automobily | motocykly | hobby | počítače a elektronika | zahradní technika | energie | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

plynové vytápění

Aktualizováno 20.11.2007

E-mail

 

 

 

   
  


 

 

Topné systémy
Konvektory Minib - topná tělesa
Korado - koupelnová tělesa

Tipy ze serveru

Chladničky A+
Nová řada spotřebičů
Kupujete chladničku?
Kupujete myčku?
Motorové pilyMountfield věří ve své    výrobky
Mulčování
zajímavá alternativa
Motorové  sekačky s pojezdem
Jedete do Chorvatska s lodí?
Motocykly KYMCO
Minolta DIMAGE 7
BMW F 650 GS

Voigtländer
Olympus Camedia E-10
Kabely Profigold
Dálkový ovladač snů
Voigtländer
Jaguar XJ6 3.2
Auta pro jachting
Výfuky od Pařízků
Onkyo TX-DS 57
Filmový skener Kodak RFS 3600

USB - dobré řešení

Motorové pily

Motorové lodě
Nafukovací čluny
Vodní skútry
Plachetnice

 

 

 

  Kondenzační plynové kotle                      Příloha

Nové trendy ve vytápění I - kondenzační plynové kotle
Nové trendy ve vytápění II - kondenzační plynové kotle
Kondenzační technika  - princip a vysvětlení pojmů uvedených v tabulkách
Konvektory Minib - topná tělesa
Korado - koupelnová tělesa

Vaillant

Geminox

Viessmann Protherm

Baxi

 Thermona

  De Dietrich Dakon

Hermann

Viadrus Ariston Viadrus

Kondenzační kotle Geminox

Kondenzační kotle GEMINOX ZEM.

Přehled kotlů Geminox THRi

 Vytápění moderních novostaveb RD

kotleDobře navržené novostavby rodinných domků se právem pyšní vynikajícími tepelně izolačními vlastnostmi
a jejich tepelné ztráty jsou proto téměř vždy menší než 15 kW. To vytváří základní předpoklad pro maximální tepelnou pohodu při minimálních nákladech za energii.


Správné využití tohoto předpokladu je ale podmíněno kvalifikovanou volbou zdroje tepla – dnes obvykle plynového kotle. Na první pohled by se mohlo zdát, že to nebude žádný velký problém. Dům s tak malou tepelnou ztrátou musí vytopit prakticky každý kotel, který se vyskytne na našem trhu. Ano, to je pravda. Ale pouze tehdy, pokud provozní náklady a tepelná pohoda nebudou patřit mezi naše priority. Očekáváme-li však ekonomické a komfortní vytápění, stává se právě malá tepelná ztráta domu tím největším problémem.

Důvod je prostý. Tepelná ztráta domu uvedená v projektu vytápění je vypočtený hraniční parametr platný pouze při nejnižších venkovních teplotách.
V našem klimatickém pásmu je to tehdy, kdy tyto teploty poklesnou pod -12 nebo -15 ° C. Statistiky ČHMÚ i osobní zkušenosti však napovídají, že jsou to maximálně 2 – 3 týdny v roce. To je méně než 10 % z obvyklých 32 týdnů běžné topné sezóny. Naopak, obvyklé venkovní teploty v zimním období oscilují okolo 0 ° C. Tehdy pro vytápění postačí výkon menší než 25 % ztráty daného objektu. U moderních novostaveb tuto okamžitou tepelnou ztrátu představují pouhé 2 – 4 kW.

Proto je pro vytápění nutné zvolit takový kotel, který je schopen snížit svůj výkon na tuto hodnotu a garantovat tak nepřerušované vytápění objektu i při venkovních teplotách okolo 0 ° C. Pokud není tento požadavek splněn a kotel je provozován mimo svůj pracovní rozsah, začíná tzv. cyklovat. Standardní kotle se startovacím výkonem okolo 6 – 8 kW absolvují takovýchto cyklů okolo 40 000 ročně. Toto číslo vypadá značně nevěrohodně, ale po přepočtu na počet topných dnů
v roce představuje pouhý jeden start kotle během 10 minut. Z praxe ale víme, že ani minutové intervaly nejsou výjimkou. Důsledkem těchto cyklů je výrazná nadspotřeba doprovázená zkrácením životnosti zařízení a hrubým narušením tepelné pohody v domě.

Toto tvrzení lze doložit na jednom konkrétním případě ze Švýcarska. Řadový rodinný dům v Märstettenu je obýván 4 člennou rodinou a má 5 obytných místností – kuchyň v přízemí, 3 pokoje v prvním patře a obytné podkroví. Celkem 180 m2 vytápěné plochy. Přízemí a podkroví je osazeno podlahovým vytápěním, první patro pak radiátory. Tepelná ztráta je blízká 7 kW.

V domě byl původně nainstalován kotel s lineární modulací výkonu od 4,8 kW. Tento kotel zde byl provozován v období od
1. 10. 1997 do 30. 9. 1999 a vykazoval roční spotřebu okolo 10 500 kWh. Je to jistě vynikající hodnota, ale kotel se vzhledem
k velmi nízké tepelné ztrátě domu vyznačoval neobvykle vysokým počtem startů a nevyužíval své základní přednosti – široké lineární modulace výkonu.

Proto byl k 1. 10. 1999 nahrazen modelem s výkonovým rozsahem 0,9 – 9,5 kW. Systém přípravy TUV zůstal původní – teplá voda je připravována v zásobníku 120 l s nepřímým ohřevem.

