Opravdové domácí kino!

19.7.2000 

Také uvažujete o pořízení domácího kina? Pak je tento článek určen právě vám. Na rozdíl od klasického pojetí se širokoúhlým televizorem představujeme skutečné domácí kino vzniklé spojením videa a projekční techniky.

O domácím kinu toho bylo už řečeno a napsáno mnoho. Téměř vždy se jednalo o sestavu videa či DVD, dekodéru prostorového zvuku, soustavy reproduktorů a televize 16:9. Ale dá se snad tomuto říkat kino (byť domácí)? Řekne-li se kino, většina z nás si vybaví před sebou širokoúhlé bílé plátno a za sebou vrčící promítačku vrhající na plátno pohyblivé obrázky. Náš zrak pak není schopen pojmout tak široký zorný úhel a tak naše oči těkají po celém obrazu sem a tam, podle toho, kde se právě děje něco zajímavého. V případě televize o něčem takovém nemůže být ani řeči. Širokoúhlé televize sice už dávno zahájily tažení do našich domovů, ale ani ty větší při správné vzdálenosti od našeho oblíbeného křesla nevyplní celý zorný úhel našich očí. Zároveň s atraktivním titulem na videokazetě nebo DVD disku tak vnímáme spoustu rušivých vlivů z okolí.
Jedním z řešení může být okamžitý odchod do skutečného kina. Druhé, jdoucí s dobou, je pořídit si vlastní opravdové domácí kino! Že to nejde? Ptáte se, kde seženete filmovou promítačku a kde filmy? Nic z toho nebudete potřebovat. Dokonce můžete využít svoji stávající video a audio aparaturu jistě vynikajících vlastností. Jen si místo televizního přijímače s obrazovkou 16:9, který s 80 cm úhlopříčkou stojí dnes okolo 100 000 Kč, pořídíte za přibližně stejný peníz video projektor a projekční plátno. K videorekordéru  připojíme promítačku a zvukový signál vedeme do zesilovače s Dolby Pro Logic a dále do repro sestavy. Nyní si můžeme promítat jak videokazety, tak díky TV tuneru ve videorekordéru i televizní pořady. Pokud vlastníme přehrávač DVD a dekodér Dolby Digital, máme ještě kvalitnější obraz i zvuk. Ani stávající televizor s obrazovkou 4:3 nezůstane nevyužit. Na plátně jsou sice napínavé filmy úchvatné, ale málokdo bude chtít na něm sledovat zpravodajství, televizní debaty nebo publicistické pořady. Takto se můžou všechny přístroje vhodně doplňovat.

