automobily | sport |  hobby I letecká doprava | počítače | zahradní technika | energie | bílá technika  | scooter life | lodě | mobiltest | travel test | 

          

 




 

 

 

 

 

 

Test HD kamer.  Investice do budoucna.
vyšlo i v lidových novinách 14.5.2008

Když nemáte doma televizi s vysokým rozlišením neděje se zatím nic tak zásadního. Programů je zatím ještě málo a  můžeme jen doufat, že se to brzy změní k lepšímu. Investice do videokamery s HD /vysoké rozlišení/ technologií je však zcela něco jiného. Je to investice do budoucnosti. Dnes si natočím ve vynikající kvalitě například jedinečnou dovolenou, či první krůčky svého prvního potomka a výbornou kvalitu už mi nikdo „nevezme“ A je lhostejné jestli si HD TV koupím za rok či za pět. Dalším důvodem pro koupi HD kamery je výrazný pokles cen nových modelů. Zatímco ještě před několika lety kamera, která sice moc neuměla, byla málo komfortní a vše řídila pouze málo flexibilní automatika, stála často hodně přes padesát tisíc, dnes je možné okolo 35 000 korun zakoupit model takřka poloprofesionální, často například i s možností manuálního ostření i dalších prvků, které umožňují vytvořit velmi kvalitní  snímky.

Ono totiž samo vysoké rozlišení není samospasitelné. Paradoxně některé chyby, které klasické rozlišení odpustí, jsou při vysokém rozlišení výrazně vidět. Na druhé straně, když dodržíte pár zásad, jako například vyhnout se příliš  kontrastnímu prostředí, kde automatika nestačí plynule reagovat na náhlé změny, budete odměněni  vysokou kvalitou. 

Co jsme testovali

Vývoj videokamer s  HD záznamem prochází velkým rozvojem. Zatímco klasická magnetická páska ustupuje, přestože má stále své výhody, nahrazují je jiné modernější technologie. Dnes  již klasické DVD či pevné disky a také pevné paměti. My jsme jako záznamová média použili dvě posledně jmenované. A to jak kombinaci pevný disk a zabudovaná pevná paměť, tak i kombinace zabudované paměti a paměti přídavné.Testované  modely pocházejí od renomovaných značek Sony, Canon, Panasonic, JVC a Samsung. Třídu jsme použili „amatérské špičky“ i když některé modely přecházejí do oblasti poloprofi. Cenová relace, která z tohoto výběru vyplývá je od 20 0000 do 37 000 Kč. Až na jednu výjimku, všechny jmenované kamery pracují se záznamem AVCHD. Následné zpracování záznamu obrazu je náročnější na popis a není možné, abychom se mu zde věnovali. Kvalitu obrazu jsme testovali jak na dvaceti čtyř palcovém špičkově vybaveném monitoru Belinea přes vstup HDMI, tak i na výborném modelu Full HD TV Finlux 37FLHD760. Záměrně jsme jako zobrazovací prvky použili modely značek, které se testu jinak neúčastnily. 

Test speciál

Tak  jako i u testů  digitálních zrcadlovek, které jsme uveřejnili koncem minulého roku i zde jsme připravili jeden méně standardní uživatelský test, který měl ukázat jak je možné prodloužit smysluplně ohnisko zoomu a tím získat ještě zajímavější vlastnosti než  má originální výrobek. Zatímco u zrcadlovek jsme k tomuto účelu používali konvertory, kamery nemají kromě profesionálních volbu výměny objektivu a proto jsme museli použít  předsádky. Zvolili jsme jeden ze špičkových modelů japonské značky Reynox řady PRO High Definition 2,2 Telephoto Conversion Lens. Tedy přídavný objektiv či předsádku  se zvětšením 2.2. I když to samozřejmě není hlavním důvodem, proč vybrat či nevybrat kameru je zajímavé tuto alternativu vyzkoušet. Rozhodně v této extrémní poloze, kdy získáte ohnisko těsně okolo 1000 milimetrů v přepočtu na obrazové pole kinofilmového formátu, můžete nejen krásně srovnat mezi sebou optické vlastnosti, ale také se zde projeví i účinnost  optického stabilizátoru.   

