automobily | letecká doprava | sport | počítače a elektronika | zahradní technika | energie | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest
                    

Aktualizováno 12.6.2007

E-mail

PŘÍLOHA


  Solární systémy, tepelná čerpadla a další obnovitelné zdroje

Solární systémy, tepelná čerpadla a další obnovitelné zdroje
    Tato příloha bude průběžně aktualizována

Sluneční kolektory a systémy od jihočeské firmy JH Solar

Solární sestava TS ( Heliostar ) pro ohřev teplé užitkové vody - modelový příklad.

Firma Jiří Hrádek – JH Solar vznikla v roce 1996. Od počátku se zabývá montáží solárních zařízení pro ohřev teplé užitkové vody, přitápění a ohřev bazénů. V souvislosti s touto činností má oprávnění na navrhování, montáž a servis solárních systémů, nejen pro využití v rodinných domcích, ale i pro průmyslové využití – hotely, penzion, výrobní provozy apod. Je přímým dovozcem solárních systémů TS s certifikátem podle ustanovení § 10 zákona č. 22/1997 Sb. Do počátku roku 2007 firma  instalovala více než 5 000 m2 slunečních kolektorů a to téměř ve 500 instalací po celé České republice.
Vzhledem ke stále se rozšiřujícímu sortimentu solární techniky firma nabízí jak velkoobchodní, tak i maloobchodní prodej komponentů solárních systémů, od slunečních kolektorů, konstrukcí, regulátorů, tak i zásobníků nerezových, smaltovaných až po ekologické nemrznoucí směsi.

     

Ohřev teplé užitkové vody

Navrhování
Pro ohřev teplé užitkové vody pro rodinné domky se dimenzuje jeden sluneční kolektor na 100 litrů teplé vody, která se ohřeje v závislosti na slunečním svitu až na 80°C.
Minimální velikost solárního systému z hlediska využitelnosti a návratnosti se volí pro 2 člennou rodinu ve velikosti 200 litrů.
Pro 3-4 člennou rodinu se doporučuje zásobník v objemu 300 litrů, pro 5 a více člennou rodinu zásobník v objemu 500 litrů.

Tyto objemy jsou doporučovány z důvodu větší zásoby teplé vody pro případ nepříznivého počasí. Pro větší úsporu jsou solární zásobníky konstruovány tak, že dohřev (např. elektro nebo plyn) je instalován v ½ zásobníku, tak aby solární energie byla vždy kam ukládat.

Solární zásobníky TUV

Solární zásobníky mají speciální konstrukci výměníku (velká teplosměnná plocha a vysoký provozní tlak). Pro případ nepříznivého počasí bývá v horní polovině zásobníku umístěna elektrická vložka pro dohřev, případně si lze dopřát tzv. boiler trivalentní, kde je solární výměník, kotlový výměník a elektrická vložka.

Provedení zásobníků: solární zásobníky jsou vždy ve stojatém provedení.

 

Materiál zásobníků: zásobníky jsou vyráběny z nerezového materiálu, případně lze dodat zásobník ocelový s povrchovou úpravou smalt.

Obsluha

Řízení celého systému je plně automatické. Solární regulace za Vás sama vyhodnocuje, kdy jsou příznivé klimatické podmínky pro ohřev vody – porovnává teplotu na kolektorech a v zásobníku, v případě splnění nastavené diference teplot dává regulace pokyn oběhovému čerpadlu k chodu systému.

Úspora

v závislosti na využití a klimatických podmínkách v průměru kolem 75 – 80% energie potřebné pro ohřev teplé vody.

Orientační ceny

Solární zařízení pro ohřev 200 l TUV – 2 ks slunečních kolektorů TS, 200 litrový bivalentní zásobník TUV, veškeré příslušenství včetně montáže cca 85 000 Kč

Solární zařízení pro ohřev 300 l TUV – 3 ks slunečních kolektorů TS, 300 litrový bivalentní zásobník TUV, veškeré příslušenství včetně montáže cca 120 000 Kč

Solární zařízení pro ohřev 500 l TUV – 5 ks slunečních kolektorů TS, 500 litrový bivalentní zásobník TUV, veškeré příslušenství včetně montáže cca 150 000 Kč

Ceny jsou závislé na typu použitého zásobníku TUV, sklonu střechy, délce potrubí apod. V případě zájmu, můžeme po zaslání technické dokumentace zpracovat nezávazný rozpočet.