Videoprojektory

Video a data projektory jsou nepříliš starou a ještě stále poměrně neznámou nabídkou na našem trhu. Vznikly původně pro potřeby prezentací pomocí počítače z průhledných LCD displejů. LCD také dodnes tvoří základní stavební prvek většiny z nich. Objevily se sice také další úspěšné konstrukce, ty jsou ale používány většinou u datových přístrojů. Nás bude ve spojením s video přístroji zajímat nižší cenová kategorie LCD modelů, tak okolo 100 000,- Kč, max. do 200 000,- Kč. Na vysvětlenou je ještě třeba uvést, že dále budeme pojmem data projektor myslet přístroj pro projekci dat z PC i obrazu z videa a jako video projektor označíme přístroje pro spojení jen s videem.
Podrobněji jsme se touto technikou zabývali už dříve, proto nyní jen stručně. LCD projektory můžeme rozdělit na typy s jedním nebo se třemi displeji. U první skupiny musí být LCD schopno zpracovat všechny tři barvy (RGB) najednou, u druhé je samostatný displej pro každou barvu a pak jsou tyto obrazy opticky skládány dohromady. Výhodou je principiálně vyšší světelný výkon přístroje. Po promítnutí je u všech LCD projektorů na plátně viditelná struktura displeje.
Při spojení s videem patří mezi nejdůležitější vlastnosti projektoru jeho světelný výkon, počet a typ vstupních konektorů, vybavení zoom objektivem, hlučnost chladícího větráku a typ projekční lampy. Světelný výkon se měří v ANSI lumenech. To je standardní jednotka zohledňující při měření rozdíl mezi kuželem světla a obdélníkovou plochou plátna, hodně záleží na homogenitě světelného zdroje. Za optimální považujeme hodnotu kolem 500 ANSI lumenů. To umožňuje sledovat film i bez dokonalého zatemnění za šera. Ale výběr vhodného typu by se neměl zvrhnout v honbu za co největším světelným výkonem, rozdíly +- 100 ANSI lm nejspíš bez přímého srovnání okem ani nezaznamenáte. Varujeme před příliš nízkými čísly, hodnoty do 100 ANSI lm jsou přijatelné pouze v naprosté tmě a při nepříliš velké projekční vzdálenosti.
Konektory pro vstup video signálu určují způsob propojení přístrojů a kvalitu výsledného obrazu. Standardem jsou AV cinch konektory (video, audio L a R) a S-VHS. Konektory SCART se u projekční techniky příliš nevyskytují. Všechny videoi data projektory mají zabudovaný alespoň jeden reproduktor pro nouzové ozvučení. Pro náležitou kvalitu je však třeba propojit nejlépe přímo video a vlastní zvukovou aparaturu (dekodér prostorového zvuku, zesilovač).
Zoom objektiv by měl být samozřejmostí. Umožní totiž přijatelnou instalaci jak do menšího pokoje, tak do rozlehlejší místnosti. Hlučnost větráku je poměrně nepříjemnou vlastností. Nejlépe ji eliminujeme umístěním projektoru co nejdále od nás. Životnost a typ projekční lampy nám přímo určuje budoucí provozní náklady. Prostředky vložené při koupi navíc se nám tak mohou postupně vracet. Je třeba upozornit, že některé lampy sice jako nové vykazují vysoký světelný výkon, ale po čase je čeká příliš strmý pokles svítivosti. Jiné typy si svou hodnotu udržují po téměř celou životnost.
Nyní se už pojďme věnovat samotné projekci. Co od ní může náročný divák očekávat? Jak bylo napsáno v úvodu především velký a věrný obraz klidně přes celou stěnu pokoje, který okamžitě vtáhne do děje. My jsme v rámci testů několika přístrojů DVD, VHS a S-VHS vyzkoušeli také čtyři video projektory různých cenových relací a tedy i vlastností.

Philips Fellini 100

Jednoznačně nejlépe dopadl Philips Fellini 100. Není divu, jedná se o přístroj v ceně 199 000,- Kč ověnčený cenou EISA. Fellini přímo vychází z data projektorů této značky a je to poznat i na světelném výkonu 600 ANSI lm. Své konkurenty doslova převálcoval jemností obrazu. Té je dosaženo tzv. Line doublerem, který zdvojuje řádky videa. Navíc díky třem LCD panelům s 1024 x 768 pixely je u něj prakticky neznatelná  struktura displeje v promítnutém obrazu. Ovládání všech funkcí přístroje je velmi snadné pomocí ergonomického dálkového ovladače.
Z přehledného menu lze nastavovat parametry obrazu (úroveň jasu, kontrastu, podání a sytost barev), zvuku ve vestavěném reproduktoru (hlasitost, basy, výšky a hloubky), způsob přivedení signálu (video, S-video, automatické rozpoznání), osobní nastavení a systémové funkce (jazyk menu, orientaci obrazu, ukazatel životnosti lampy). Velkou výhodou je použitá UHP projekční lampa s životností 4000 provozních hodin s nepatrným poklesem svítivosti.
Stejně jako byl výjimečný italský režisér, je výjimečný i holandský projektor. Cenou i vlastnostmi se však již jedná o přístroj poloprofesionální až profesionální. My jsme si vytkli za cíl najít takový přístroj, který by se při vysoké kvalitě obrazu blížil pořizovacími náklady širokoúhlé televizi. Tomu lépe odpovídají další dva zkoušené typy (kategorie kolem 120 000,- Kč) s podstatně vyšším poměrem výkon/cena. Jedná se o Sharp XV-Z1E a Sanyo PLV 20E.