Kam směřují

Hlavním trendem současných HD kamer v této třídě je postupné odstraňování hledáčků. Při takovém řešení je kontrola snímaného obrazu  svěřena pouze  displeji, což velmi často připomíná hru na „slepou bábu“. A to i přes různé funkce, které by čitelnost displeje v náročných podmínkách měly výrazně vylepšit. Ani v jednom případě nás v extrémních světelných podmínkách takovéto řešení neuspokojilo. Inu když si postavíte například televizor na sluncem  prozářenou  zahradu do protisvětla, většinou na něm také takřka nic podstatného nevidíte a zde je to podle našeho názoru velmi podobné. Neříkáme, že displej je špatný to v žádném případě. Pouze není vhodný vždy. Pro takovéto řešení se bez problému může rozhodnout ten, kdo chce pouze dokument či oživit vzpomínku. Pro toho, kdo však chce udělat náročnější snímky i za extrémnějších světelných podmínek toto řešení nebude asi tím nejlepším. Zvláště tehdy, když má své točení pod kontrolou.

Uvedené ceny jsou orientační a mohou se u různých prodejců lehce lišit

Panasonic HDC- HS9EP-S  28 000 Kč

Panasonic patří již léta v oblasti kamer ke stálicím. Není proto divu, že také tento model nevybočuje příliš z tradice i když dle našeho v této oblasti má větší rezervu než v oblasti SD kamer. Mezi klady patří především rychlý start či přepis na DVD bez nutnosti použít počítač. Funkce jako volba manuálního či automatického ostření je již standardem nejen zde, ale i u jiných modelů jiných značek. Také menu v češtině je příjemné. Atraktivní funkcí je například barevné noční snímání či automatická krytka objektivu. Mnoho amatérů uvítá i možnost úpravy záznamu přímo v kameře. Přiložen je software pro střih a přepis videa na DVD (AVCHD, MPEG2), USB 2:0, video komponentní kabel (YUV), AV kabel, kabel pro USB  Pevný disk o kapacitě  60GB HDD a 32GB SD karty zvládne záznam v nejlepším rozlišení až 11hod 40min. Kamera je opatřena 3CCD snímací technologií , pokročilým optickým stabilizátorem obrazu a  10 násobným zoomem Leica.

Moc se nám však nelíbí ovládání displeje joystickem a dalšími ovládacími prvky umístěným na boku kamery. Ovládací panel  svírá s displejem v nejlepším případě úhel devadesáti stupňů /více nejde vyklopit/. Vy se tedy můžete věnovat ovládacím prvkům a pak nevidíte pořádně na displej a nebo naopak koukat se na displej a ovládací prvky sledovat výrazně bokem. Nám se u kamer této třídy snad nejvíce osvědčily dotykové displeje, přestože i ony mají nevýhody. Především proto, že si ho ovládáním můžete „zapatlat“ prsty. Esteticky to dobře nepůsobí, pouze když je displej zhasnut. V praxi se nám zdál tento systém bezproblémový. Od doby co používáme v redakci dotykové navigační displeje, oblíbili jsme si tento  způsob a domníváme se, že jeho přednosti výrazně převyšují negativa. Bohužel i třetí možnost, tedy ovládací prvky na okrajích displeje, tak jako například u JVC Samsungu či Canonu nám v praxi výrazně více vyhovovalo než právě řešení, které zvolil Panasonic. Druhou, alespoň pro mne zcela neakceptovatelnou věcí, je neumístění HDMI konektoru pod baterii přístroje. Pokaždé, když chcete zkontrolovat kvalitu záběru, jste nuceni vyndat baterii zapnout konektor HDMI a samozřejmě i externí napájení a po zkontrolování záběru vše zas uvést do původního stavu. Při nasazení předsádky Reynox byla přední část kamery volná a objektiv se v závitu i po dotažení viklal. 

