automobily | sport |  hobby I letecká doprava | počítače | zahradní technika | energie | bílá technika  | scooter life | lodě | mobiltest | travel test | 

          

 

 

 

 

Čas plasmy

Gericom 42 GTV 4210 High definition 

Televizní revoluce již nabývá na intenzitě. Zřejmě není daleko doba, kdy „staré dobré televizory“ s obrovskou prahistorickou elektronkou,  které se říká obrazovka, vstoupí na propadliště dějin. Právě díky technologii klasické obrazovky platí více méně jasná úměra, čím má větší úhlopříčku, tím je i hlubší. Výsledkem jsou u velkých úhlopříček relativně obrovské „bedny“, které samozřejmě žádnému interiéru na kráse nepřidají. A nejen to,  zároveň zabírají prostor, který by bylo možno využít účelněji.  Když k tomu ještě přičteme, že nemohou víceméně zvládnout nové technologie jako je například rozlišení High definition, je jasné, že ledy se již opravdu pohnuly.

 

V současnosti jsou používány zhruba tři systémy, které by v budoucnu měly masově stařičké televizory nahradit. Každý z nich má své nesporné výhody i nevýhody. Projektory mají velkou výhodu v možnosti  flexibilně měnit velikost obrazu a jsou nejpodobnější klasickému filmovému promítání. Jejich nevýhodou je především závislost na změnách světelných podmínách a relativně dlouhé rozehřívání. Výborné jsou například na filmy a sportovní přenosy, trochu těžkopádné pro denní praxi. 

LCD televize. Výborné, zaberou málo místa jsou  velmi ploché mají také vesměs výborný design. Velikostí úhlopříčky většinou výrazně předčí  své klasické předchůdce, zatímco nárok na prostor mají mnohem menší. Nevýhodou je zatím u většiny modelů menší poměr kontrastu. 

Všechny výhody LCD mají i televize plasmové. K tomu ještě navíc podstatně vyšší kontrast. Ještě nedávno byla však jejich jedinou velkou nevýhodou vysoká cena mnohdy převyšující čtvrt milionu korun, což je opravdu na televizor trochu hodně. Dobrá zpráva je, že  dnes již i ty největší a nejlepší často výrazně klesly pod sto tisíc. Právě takovým modelem je i vlajková loď značky Gericom model Plasma V6 GTV 4210. Ta patří k něčemu, co je bez nadsázky možné nazvat královstvím televizního diváka. Její úhlopříčka 106 cm je nejen dostatečná, aby byla zajímavá  v jakéhokoliv interiéru. Je možné ji pověsit na zeď jako obraz, či jí umístit pomocí „nožiček“ na nábytek interiéru. Obraz je excelentní  především díky výbornému kontrastnímu poměru 3000:1 a barevné škále 16,7 milionů. 

Komfort je samozřejmostí

Řekněte si co s čím chcete spojit a jak. „V šestka“ si bude vždy vědět rady. Vypadá to jako reklamní slogan, ale je to pravda. Má zabudované všechny evropské kanály. Vstupy od Scartů přes DVI až po Component Video RS232  pro update software, 100 stránkový Teletext. Menu v pěti jazycích. Snad nejpraktičtější v této oblasti je PIP, protože obraz v obraze je sice u velmi dobrých televizorů věc běžná, zde však má široký sortiment možností, ze kterých si každý vybere. Plasma má také dva  integrované reproduktory 8 Watt.

High definition

Když jsem byl poprvé v Japonsku někdy začátkem osmdesátých let, ukazovali mi ve studiu Asahi pravou nefalšovanou HDV/ tenkrát tuším, že měla okolo 1200 řádek/ a říkali, že to hodlají rozjet tak do dvou tří let po Japonsku. Jak se později ukázalo tak HD u televizního vysílání není až zas taková legrace a tak jsme si museli počkat nějakých 20 let. Ale pravdou zůstává, že kdo jednou viděl televizi High definition, už většinou nic jiného nechce. A co je super podstatné, to je fakt, že je použitelná již dnes. Ne sice  pro klasické televizní vysílání, které v tomto formátu zatím lehce zaostává, ale především pro natáčení vlastní tvorby. Firma Sony a JVC má totiž již i u nás na trhu kamery, které jsou schopny natáčet v kvalitě HD tedy 1080 x 1440 a dokonce by měla v nejbližších měsících uvést na trh model, který bude stát hluboce pod 100 000 Kč, což dnes stojí slušné  mini DV v PALu.   I naprostému laikovi musí být zcela jasné, že 1080 řádek je oproti klasickým 625 tak obrovský rozdíl, že prostě výsledek musí být zásadně rozdílný a že vedle něho je například zlepšení  DVD  oproti normálu pouze směšnou kosmetickou záležitostí. Paradoxně tak máte v současné době možnost si vyrobit doma sami  obraz z vlastních zdrojů podstatně kvalitnější, než jaký vám v současné době je schopen kdokoliv distribuovat z profesionálních vysílačů či po kabelu. Když vše  sečtete a podtrhnete dojdete v podstatě k názoru, že cena pod 80 000 Kč /liší se podle upevnění na stěnu či na nožičkách/  není vzhledem k  možnostem přístroje až tak vysoká a že tady opravdu v mnoha směrech za své peníze dostáváte zcela jinou kvalitu. 

                                                                                      /per/