automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | energie | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

Bílá technika

Aktualizováno 13.5.2003

E-mail

 

  

 

 

Bílá technika

Leon@rdo přináší internet do kuchyně
Nová pračka Indesit s horním plněním
Rozumíte své pračce? Margherita display rozumí vám
Sporáky Ariston 
50x60 cm

Samočistící trouby
Domácnost  třetího tisíciletí
Pračky Indesit s vrchním plněním
Myčky nádobí Ariston
Myčka nádobí Indesit evolution

Zahradní technika

Motorové pilyMountfield věří ve své    výrobky
Mulčování
zajímavá alternativa
Motorové  sekačky s pojezdem

   Tipy ze serveru

Jedete do Chorvatska s lodí?
Motocykly KYMCO
Minolta DIMAGE 7
BMW F 650 GS

Voigtländer
Olympus Camedia E-10
Kabely Profigold
Dálkový ovladač snů
Voigtländer
Jaguar XJ6 3.2
Auta pro jachting
Výfuky od Pařízků
Onkyo TX-DS 57
Filmový skener Kodak RFS 3600

USB - dobré řešení

Motorové pily

Motorové lodě
Nafukovací čluny
Vodní skútry
Plachetnice

 

 

 

Kupujete myčku?

Ať již potřebujete starou myčku, která již dosloužila, vyměnit za novou, moderní anebo jste se rozhodli pořídit do své domácnosti nového pomocníka, měli byste při výběru znát několik faktů, abyste vybrali myčku přesně takovou jakou potřebujete. Myčka oproti ručnímu mytí ušetří nejen čas, ale i vodu a energii a také pokožku rukou. Je ale zbytečné pořizovat si luxusní a drahou myčku nádobí se spoustou programů, když se v kuchyni vaří jen káva a talíř se ušpiní pouze při ohřevu v mikrovlnné troubě. Jestliže však rodina hodně vaří a účty za vodu neustále narůstají, je dobré si spočítat, zda by se myčka s nízkou spotřebou vody i elektřiny nevyplatila.

Myčka nádobí umývá od zbytků pokrmů, oplachuje ho a suší. Ze špinavého nádobí, naskládaného v drátěných koších uvnitř myčky, je nečistota strhávána mycí vodou, která pod tlakem stříká z rotujících trysek. Voda, která je ohřívána odporovým tělesem nebo průtokovým ohřívačem (u nových typů) vody na teplotu 40°C až 70°C podle programu, je hnána čerpadlem, cirkuluje, a průběžně se filtruje. Filtračních vložek bývá více, nejméně však dvě - na hrubou nečistotu a na jemnější kal. Mycí účinek je zesilován mycím přípravkem, který působí jednak chemicky (odmašťuje), jednak mechanicky spolu s tlakovou vodou.

Nádobí je oplachováno čistou vodou s přídavkem leštidla, takže po usušení nezůstanou na jeho povrchu stopy po kapkách. Sušení probíhá buď naakumulovaným teplem, nebo jsou k ohřevu sušícího vzduchu instalována topná tělesa u některých myček bývá sušení podpořeno ventilátorem – turbo.

Do pracovního prostoru myčky by měla přicházet voda zbavená vápenatých a hořečnatých solí, které způsobují její tvrdost. Většina myček je proto vybavena zařízením na její změkčování, iontoměničem, který na sebe tyto látky váže. Jeho regenerace probíhá pomocí speciální soli, kterou je třeba do myčky doplňovat a kontrolovat její množství na indikátoru.

Jak vybírat ?

Je důležité uvážit jak velkou myčku vlastně potřebujete. Standardní myčka je vysoká 85 cm, hluboká 60 cm a široká buď 60, nebo 45 centimetrů. Užší, 45 cm provedení, je vhodné pro jednu či dvě osoby. 

Při výběru myčky by nás také měla zajímat její energetická náročnost. Jedním z prvků, který nám může pomoci, je tzv. energetický štítek. Ten určuje, na základě měření nezávislými odborníky, energetickou náročnost provozu daného výrobku (písmeno A - velmi úsporný, B, C..až po písmeno G - málo úsporný výrobek).

V porovnání s klasickým mytím nádobí pod tekoucí vodou ušetří myčka přibližně 35 až 60 procent elektrické energie. U čtyřčlenné domácnosti můžeme tedy počítat s roční spotřebou od 400 do 650 kWh (při použití jednou za den).
Chceme-li ušetřit náklady na provoz, je také možné napojit myčku nádobí na teplou vodu. Připojení na vodu teplou 60 oC přináší 50 i více procentní úsporu elektřiny. Zkrácený mycí cyklus se však může podepsat na kvalitě mytí. 

Je důležité vzít v úvahu i zdroj teplé vody. Je-li teplá voda do domácnosti dodávaná z tepláren nebo kotelen (např. na sídlištích), pak se tato možnost nevyplatí (teplá voda je 4x dražší než voda studená!). 

Zvažte také jak často budete myčku používat a spočítejte si, zda je pro vás výhodnější pořídit si levnější myčku s větší spotřebou vody, či naopak. Spotřeba vody na jeden mycí cyklus bývá od 11 litrů a neměla by, u starších či levnějších myček, překročit 25 litrů. U každé myčky však platí základní pravidlo - nejúsporněji myjete tehdy, když je myčka plně naložena.