Výhody: kvalitní obraz, velká kapacita díky kombinaci pevného disku a SD karty
Nevýhody: velmi náročný monitoring natočeného materiálu přes vstup HDMI, oproti většině konkurence méně logické uspořádání ovládacích prvků umístěných kolmo na otevřený displej. Ne přiliš dobré výsledky při práci s předsádkou.

JVC HD Everio  GZ-HD7 – 37 000 Kč

Model ověnčený v loňském roce prestižním oceněním TIPA. Na první pohled upoutá seriozním „profesionálním“ vzhledem. Působí dojmem dražší kamery než jaká je ve skutečnosti její cena. Ale není to jen o vzhledu. GZ-HD7 je kamerou, která v mnohém překročila kategorii. Jako jediná z testovaných nepoužívá formát AVCHD ale FHD s vysokou přenosovou rychlostí až 26,6Mb/s/.  Díky její konstrukci  je s ní možno snímat i v náročnějších podmínkách. Většinu podstatných funkcí se dá ovládat nejen automaticky, ale i ručně. Součástí vybavení je i zdířka pro externí mikrofon. Tak jako Panasonic HDC HS9EP-S i ona má tři snímače CCD u tohoto modelu jsou to 1/5palcové čipy s progresivním záznamem. Také zde je výsledným záznamem /ostatně obdobně jako u všech kamer v tomto testu/  full HD   v rozlišení 1920 x 1 080i. Srdcem HD7 je vynikající profesionální deseti násobný optický zoom objektiv HD Fujinon .  I HD sedmička je přístrojem hybridním, který pro záznam používá zabudovaný pevný disk  60 GB, který umožní až 5 hodin v plném HD rozlišení i SDHC/SD paměti. K univerzalitě tohoto modelu patří i dodávaný software, jak pro operační systém microsoft Windows tak i pro Apple Macintosh. Everio GZ-HD7 je podle našeho názoru velmi zajímavý model, u kterého klady výrazně převyšují zápory. Nad ostatní modely vyniká především nejvyšší přenosovou rychlostí ze všech testovaných modelů.

Výhody: velmi dobrý  objektiv, mnoho manuálních funkcí, záznam s vysokou přenosovou rychlostí.
Nevýhody: subjektivně méně účinný stabilizátor obrazu při natáčení z ruky,

SONY HDR-SR12E – 37 000 Kč

SR 12E je v současné době leaderem nejen značky Sony v této oblasti, ale jak jsme se přesvědčili i jedna z absolutně nejvýkonnějších a nejlepších kamer na trhu. Přesvědčila především výborným obrazem, který je dílem především výborného  Zeissova objektivu Vario-Sonnar® T* s 12x optickým zoomem. Samozřejmě rozlišení Full HD 1920x1080 při vysoké přenosové rychlosti (16 Mb/s).  Také zde, jako u většiny konkurence je použit  formát  AVCHD. Vzhledem k použití 120 GB pevného disku dokáže tento hybrid zaznamenat až 48 hodin záznamu v kvalitě HD, což si troufám říci, že je výkon úctyhodný, především pro uživatele (mezi něž se řadím), kteří jsou líní stále „vyndávat a přendávat a raději se soustředí na kompozici a další důležité věci, které ovlivňují zdar snímku. I když všechny testované kamery měly relativně velmi dobrý obraz (také by bylo smutné, aby ho v módu HD neměly), ve většině situací alespoň subjektivně byla „dvanáctka“  o chloupek výrazněji lepší. Nejvíce se to projevovalo například u struktury listů (ostatně oblíbené téma HD televizního promo, kde často dominují pralesy savany atd.), ale i v dalších detailech. I když například barevné přechody a nuance barevného podání můžou být subjektivně hodnoceny rozdílně, ostrost či neostrost, to jak procesor zareaguje například na změnu světelných podmínek je již hodnota objektivnější. I tady si vedla SR 12E skvěle. Přístroj pracuje dobře i v šeru. Čemuž dopomáhá účinný stabilizátor. Nejlépe dopadla i v testu s přídavným Telephoto objektivem od firmy Reynox. Kvalita obrazu byla velmi dobrá i při maximálně možném ohnisku. Na rozdíl od některých kritiků dotykových displejů my jsme neměli s tímto ovládání sebemenší problém. Možná i proto, že u kamer, kde je hledáček, natáčíme pouze s ním a displej využíváme pouze pro podpůrné funkce či kontrolu.  Ovládací kolečko s možností přiřazení pro ruční ovládání zaostření a clony 

