Z archivu

E-mail

Liberty Hama

Zatímco někteří výrobci mají problém jak zajistit pro svůj mobilní telefon handsfree s vysokou kvalitou zvuku bez nepříjemného "echa", firma Hama si dala úkol zdánlivě těžko řešitelný. Uvést na trh kvalitní univerzální handsfree pro desítky modelů GSM různých značek. Výsledkem je "Liberty". Toto zařízení je dle našeho názoru nejen výrobkem velmi dobré kvality, ostatně tak jak je to u této značky obvyklé, ale i vynikajícího poměru mezi cenou a výkonem.

Na první pohled nás zaujalo hned několik věcí. Pěkný design, na tuto kategorii /lehké handsfree/
velmi dobrá kvalita zvuku, obdobná jako u mnohem dražších sad "těžkých" a především neskutečná univerzálnost. Pomocí kabelu v ceně okolo 250-320 Kč je možno Liberty používat v podstatě skoro se všemi u nás běžnými mobilními telefony GSM. A nejen to. Dokonce i s některými mobily sítě NMT 450. Montáž by zvládlo i tříleté dítě, a to vše je za velmi dobrou cenu. Ale pěkně popořadě.

Liberty je kompaktní, se všemi důležitými prvky v jednom celku. V univerzálním držáku s "neoprénovými tlumiči " můžete jedním pohybem upevnit i toho největšího "mobilního" tlouštíka a ještě budete mít rezervu. Dalším pohybem pak svůj mobil můžete osvobodit. V horní části držáku je umístěn reproduktor v dolní pak zesilovač a mikroprocesor, který řídí kvalitu přijímaného a vysílaného zvuku. Po levé straně najdete konektor externího mikrofonu, který je v praxi v podstatě nezbytný. Bez něj je totiž handsfree možno používat pouze v poloduplexním režimu. Naopak při zapojení externího mikrofonu pracuje zařízení v plném duplexu. Vedle mikrofonního konektoru je umístěn přepínač citlivosti mikrofonu, která je velmi důležitá při používání s mobily různé konstrukce. Na pravém boku je umístěn konektor pro přídavné sluchátko. Ve spodní části pak konektor zdre elektrické energie. Tu je možno volit v širokém rozpětí od 10 do 30 voltů /tedy i pro nákladní automobily /. V pravé spodní části je důležitý regulátor hlasitosti reprodukce.

Protože jsme byli velmi zvědaví, jak je to s univerzálností Liberty v praxi, vyzkoušeli jsme přístroj s několika mobily odlišné konstrukce. Zkoušky jsme provedli s mobilními telefony Sony Z1 a Z1 plus, starší Nokií 450 NMT, její mladší sestrou Nokií 3110 a velmi oblíbeným modelem 6110 téže značky. Testem prošly i dva modely od Siemensu, S4 power a C10. I když se přístroje v drobnostech chovaly každý trochu jinak, nebylo to způsobeno vlastnostmi handsfree, ale naprogramováním jednotlivých "telefonů" výrobcem. Snad jedinou výraznou odchylkou bylo natvrdo nastavené automatické zvedání příchozích hovorů u Sony Z1. Ne, že by tuto možnost neměly i některé další přístroje. Rozdíl byl pouze v tom, že u zmíněného modelu tato funkce, nešla žádným způsobem "zlikvidovat" a jak jsme se dozvěděli od pracovníků zastoupení Sony, přístroj se identicky chová i na handsfree "originální" provenience.

 

Kvalita přenosu byla vesměs velmi dobrá, nepatrně nižší byla pouze ve spojení se Siemensem S4, avšak v kategorii "lehkého handsfree stále ještě výrazně nadstandardní. Jedinou vlastností, která se nám nelíbila je fakt, že pro některé modely jsou adaptéry zatím dodávány bez anténních vývodů. Jiné modely, jsou k dispozici naopak jenom s nimi. Tato situace se však podle našich průzkumů každý měsíc výrazně zlepšuje, adaptérů přibývá a vše nasvědčuje tomu, že již brzy si každý bude moci podle potřeby z obou variant vybrat . Již dnes jsou na tom samozřejmě z tohoto pohledu nejlépe přístroje, které mají anténní vstup umístěný v horní části "mobilu". Především proto, že zákazník si tak sám může určit, zda v té které situaci externí anténu použije či nikoliv. Zatímco v automobilu, který je v podstatě Faradayovou klecí, není příliš moudré dlouhodobě mobilní telefony bez vnější antény používat, naopak si dovedu představit "Liberty" bez anténního vstupu například v kanceláři se silným signálem. Ostatně právě kancelář, byt či chalupa jsou další doménou "Liberty", ve které nemá na našem trhu adekvátní konkurenci. Právě kompaktnost a ušlechtilé tvary umožní pohodlně na vašem psacím stole vytvořit soupravu s hlasitým provozem, což je nejen pohodlné, ale zvláště při dlouhých hovorech zatěžuje tento způsob organismus méně než při klasickém používání "mobilu". Posledním hitem Liberty je přídavné sluchátko. A není to žádná "blecha", kterou si zasunete do ucha, ale "dospělé" sluchátko s dostatečnou roztečí mezi reproduktorem a mikrofonem nízkou hmotností, velmi dobrou reprodukcí, vlastním držákem s magnetickým jištěním a s automatickým přepínáním mezi hlasitým a soukromým provozem. Obdobný komfort není zdaleka samozřejmý ani u podstatně dražších těžkých sad. Zatímco některé z nich připojení sluchátka neumožňují, jiné sice ano, avšak za výrazně vyšší cenu. Jen pro příklad, zatímco velkoobchodní cena sluchátka k Liberty činí 350 Kč u originální sady pro Nokii 6110 stojí velkoobchodně zhruba 1700 Kč. Liberty pořídíte v prodejně za cca 3000 Kč. Je neuvěřitelné, že Hama Liberty funguje lépe na desítkách mobilních přístrojích než některé jiné handsfree na tom jediném "mobilu", pro který je konstruováno. Liberty je výborným pomocníkem nejen pro automobily, kde se střídá více řidičů s různými "mobily". Ocení ho i mnoho uživatelů doma či v kanceláři jako kvalitní "hlasitý telefon" především při dlouhodobém denním používání. Když k tomu přičteme velmi výhodnou cenu, je jasné, že toto handsfree patří k nejlepším hlasitým soupravám na našem trhu a je možno jej naprosto doporučit všem zákazníkům.

PLUS: univerzální použití pro desítky mobilů, velmi dobrá kvalita zvuku, napájení 10-30 voltů, velmi snadná montáž ,velmi dobrý poměr cena výkon
MÍNUS: některé adaptéry na jednotlivé mobily nemají anténní přípojku.

Petr Řezáč

 Mini hands free

Povinná Hands-Free a jak se s tím vypořádat

Handsfree pro Pioneera