Špičkové myčky jsou vybaveny systémem senzorlogic, ten rozpozná, kolik je v myčce nádobí, jakého druhu je a přizpůsobí takto zjištěnému stavu spotřebu vody a energie. Není přitom rozhodující, jak je nádobí rozloženo do vrchního a spodního koše. Senzory dále změří jak rychle se v myčce ohřeje voda a kolik vody steče z nádobí. Z těchto údajů pak elektronický systém propočítá již během prvního opláchnutí přesný průběh celého dalšího programu, přizpůsobeného aktuální náplni nádobí. Myčka vybavená tímto senzorem nespotřebuje víc energie a vody než je skutečně nezbytné.

Čím nižší hlučnost myčka má, tím lépe. U moderních myček se hlučnost pohybuje okolo 50 dB.
U nejmodernějších dosahuje hlučnost dokonce pouhých 42 dB 

O co bychom se ještě měli zajímat

  • koše na nádobí - měly by být přestavitelné, neměl by chybět košík na příbory 
  • životnost myčky - dobrá myčka by měla bez oprav vydržet až 2000 mycích cyklů, značkoví výrobci předpokládají první opravu až po 10-ti letech provozu! 
  • zásobník mycího prostředku - vyznačené nebo vytvarované dávkování vám ušetří čas 
  • zásobník leštidla - "slušná" myčka má elektronický ukazatel informující o stavu zásoby přípravku 
  • změkčovač solí - u levnějších typů je dávkovač soli pro změkčování vody univerzální, u modernějších elektronický, i zde je ukazatel množství v zásobníku nepostradatelný 
  • filtr na zachycení nečistot - čím více filtrů bude myčka mít, tím lepší bude kvalita mytí, a tím šetrněji bude nakládáno s vaším nádobím špičkové myčky jsou dnes vybaveny vodním senzorem, který měří znečištění vody z předběžného opláchnutí a rozhoduje o tom, zda může být tato voda použita znovu (přece jen to jsou 4 l vody) 
  • sušení - Levnější myčky používají kondenzační sušení. Myčka zůstává po ukončení mytí ještě asi 10 minut uzavřena a i poté vyndáváte nádobí horké Dražší modely využívají aktivní systém sušení, který umožňuje vyjmout nádobí ihned po doběhnutí programu a vychladlé, neboť sušení napomáhá ventilátor, který vytváří nucenou cirkulaci vzduchu uvnitř myčky nádobí. 
  • Aqua Control - Zařízení, které by na vaší myčce nemělo chybět. Chrání před škodami způsobenými vodou (přetečení, unikání z pod myčky, poškozená hadice, …) Díky tomuto zařízení můžete myčku v klidu spouštět, i když nikdo není doma. Aqua Control Alarm - případnou poruchu navíc oznamuje varovným signálem 

Kolik stojí provoz myčky? 

Ruční mytí je asi o 33 % dražší, než mytí v moderní myčce. Při energeticky úsporném programu na 50°C ušetříte 60 % energie, 50 % vody a 75 % vašeho času. 

                                                          / al/

 

 

 

 

Další články v rubrice zahradní technika:

AL-KO COMFORT 52 BR
Bez dobré sekačky na trávu si nelze dnes již údržbu zahrady vůbec představit. Na trhu jsou jich stovky modelů, od těch nejjednodušších až po velmi komfortní. Také cenové rozpětí je velké. Jednoduché „strunovky“ můžete pořídit pod tisíc Kč, nejdražší stroje stojí i 50 tisíc Kč a více. Ne každý je však ochoten dát za sekačku značnou sumu a proto i zde platí, že nejdůležitější vlastností je co nejlepší poměr cena výkon.

Motorové pily
Každý chatař nebo chalupář se občas ocitne v situaci, kdy potřebuje nařezat větší množství dřeva. Pokud se jedná o slabší kusy nebo stará prkna, je to celkem snadné. Chcete-li však rozřezat například na zimu silnější kmeny, nepomůže vám obvykle ani cirkulárka. To je ta pravá chvíle pro řetězovou pilu.

Motorové  sekačky s pojezdem
Když jsme uvažovali v redakci, které sekačky na trávu bude nejlepší podrobit redakčnímu uživatelskému testu, dospěli jsme k názoru, že než se prodírat dnes již velmi silným  trhem se stovkami často stejných nebo obdobných modelů, bude lepší vybrat pouze představitele jednotlivých koncepcí…

Mountfield věří ve své výrobky
Mountfield je přesvědčen o vysoké kvalitě svého zboží, což dokazuje i nově poskytovaná záruka na všechny typy sekaček, motorových kos, řetězových pil a dalšího sortimentu. Záruka je prodloužena na dva roky, což rozhodně není obvyklé a u nás ji poskytuje pouze Mountfield. Většinou se možné závady neobjeví hned a tento přístup dává zákazníkovi jistotu.

Mulčování - zajímavá alternativa
Nemáteli chuť shrabovat trávu a pracně vynášet koše od vaší sekačky nevadí. Ušetřit  zhruba dvacet procent času a ještě pohnojit trávník umožňuje mulčovací  technologie.