Výhody: výborná kvalita obrazu, vzácně vyrovnané vlastnosti, vysoká kapacita záznamu, velký displej, kvalitní výklopný hledáček,možnost velmi citlivé práce se zoomem
Nevýhody: více zapuštěné ovládání nahrávání

Samsung VP-HMX 20C – 20 000 Kč

 
Žhavá novinka od Samsungu, která v těchto dnech přichází na trh, patří k velmi sympatickým překvapením. Toto „hádéčko“ je výrazné již na první pohled především díky velmi zajímavému „čistému“ designu a dle našeho názoru patří k nejhezčím modelům. Také „dvacítka“ používá  plné HD rozlišení 1920 x 1080. Kvalita obrazu je dle našich zkušeností velmi dobrá. Tento model má vše co má moderní HD kamera mít. Světelný objektiv F.1,8 ,desetinásobný zoom. Samozřejmostí je možnost propojení HDMI. V praxi se nám velmi osvědčila otočná rukojeť, díky níž můžete zápěstí vždy nasměrovat bez omezení tak, aby i točení nestandardních úhlů záběru proběhlo bez sebemenších problémů.

Jednou ze zajímavých vlastností je i  vysokorychlostní snímání, které umožňuje vytvořit až desetisekundové sekvence s rychlostí 250 snímků za sekundu. To umožňuje například analyzovat golfové či tenisové údery, taneční kroky a další činnosti, které jsou pro lidské oko až příliš rychlé. Vzhledem k technickému vybavení, kvalitě obrazu i výbornému designu a ceně do 20 000 Kč se nám velmi líbí i poměrem cena výkon. 

Výhody: působivý propracovaný design, výborný poměr cena výkon
Nevýhody: necitlivý, velmi rychlý zoom

Canon HF 10 -  27 000 Kč

Spolu s modelem HF 100 je prvním představitelem této značky, který nemá hledáček. Je to trend, s nímž  se částečně  smířil i Canon, který dlouhou dobu odolával. Jak již tu bylo řečeno několikrát, kamera bez hledáčku je využitelná dobře pouze na běžné věci, pro náročnou práci se až zas tak nehodí. Máte-li rádi Canon, jeho kvalitní optiku a propracovaný systém priorit  a náhodou vám vadí že HF 10 nemá hledáček nevadí, koupíte si například její sestru HV30, která hledáček má. Což bohužel například nejde u značky Panasonic. Bude li se vám některý model Panasonic líbit a budete jej chtít v provedení s hledáčkem neuspějete. V rozumné cenové relaci do maximálně pětatřiceti čtyřiceti tisíc v rámci spotřebitelské produkce nic podobného u Panasonicu není.  Ale zpátky k modelu Canon HF 10. Kvalitní desetinásobný zoom je v pohodě. Vynikající systém ovládání priorit času či clony byl také u tohoto modelu zachován. Základem jsou u Canonu proslavené priority času a clony, klasická programová automatika, ale také sport, západ slunce či dalších celkem 13 programů. V rámci nastavení obrazových efektů si můžete nastavit živé barvy, neutrální zobrazení, či například detail pleti nebo rozostření.   

Výhody: výborná optika, velmi logické uspřádání menu, nejpropracovanější priority, expozice

Nevýhody: nemá hledáček

Petr Řezáč