automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

hobby

Z archívu

E-mail

 

 

Akumlátorové vrtačky a vrtací šroubováky

Ruční akumulátorové vrtačky a vrtací šroubováky jsou neocenitelným pomocníkem mnohých řemeslníků i kutilů. Jsou většinou malé a lehké a nemusíte se starat jestli je nablízku zásuvka a máte-li dosti dlouhý kabel. Proto jsou nenahraditelné v místech, kde není snadný přístup k elektrické síti. Neumím si například představit jak bych zvládl položení a přišroubování střechy z plechových panelů nebo přišrouboval obložení na chatě, nemít akuvrtačku. S nástupem nových technologií ve výrobě akumulátorů se výrazně zvýšila jejich kapacita a tím se prodloužila doba po kterou můžete pracovat, (interval mezi nabíjením). Většina dnes prodávaných vrtaček má možnost nastavení kroutícího momentu a v některých případech mají silnější přístroje i příklep pro vrtání do zdiva.

A
V našem testu se sešly akuvrtačky široké škály výkonu. Od slabších tzv. hobby typů určených pro domácí dílnu, až po vyloženě profesionální které mají velice robustní stavbu a jsou konstruovány s ohledem na jejich nasazení v nejtvrdších podmínkách. U slabších modelů se používá také názvu akušroubováky. Především proto že jejich kompaktní konstrukce nízká váha je předurčují pro snadné a rychlé šroubování

Jak jsme testovali
Akumulátory všech vrtaček byly nabity podle návodu výrobce. Při tom jsme  měřili, za jak dlouho se tak stane. Běžná doba nabíjení článků je cca 60 min. K většině typů si ovšem můžete dokoupit tzv. rychlonabíječku, která dokáže tuto dobu dost podstatně zkrátit U některých modelů je součástí výbavy. Nejkratší nabíjecí cyklus v našem testu byl 29 minut, nejdelší 180 minut. Potom jsme zjišťovali kolik práce dokáže každá z nich vykonat na jedno nabití baterií.
Do trámku ze smrkového dřeva jsme šroubovali vruty 5x50 s křížovou hlavou typu posidrive, od firmy „Truhlář a spol“. Šroubovací hroty (dříky) značky WERA nám poskytla firma AB Efekt spol. s.r.o. V tabulce 2. najdete výsledky. Čísla znamenají počet cyklů  tj. zašroubování a vyšroubování jednoho vrutu. Již v této části testu se ukázaly zřetelné rozdíly ve výdrži jednotlivých typů.
Dále jsme zkoušeli rychlost vrtání do kovu. Vrtaným materiálem byla konstrukční ocel tloušťky 5 mm. Aby byly zajištěny stejné podmínky použili jsme na každou vrtačku identické nové vrtáky /průměr 6mm/ značky JORAN. Přítlačná síla 20 kp byla měřena pomocí speciální digitální váhy BIZERBA. V tabulce 2. najdete výsledné časy.
Vzhledem k tomu že na první rychlostní stupeň většina námi testovaných vrtaček nedosahovala doporučené řezné rychlosti pro daný materiál, jsou tyto výsledky pouze orientační.
Vrtačky, které byly vybaveny příklepem, jsme ještě prověřili vrtáním do zdiva. Pro zajištění stejné homogenity vrtaného materiálu jsme použili nové cihly. Přítlak 20 kp byl opět měřen digitální váhou Bizerba. Také vidiové vrtáky byly značky JORAN  od firmy JCS s.r.o. Zjišťovali jsme jak dlouhou dobu potřebují jednotlivé typy k vyvrtání otvoru průměru 6 mm a délky 65 mm. výsledky opět najdete v tabulce  2. V tomto případě poměrně dosti záleží nejen na síle a otáčkách vrtačky, ale především na frekvenci a zdvihu příklepu. Bylo znát že při vyšším kmitočtu příklepu je vrtání podstatně lehčí.

