automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

energie                                                                

Aktualizováno 30.12.2002

E-mail

 

 

ČEZ i přes slib nemůže od ledna zlevnit elektřinu

I když ČEZ ovládne pět distribučních firem, nemůže ani přes svůj slib od ledna v žádné z nich zlevnit elektřinu pro domácnosti o víc než Energetický regulační úřad.

Regulátor snížil v regionech od ledna cenu elektřiny od nula do 9,1 procenta. ČEZ sliboval, že pokud získá majoritu v pěti distributorech, zlevní ve všech elektřinu nejméně o pět procent. To by přineslo zlevnění elektřiny v západních Čechách, kde regulátor cenu nemění, ve středních Čechách, kde se snižuje jen o 0,6 procenta, a ve východních Čechách, v nichž ERÚ snížil cenu pouze o 3,1 procenta.
Další překážkou toho, aby se ČEZ mohl chovat jako vlastník, je to, že antimonopolní úřad ještě šetří námitky, zda stát neprodává distribuční společnosti příliš levně. V této věci nemá ÚOHS stanoven čas pro rozhodnutí, takže i bez odvolání se ČEZ nemůže ujmout svých akcionářských práv.
ÚOHS povolil spojení elektrárenské společnosti ČEZ s pěti regionálními distribučními firmami. Rozhodnutí však doprovodil třemi podmínkami, z nichž vyplývá, že do roka bude muset ČEZ v jedné z firem prodat svůj majoritní podíl

ČEZ podala odvolání proti verdiktu ÚOHS o fúzi v elektroenergetice
Elektrárenská společnost ČEZ se podle očekávání rozhodla odvolat proti Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Nesouhlasí s rozhodnutím úřadu o fúzi v elektroenergetice, kterým by měl nakonec získat jen čtyři rozvodné firmy.
Rozklad ČEZ podává především proto, že ÚOHS dosud nevydal vyjádření v šetření, zda jde v případě propojení ČEZ a distribučních společností o veřejnou podporu. Rozhodnutí ÚOHS má i řadu formálních a právních nedostatků a jeho podmínky jsou v rozporu s usnesením červnové valné hromady ČEZ, kterým je vedení ČEZ vázáno a které vycházelo z rozhodnutí vlády, uvedl Kříž.
Spojit ČEZ s distribučními firmami, kdy domácí elektrárenská společnost měla získat v pěti z nich majoritu a ve třech blokační minimum 34 procent, se vláda Miloše Zemana rozhodla letos v květnu po nezdařené privatizaci české elektroenergetiky.
Rozhodnutí antimonopolního úřadu by mělo být nejpozději do konce února. ÚOHS sice má stanovené lhůty pro odpovědi na rozklad, ale předseda úřadu se musí zabývat všemi námitkami a věc posoudit i nad jejich rámec. "Proto může být v některých případech i lhůta prodloužena.
ÚOHS povolil spojení ČEZ se Středočeskou energetickou, Východočeskou, Severočeskou, Západočeskou a Severomoravskou energetikou. Jedné se však bude muset do roka od nabytí zbavit.
ČEZ schválenou transakcí získá také 34procentní minoritní podíly v Jihočeské, Jihomoravské a Pražské energetické, které však bude muset do jednoho roku rovněž odprodat. ČEZ dále odprodá státu 66 procent akcií v České přenosové soustavě a do roka musí státu převést i zbývající 34procentní podíl.
ÚOHS šetří propojování elektroenergetiky ve třech správních řízeních. Vedle fúze ČEZ a rozvodných firem běží další správní řízení u spojení firem ČEPS a Osinek a poslední se týká poskytnutí veřejné podpory. U veřejné podpory není dle ČEZ závazný termín pro rozhodnutí

 

/al/