Ohřev TUV a přitápění

Přitápění pomocí solárního systému se obvykle kombinuje s ohřevem TUV. Potřeba bazénu či akumulačních nádrží není pro solární systém podmínkou, ale je nutno s tímto počítat při dimenzování systému.

Nejčastějším řešením je předehřev stávajícího topného systému pomocí nerezového deskového výměníku – topná voda se ohřívá, pokud svítí slunce a tím se akumuluje tepelná energie přímo do bytu. Zdroj tepla (např. plynový či elektrický kotel) pouze dohřívá na nastavenou výstupní teplotu.

V případě instalování akumulační nádrže lze spotřebu tepelné energie rozložit i na období při nepříznivých slunečních podmínkách.

Temperování víkendových objektů (chalupy)

Jedná se hlavně o temperování rekreačních chalup, které jsou využívány hlavně v letním období a v zimě pouze příležitostně. Solární systém spočívá v instalování malého počtu kolektorů, osazení maloobjemových topných těles a zásobníku TUV. V praxi systém funguje tak, že v případě přítomnosti majitele se ohřívá TUV, případně se přitápí a při odjezdu a delší nepřítomnosti majitele systém prioritně zajišťuje temperování objektu. Tímto se ve velké míře zamezí hlavně v kamenných chalupách vlhkosti zdiva a tvorbě plísní.

Ohřev bazénů

Venkovní bazény pro sezonní ohřev

Pro příhřev vody v bazénech, které jsou využívány pouze sezonně, se efektivním způsobem používá solární absorbér SOLADUR S.

Jde o samostatný volně průtokový, beztlaký, otevřený systém. Příhřev vody je jak ekologický, tak hospodárný, a s minimálními provozními náklady umožňuje zvýšit teplotu vody v bazénu přibližně o 3 až 5 °C. Jde o osvědčený systém příhřevu, představující přínos jak pro uživatele, tak pro životní prostředí. Prvky systému vyrobené z polypropylénu je možné instalovat téměř na jakoukoli střechu, případně na konstrukci v terénu.

Materiál

Materiál je stabilizován proti účinkům UV záření, hnilobě a chlorované vodě. Absorbér nelze použít jako součást slunečního kolektoru! Absorbér je na obou stranách desky spojen a uzavřen PP trubkou o průměru 50 mm. Systém je třeba před zimním obdobím vypustit - není určen pro celoroční provoz.

Typ

S2

S3

S4

S5

Délka mm

2000

3000

4000

5000

Šířka mm

1200

Tloušťka mm

5,5

5,5

5,5

5,5

Plocha m2

2,40

3,60

4,80

6,00

Hmotnost bez náplně kg

6

8

11

13

Hmotnost s náplní kg

12

17

23

28

Max. tlak v MPa

0,1

Průtok l/m2h

100

Max. tepl. °C

80

Úspora

S ohřevem bazénové vody si lze u venkovních bazénů prodloužit koupací sezonu od dubna do konce září. U vnitřních bazénů lze ve spojení s dalším zdrojem tepla zajistit koupání celoročně.

Ohřev bazénu s použitím slunečních kolektorů pro celoroční provoz

Ohřev bazénu s použitím slunečních kolektorů pro celoroční provoz se obvykle kombinuje s ohřevem teplé užitkové vody a s přitápěním, čímž je solární systém maximálně využit v průběhu celého roku.

V letním období se ohřívá teplá voda včetně bazénu, v zimním období se přitápí a v přechodném období si může uživatel nastavit, zda je pro něj přínosnější přitápět s ohřevem TUV, či ohřívat TUV a bazén.

Pro ohřev bazénu se v solárním systému používá nerezový plnoprůtočný bazénový výměník, který zajišťuje přenos tepelné energie celému objemu bazénové vody, která přejde přes filtraci bazénu. Tento výměník lze dodat v kombinaci ohřevu bazénové vody od soláru i od dalšího zdroje tepla (např. tepelné čerpadlo, kotel na tuhá paliva apod).

Schéma ohřev bazénu s použitím slunečních kolektorů pro celoroční provoz

 

na následujících obrázcích ukázky z některých realizovaných instalací




Solární sestava TS ( Heliostar ) pro ohřev teplé užitkové vody - modelový příklad.

 

 dle podkladů JH solar

 

 

 

Příloha