V průběhu testování jsme narazili na několik zajímavostí se kterými bychom vás rádi seznámili. Zdá se, že kromě kapacity akumulátoru a výbavy jednotlivých typů by jedním z hlavních kritérií mohl být pro většinu uživatelů tvar a velikost rukojeti. V tomto případě je zapotřebí opravdu pečlivě vybírat. Mohlo by se totiž stát, že to co se vám v obchodě zdá vyhovující, by mohlo být nepohodlné  či nepříjemné po několikahodinové, či několikadenní  práci. V některých případech jsme již  po zašroubování několika desítek šroubů měli problémy s pevným uchopením příliš hmotného držadla. Je trochu paradoxní že právě nejmenší a nejslabší exemplář v našem testu měl jednu z nejsilnějších rukojetí (obvod ve střední části činil 150mm). Je to dáno konstrukčním řešením při kterém se dovnitř rukojeti zasouvá část akumulátoru. Výrobce se tím snaží zmenšit velikost takzvané „aku-boty“, což je vlastně část akumulátoru která vyčnívá z rukojeti.

Další co je dosti důležité je i tvar samotné vrtačky. V našem testu se vyskytovaly dva základní druhy konstrukčního řešení tvaru vrtaček. S pistolovou rukojetí (např. Protool DSP 12E) a T typ (např Elu SBA 75K). Při práci jednou rukou se zdají být výhodnější lehčí pistolové typy. Můžete je uchopit blíže osy vrtání a vyvinout  tak větší tlak. Můžete-li ovšem použít obou rukou, jsou na tom lépe T typy. Například při šroubování vrutů většího průměru, kdy je někdy zapotřebí poměrně velikého tlaku na dřík aby se ve šroubu neprotočil, je použití druhé ruky prakticky nezbytné. Také rozložení hmotnosti je u T typů podstatně lepší. Atlas Copco má dokonce možnost nasunout akumulátor do držadla zepředu či zezadu. Umožní to dostat se lépe do těžko přístupných míst a navíc změnit těžiště podle okamžité potřeby, což je velmi příjemné a pohodlné hlavně při déle trvající práci. Podle našeho názoru se zdají T typy výhodnější i z důvodu nižší celkové délky.

AEG BS2E 12T

akumulátor:

12V/1,4Ah

otáčky:

0/300/900

sklíčidlo:

10

hmotnost:

1,6

Je velice dobře vyvážená. Těžiště leží prakticky v ose rukojeti, která je příjemná do ruky i když je úplně hladká. Bohužel u námi testovaného vzorku nepřesností ve výlisku vznikla v její zadní části poměrně ostrá hrana, která při delší práci působila nepříjemně. Nebyl by samozřejmě žádný problém otřep odstranit, ale domníváme se že éra „dodělej doma“ je již za námi. Celkový dojem z práce s ní byl poměrně dobrý i když neoplývá zvláštním výkonem.

 

výhody: dobré rozložení hmotnosti
nevýhody: nepřesný plastový výlisek

Atlas Copco  PEP 12T

akumulátor:

12V/1,7Ah

otáčky:

0/360/11000

sklíčidlo:

1,5-13

hmotnost:

1,7

Její štíhlá rukojeť výborně sedí v ruce. Díky možnosti připojit baterii ve dvou polohách, lze měnit těžiště což výrazně zlepšuje komfort při práci v různých polohách. Má dobře vyřešené převody a výkonný motor. I při poměrně velikém zatížení byl její chod hladký a plynulý. Do rukojeti se přenáší  minimum krouticího momentu, takže práce s touto vrtačkou je velice snadná. Její skříň je zcela uzavřená bez větracích otvorů. Tím je zamezeno vniknutí prachu a kovových pilin do motoru. Z hlediska životnosti je toto řešení jistě výhodné, ale při delší práci a plném zatížení se poměrně dost ohřála. Vynikající profesionální vrtačka.

výhody: výborný výkon, příjemná rukojeť
nevýhody: při déletrvajícím zatížení se zahřívá

ELU - SBA 55K

akumulátor:

12/V1,7Ah

otáčky:

0/460/1400

sklíčidlo:

1-10

hmotnost:

1,74

Zadní část rukojeti je potažena gumou. Díky tomu se tato vrtačka velmi dobře drží a neklouže. Výborně vyřešené převody zajišťují klidný chod a snadné ovládání. Motor je velice výkonný a ani při největším zatížení nebylo znát že by se nadměrně namáhal. Velice výkonná vrtačka. Mohutné větrací průduchy zajišťují dobré chlazení, ale také bohužel přístup prachu do motoru. Také dlouhodobé zatížení na tomto modelu nezanechává sebemenší stopy. Patří k absolutně nejlepším které jsme měli možnost testovat.