Sanyo PLV 20E

Rozměrný přístroj se 3 displeji s rozlišením 640x480 bodů a světelným výkonem 500 ANSI lm. Tato hodnota postačuje jak k promítání za tmy tak i za šera bez zatemňování. I tak ale při promítání s jakýmkoliv projektorem (včetně Felliniho) doporučujeme zatemňovat. Jen tak můžeme skutečně vychutnat divy současné techniky. Díky jednodušší konstrukci (nižší rozlišení, absence Line-doubleru) byla z menší vzdálenosti jasně patrná struktura LCD displejů s viditelnými obvody integrovanými na panel. Jakmile ale divák poodejde trochu dále, nejdříve místo čtverečků vidí jen řádky a zhruba od tří metrů struktura neruší vůbec. Projektor je vhodné umístit na stálé místo, hmotností 11 kg není předurčen pro časté přenášení. Samozřejmostí je i zde menu k volbě základních parametrů obrazu a systémovému nastavení.

Sharp XV-Z1E

Skutečně lehoučký (7 kg) a sympaticky malý elegantní model opět se 3 displeji o rozlišení 640x480 bodů. Světelný výkon 350 ANSI lm považujeme pro domácí projekci postačující. O kvalitě obrazu platí zhruba to samé jako u Sanya. Zblízka patrná struktura LCD, z odstupu splývající a nerušící. Díky malé hmotnosti i rozměrům je snadné projektor přenášet a proměnit tak v kino kteroukoliv místnost. Ovládání základních funkcí je přes přehledné menu.

  Sharp XV-C20E

Poslední model, který jsme měli k dispozici byl za 83 000,- Kč. Nižší cena zde již znamená podstatně nižší možnosti. Největší nevýhodou je světelný výkon jen 60 ANSI lm. Tato hodnota je postačující pouze při dobrém, vlastně úplném, zatemnění místnosti a při promítání z menší vzdálenosti (optimálně tak do 3 m). I tak ale musíme počítat s méně zářivými barvami. Druhou výtkou je objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností. Chceme-li využít plnou plochu našeho plátna, nezbývá nám než šoupat po místnosti nábytek sem a tam.

Všem přístrojům jsou společné některé užitečné funkce. Vedle všestranné regulace vlastností obrazu (jako u TV) je důležitá možnost ovládat orientaci obrazu pomocí polohy zrcadla. V případě montáže pod stropem vzhůru nohama tak lze obraz jednoduše vertikálně otočit. Obdobná možnost je i v horizontálním směru pro zadní projekci.
Několikrát jsme se zmínili o možné konkurenci mezi projektory a širokoúhlími televizory. V současné době domácí promítání zcela jistě pozici TV příliš neohrozí. Televizní přijímače mají stále ještě co nabídnout navíc. Zabudovaný stereozvuk a dekodér Dolby Pro Logic jsou samozřejmostí. Naproti tomu projektory jsou zatím holé, většinou vznikly odvozením od svých datových bratříčků. Vlastně se jedná o pouhé "monitory", signál se musí vést zvenčí. Pokud však doma máte kvalitní zvukovou aparaturu právě s Dolby Pro Logic nebo dokonce
s Dolby Digital a uvažujete o pořízení televize 16:9, zapřemýšlejte, zda video projektor není zrovna pro vás to pravé. To, že do budoucna lze projektorům předvídat všeobecně velké rozšíření a snížení jejich ceny, snad ani nemusíme zdůrazňovat.

  -js-