automobily | sport |  hobby I letecká doprava | počítače | zahradní technika | energie | bílá technika  | scooter life | lodě | mobiltest | travel test | 

          

 

 

 

 

Sigma HSM Extra rychlé motory pro objektivy Sigma

Sigma jako celkem třetí výrobce objektivů a jako první výrobce systémových objektivů pro ostatní značky fotoaparátů uvedla na trh objektivy se zabudovaným rychlým vnitřním motorovým pohonem.

 Nejdříve s tím přišel Canon. S nástupem AF systémů zabudoval motorový pohon ostření přímo do těla objektivu. Mělo to jednu velkou výhodu - žádné mechanické přenosy z těla fotoaparátu, jen elektrické kontakty. Pro dosažení vysoké rychlosti zaostřování byly u části produkce použity ultrazvukové motorky (Ultra Sonic Motor - USM). Díky jim se Canon prosadil např. v oblasti sportovní fotografie. V současné době nabízí velmi širokou řadu objektivů s tímto rychlým     a zároveň tichým systémem, celkem téměř 40 různých typů. Nikon, také aby výrazně zvýšil rychlost automatického ostření, nabídl obdobný princip ve svých objektivech "Silent Wave" určených původně zejména pro vlajkovou loď F5, ale použitelných také pro F90X a F70 a samozřejmě pro novinku F100. Řada se pomalu rozšiřuje, v současné době zahrnuje 6 modelů. Pro výrobce systémových objektivů však obdobná technologie zůstávala dlouhou dobu nedostupná. Pro Nikon byly na trhu objektivy klasické konstrukce, pro Canon sice s vnitřním pohonem, ale pomalejším. Za této situace uvedla Sigma v minulém roce na trh svoji řadu objektivů HSM.
Technika Sigma Hyper Sonic Motor je k dispozici v těchto typech - 300 mm/f2,8, 500 mm/f4,5, 800 mm/f5,6 a 14 mm/f2,8  a jako zoom 17-35 mm/2,8-4 a 70-200 mm/f2,8 pro AF fotoaparáty značky Canon, Nikon a Sigma. Opticky stejná provedení bez rychlého motorku jsou určená pro Minoltu  a Pentax. Označení HSM tedy vlastně znamená variantu pohonu. Objektivy mají některé společné znaky. Všechny využívají vnitřní zaostřování, nemění tedy svoji délku. Vyznačují se širokým použitím progresivních prvků, jako jsou apochromaticky upravené členy, asférické čočky apod. S ohledem na ekologii je na výrobu čoček použito sklo bez obsahu olova a arseniku.

Sigma
14 mm F2,8 EX HSM
Jedná se o extrémně širokoúhlý objektiv, který ještě nepatří mezi rybí oka. Zorný úhel je 114°, nejkratší zaostřitelná vzdálenost je 18 cm. Vysokou kvalitu obrazu zajišťují dva asférické prvky, díky kterým je ostrý obraz i v okrajových částech.

Sigma APO 300 mm F2,8 EX HSM, APO 500 mm F4,5 EX HSM, APO 800 mm F5,6 EX HSM
Řada nových teleobjektivů s pohonem HSM a dvěma prvky s označením Extraordinary Low Dispersion. Jejich použitím jsou na minimum sníženy chromatické vady, které se vyskytují ve velké míře právě u delších ohniskových vzdáleností. Vznikají různým indexem lomu paprsků světelného spektra procházejícího objektivem. Filtry se vkládají do zadní části těla do otočné objímky umožňující použití také filtrů polarizačních.

Sigma 17-35 mm F2,8-4 EX HSM
Extrémně širokoúhlý zoom objektiv s asférickými členy potlačujícími optické vady. Zorný úhel je proměnný v rozsahu 103,7°-63,4°, nejkratší zaostřitelná vzdálenost je 7 m. Přední část objektivu se při ostření neotáčí, což usnadňuje použití filtrů.

Sigma
APO 70-200 mm F2,8 EX HSM
Zoom teleobjektiv s univerzální ohniskovou vzdáleností pro portrét i snímání např. zvířat ve volné přírodě. Členy Special Low Dispersion opět snižují chromatické vady. Díky internímu zaostřování se přední objímka neotáčí.
Sérií objektivů HSM udělala Sigma značný skok k nejmodernější současné technologii. Při známé optické kvalitě objektivů této značky, se tak zařadila k tomu absolutně nejlepšímu, co v této oblasti je možno na světových trzích zakoupit. Hlavně se však podle našeho názoru touto konstrukcí odpoutala od svých letitých soupeřů, kterými jsou například Tokina, Tamron či Vivitar. Dostala se tak se svými výrobky do jiné kategorie, než v kterých dříve se jmenovanými firmami soutěžila.

-jr-