výhody: velmi dobře se drží, výkonný motor
nevýhody: motor je méně chráněn proti vniknutí nečistot 

 

ELU - SBA 75K

akumulátor:

14,4V 1,7Ah

otáčky:

0/600/1800

sklíčidlo:

1-13

hmotnost:

2,26

Je ještě o něco výkonnější než ELU - SBA 55K. Vnější rozměry až na akumulátor jsou stejné. Má i větší hlavičkou s možností upnout vrtáky s průměrem do 13mm a vyšší otáčky. Je poměrně těžká ale díky dobrému vyvážení to nijak moc nevadí. Při šroubování bylo znát že vruty o průměru 5 mm neznamenají žádné zvláštní zatížení. Celkově působí dojmem robustní, velice výkonné profesionální vrtačky.

výhody: vynikající výkon motoru, výborná rukojeť
nevýhody:
vysoká hmotnost, motor je méně chráněn proti vniknutí nečistot

Black & Decker KC 9682C

akumulátor:

9,6 V

otáčky:

0/350/1000

sklíčidlo:

1-10

hmotnost:

1,61

Přední část spouště potažena gumou, postraní části rukojeti vroubkovány. Poměrně příjemně se drží. Vrtačky této značky jako jediné v tomto testu neměly brzdu dojezdu. To znamená že se po vypnutí ještě nějakou dobu otáčí sklíčidlo.  To je trochu nepříjemné při zašroubovávání většího množství šroubů. Je totiž nutno počkat až se sklíčidlo se šroubovákem úplně zastaví abychom mohli nasadit šroubovák do dalšího šroubu. Na některých částech  jsou patrny prvky značky Elu /součástí firmy Black & Decker/ což je samozřejmě pro tento výrazně levnější model přínosem. Dle našeho názoru se jedná o dobrou akuvrtačku za dobrou cenu

výhody: dobře se drží, dobrý poměr cena výkon
nevýhody:
absence brzdy dojezdu

Black & Decker KC 1282C

akumulátor:

12 V

otáčky:

0/400/1200

sklíčidlo:

1-10

hmotnost:

1,74

Tato vrtačka je až na poněkud větší akumulátor vzhledově i rozměrově totožná s Black & Decker KC 9682C. Na oba převodové stupně má větší otáčky. Větší napětí a kapacita akumulátoru jsou znát hlavně při šroubování. Celkově pracovala znatelně lehčeji než Black & Decker KC 9682C. I o tomto modelu platí i její vývojová podobnost některých dílů s modely Elu. Dokonce i akumulátory jsme bez problémů mohly navzájem u obou značek zaměňovat. Náš verdikt. Dobrá akuvrtačka za zajímavou cenu.

výhody: slušný výkon, příjemná rukojeť
nevýhody:
nemá brzdu dojezdu

 

Bosch PSR 7,2 VES

akumulátor:

7,2/1,4

otáčky:

0-400

sklíčidlo:

1-10

hmotnost:

1,3

Nejmenší v našem testu. Totéž se bohužel nedá říci o její rukojeti. Je abnormálně hmotná oproti celému tělu vrtačky. Její obvod ve střední části je téměř 150mm Celek působí značně nevyváženě a stejný dojem je i z práce s ní. Výrobce sice uvádí při šroubování největší průměr vrutu 6mm, ale již při vrutech o průměru 5mm muselo být vyřazeno nastavení krouticího momentu, protože se neustále protáčelo. Dojezd při zašroubování se musel odhadovat a ráz při dosednutí hlavy vrutu byl dosti nepříjemný. Ani svými výkony příliš neoslnila. 

výhody:, malá hmotnost, kompaktní stavba
nevýhody:
slabý výkon, pouze jedna rychlost, špatně se drží

Bosch PSB 12 VSP2

akumulátor:

12V/1,2Ah

otáčky:

0/750/1550

sklíčidlo:

1,5-10

hmotnost:

