprava po Turecku

Na krátké vzdálenosti místní dolmuše – 1 – 2 eura

půjčení auta – běžně od 45 euro / den (Wolf tour levnější – viz text)

půjčení skútru – od 20 euro/den – 50 ccm 

benzín – 2,90 TRY/l (43,5 Kč/l) – bezkonkurenčně nejdražší, jaký jsme kde viděli

Výlety

Jeep safari – 38 Eur
Pamukkale – 45 Eur
Alanya – Yacht trip – 34 Eur
Hammam (Turecká koupel) – 20 Eur
Lodní výlet Manavgat – 34 Eur


Z výletu Jeep safari - restaurace na řece Dimcay

Restaurace

pivo 0,5 l – 3 Eur
voda – 0,5 l – 1,5 Eur
minutky, ryby – 12 Eur
kebab -  8 Eur
hamburger a pití – 8 TRY
příloha – 2 Eur



Obchody

banány 1kg – 2-3 Eur
broskve 1kg /1,8 Eur
hroznové víno 1kg/ 1,8 Eur
voda 1 TRY
pivo Efes 0,5 l 2,25 TRY
bageta – 1 TRY
vepřové maso 1kg/ 22 TRY
mléko 2,30 TRY

Nákupy v turistických obchodech

Triko „zaručeně pravé značky“ – 10 - 25 Eur
Kožená krátká bunda – 200 Eur (usmlouváno na 120 Eur)
Kožich s beranem krátký 350 Eur (usmlováno na 200 Eur)
boty (žabky, kožené) 10 – 15 Eur
peněženka kožená – 25 Eur

Olga Kábová   
Petr Řezáč    

foto Petr Řezáč    

 

 

         Z obsahu