2,0

Se svojí délkou 345mm a výškou 245 mm byla největší v našem testu a hmotností 2 kg druhá nejtěžší. Její pistolová rukojeť má také obvod 150mm jako Bosch PSR 7,2 VES, ale v tomto případě už to nepůsobí tak nepřirozeně. Vzhledem k jejímu  umístění a ke značné délce a hmotnosti celé vrtačky však leží těžiště přibližně 85mm před její osou! Tato vrtačka je vybavena elektronickým nastavením torzního momentu. V okamžiku dosažení nastavené hodnoty se vypne motor. Zastavení je naprosto přesné a dá se nastavit v poměrně širokém rozsahu. Bohužel torzní moment slábne zároveň s akumulátorem, takže několik posledních vrutů nebylo zašroubováno úplně. Již po 45 cyklech šroubování se výrazněji ohřála vrchní část rukojeti ve které je umístěn motor. Od toho okamžiku byla práce bez ochranných rukavic poměrně nepříjemná. Brzda dojezdu působí značné rázy v převodovce. 

výhody: elektronické nastavení torzního momentu
nevýhody:
vysoká hmotnost

Narex ASV 9,6 E

akumulátor:

9,6V1,4Ah

otáčky:

0/300/900

sklíčidl

1-10

hmotnost:

1,5

Pistolová hladká rukojeť padne dobře do ruky, po delší práci však velmi hladký povrch může činit potíže s pevným uchopením. Velkou výhodou je krátká vodorovná část díky níž je možno se dostat u do hůře přístupných prostorů. Poměrně ostrý výstupek v horní části prakticky znesnadňuje použití druhé ruky při nutnosti většího tlaku na vrták či šrouby. Tento model je podle našeho názoru velmi dobrým pomocníkem především v těsnějších prostorech. Umožňuje pohodlné šroubování jednou rukou vzhledem k nízké hmotnosti bez větší únavy. 

výhody: nízká cena, slušný výkon, kompaktní stavba
nevýhody:
hladká rukojeť, malé otáčky

Narex ASV 9,6 E.T

akumulátor:

9,6V1,4Ah

otáčky:

0/350/1000

sklíčidlo:

1-10

hmotnost:

1,5

I tento model má příjemnou, byť zcela hladkou rukojeť. Tělo vrtačky je ukončeno plochou o průměru 44mm téměř ideální pro přitlačení druhou rukou. Oceníte  zejména při déletrvající práci. Na svou velikost má poměrně překvapivý výkon. Poněkud nás překvapilo že není vybavena příklepem. Domníváme se že její užitná hodnota by tím velice získala.

 

 

výhody: příjemná rukojeť, dobrý výkon
nevýhody:
nemá příklep

ProTool DSP 12E

akumulátor:

12V1,7Ah

otáčky:

0/350/1000

sklíčidlo:

1-10

hmotnost:

1,8

Tvarově je velmi podobná vrtačce Narex ASV 9,6 E, má pouze o 25mm větší délku. Akumulátor s vyšším napětím a kapacitou umožňuje delší práci na jedno nabití. Je vybavena příklepem a také poněkud robustnější hlavičkou. Pracovala poměrně lehce a ani po déletrvajícím zatížení se nijak nadměrně nezahřála. Její tvar bohužel velmi ztěžuje použití druhé ruky v případě nutnosti vyvinout větší sílu v ose vrtání a tak je například vyvrtání většího množství otvorů do zdiva poměrně namáhavé.

výhody: velmi dobrý výkon, má příklep
nevýhody:
tvar rukojeti ztěžuje použití obou rukou

 

 

ProTool SDP 12E (T)

akumulátor:

12/1,7

otáčky:

0/350/1000

sklíčidlo:

1-10

hmotnost:

1,8

Tato vrtačka byť jedna z nejmenších, byla pro nás veliké překvapení! Tvarově i velikostí je naprosto totožná s Narex ASV 9,6 E.T. Pouze akumulátor má o poznání větší. Její výkon ve šroubování byl nejlepší z námi testovaných. 129 cyklů je o 21 víc než dosáhla druhá v pořadí. Při vrtání pravděpodobně doplatila na poněkud nižší otáčky. Při 350 otáčkách nedosahovala vlastně ani poloviny doporučené řezné rychlosti pro daný materiál. Škoda že tento typ není vybaven příklepem. 

výhody: dobrý tvar a rukojeť, vynikající výkon při šroubování
nevýhody:
absence příklepu, má poněkud nižší otáčky

Vagner W 96D

akumulátor:

9,6 V

otáčky:

0/300/1100

sklíčidlo:

10

hmotnost:

1,53

Boční části rukojeti jsou silně zdrsněny, spoušť je potažena gumou. Dobře se drží, Opěrná plocha pro druhou ruku je opatřena výstupky. Poměrně slabé nabíječce (300mA), trvá nabití akumulátoru 180 minut. Alespoň tak to udává výrobce. Výhodou je možnost průběžné kontroly dobití baterie pomocí LED diod umístěných v pouzdře baterie  U exempláře který jsme měli k dispozici však ani po výrobcem udávané době kontrolky kterými je akumulátor vybaven nesignalizovaly plné nabití.

 

 

výhody: kvalitní anatomická rukojeť, pro model 9,6 relativně vysoké otáčky
nevýhody:
slabá nabíječka, nepřesná  funkce kontrolek nabíjení

Wagner W 144 D

akumulátor: 14,4/1,3
otáčky: 0/300/1100
sklíčidlo: 1-10
hmotnost:

Až na poněkud větší akumulátor je velikostí i tvarem shodná s modelem  Wagner W 96D. Vyšší napětí samozřejmě zvyšuje výkon a umožňuje i práce které „devadesát šestka“ nezvládá tak svižně. Stejně jako ona, je toto provedení vybaveno tzv. tříhodinovou nabíječkou. Nechcete-li čekat tak dlouho na nabití akumulátoru, můžete si u obou typů trochu připlatit za rychlejší (hodinovou) nabíječku. Wagner W 96D je akuvrtačka s velmi dobrým poměrem cena/výkon a přičteme li i velmi výhodnou kontrolu stavu dobití baterie je rozhodně ve své cenové kategorii velmi zajímavým artiklem.

 

výhody: kvalitní anatomická rukojeť, výhodný poměr cena výkon
nevýhody:
slabá nabíječka

 

Naše testy ukázaly, že i u akuvrtaček je velký rozdíl mezi jednotlivými modely. I zde platí zvolit svůj nástroj podle činnosti kterou používáte nejčastěji. Tedy, jestliže nejčastěji šroubujete v nepříliš „houževnatém“ materiálu je určitě lepší použít slabší kompaktní typ, se kterým se lépe dostanete i do méně přístupných míst. Také zhledem k nižší hmotnosti modelů s nižším napětím vás i méně budou bolet ruce. Naopak při náročnější práci by výběr měl směřovat k robustnějším modelům 12 či 14,4 voltů a samozřejmě ti, kteří často vrtají do zdiva se neobejdou bez příklepu. Na druhé straně byste se neměli nechat zmýlit často podobným tvarem a mnohdy dosti podobnou kapacitou akumulátoru. To je pouze informace kolik je baterie schopna absorbovat, uložit a později opět vydat energie. Neméně však záleží na mnoha dalších věcech. Především jak této energie dokáže vaše vrtačka využít. Kvalita motoru, elektronické regulace otáček a převodovky, to všechno jsou věci které mohou podstatnou měrou ovlivnit konečný výsledek. Jako u všeho zboží platí i tady. Nakupovat raději v „kamenných“ obchodech a pokud možno dobrou značku se zajištěným servisem.

OJ, Petr Řezáč

 

Další články v rubrice hobby

Také se vám třesou ruce? 
Určitě to také znáte. Pozorujete zajímavý objekt (a je úplně jedno, zda je to krásná slečna na ulici, plaché zvíře v divoké přírodě nebo třeba úchvatná horská scenérie) dalekohledem s velkým zvětšením a za nic na světě nemůžete obraz ustálit a rozeznat detaily.

Autodráhy, hračky nejen pro děti
K oblíbeným hračkám nejen malých kluků patří již po několik desetiletí autodráha. Je založena na velmi jednoduchém principu. Dvě nebo i více aut poháněných elektromotory se prohání po okruzích všemožných tvarů.