Nový kotel byl sledován v období od 1. 10. 1999 do 30. 9. 2001. První poznatek byl získán téměř okamžitě – počet startů kotle byl silně redukován na 15 % původního počtu. Hmatatelný výsledek přišel v září 2000, jeden rok po přestavbě – spotřeba plynu se snížila z 10 744 kWh na 8 401 kWh. Zima byla ovšem teplejší o 1,6 % denostupňů. Přesto činila úspora po provedeném přepočtu na denostupně neuvěřitelných 20 %. Za období roku 2000/2001 byly výsledky ještě lepší (viz graf).

Kotle popisované v příkladu jsou výrobky francouzské firmy GEMINOX. Firma GEMINOX vyrábí kondenzační techniku od roku 1982 a má vedoucí postavení na trzích ve Švýcarsku, Dánsku a USA. První kotel pro vytápění nízkoenergetických domů uvedla na trh již v roce 1998 a má s touto problematikou mnohaleté zkušenosti.

Nabídku firmy GEMINOX tvoří kondenzační kotle vhodné do objektů s malými tepelnými ztrátami.
Do moderních novostaveb rodinných domků jsou standardně dodávány kotle řady THRi buď v sólo provedení nebo v kombinaci s přípravou teplé užitkové vody. Ta je připravována v integrovaném nerezovém zásobníku o objemu 75 nebo 120 litrů. Sólo provedení kotlů THRi lze doplnit o externí nerezové zásobníky BS/MS (100, 120, 150, 200 a 300 litrů) při zachování všech zabudovaných funkcí kotlů pro ohřev teplé užitkové vody a dosáhnout tak špičkových parametrů v její přípravě. Všechny kondenzační kotle THRi lze přímo připojit na podlahové topení nebo topné systémy do tepelného spádu 75/60 °C, které jsou dnešním standardem.

Vlastní obsluha kotle je řešena zejména prostřednictvím multifunkčního prostorového přístroje QAA 73 komunikujícího textovou formou v češtině přímo z referenční místnosti. Přístroj pracuje dle protokolu Open Therm a zajišťuje adaptaci regulace kotle vlivem vnitřní teploty, nastavení požadovaných teplot a týdenních časových programů nezávisle pro dva topné okruhy a přípravu TUV. Zobrazuje exaktně všechny měřené veličiny a okamžité využití výkonu kotle. Informuje o nutnosti případného servisního zásahu a archivuje maximální a minimální hodnoty naměřených veličin. Mezi zásadní přednosti patři i to, že je uživatelsky velmi příjemný a umožňuje intuitivní obsluhu.

V případě, že jsou kladeny na variabilitu vytápění objektu další požadavky, lze kotle THRi doplnit o inteligentní řízení jednotlivých topných okruhů. Nejobvyklejší rozšiřující požadavek, možnost řízení druhého topného okruhu pro podlahové vytápění, je vyřešen dvoukruhovým modelem kotle THRi DC. Programování a obsluhu pak umožňuje stejný prostorový přístroj QAA 73.

Pokud jsou nároky ještě vyšší, lze regulaci rozšiřovat o okruhové regulátory Siemens řady Albatros a vytvářet tak požadovaný počet nezávislých topných okruhů při zajištění 100% komunikace s vlastním kotlem. Toto řešení například umožní vytápět objekt s kombinací klasického a podlahového topení spolu s vytápěním bazénu a zimní zahrady.

Řídící jednotka umožňuje plnou integraci kotlů THRi do alternativních soustav a garantuje jejich plnohodnotnou regulaci
v kombinaci s tepelnými čerpadly, solárními panely nebo jinými zdroji tepla.

Z ostatních funkcí stojí za zmínku zejména vlastní servisní a ochranné funkce kotle (občasné protáčení čerpadla mimo topnou sezónu, automatické týdenní zvyšování teploty vody v zásobníku teplé vody důsledně ničící možné bakterie Legionelly, protimrazová ochrana kotle i budovy), možnost ovládání spotřebiče po telefonu a jeho připravenost k napojení na systém inteligentního řízení budovy.

Všechny kondenzační kotle THRi mají možnost odvodu spalin přes střechu, případně zeď (turbo) nebo do komínu. Pro oba způsoby odkouření jsou používány shodné spotřebiče, ke kterým je nabízena kompletní řada plastových komponentů umožňujících vyřešit odvod spalin i v těch případech, kdy jsou klasické spotřebiče nepoužitelné.

Dlouhodobou životnost kotlů THRi zaručuje minimalizace počtů spínacích cyklů, použití nerezové oceli třídy 316L na všechny hlavní části (hořák, výměník, zachycovač kondenzátu) a kvalita výroby dle ISO 9001.

Kotle THRi jsou nositeli titulu „Modrý anděl“ a s velkou rezervou splňují veškeré platné i připravované emisní normy. Tyto parametry předurčují spotřebiče k použití zejména v chráněných krajinných oblastech, hustých městských aglomeracích a všude tam, kde je přikládán ochraně ovzduší velký význam.

Velmi úsporná třetí generace THRi

Třetí generace kondenzačních kotlů s označením THRi (trés haut rendement - velmi vysoká účinnost) s unikátním řešením technických parametrů zaručuje 5 stupňů úspor paliva:

První stupeň spočívá v kondenzaci, při které je zužitkována i ta část tepla, která u konvenčních kotlů uniká do komína. Toto dodatečně získané teplo je využito pro předehřev vratné vody z ÚT.
Druhým stupněm je optimalizace procesu spalování v celém výkonovém rozsahu kotle. Patentovaný kruhový hořák s předsměšováním paliva (zemního plynu nebo propanu) se vzduchem zajišťuje díky konstantnímu poměru vzduch/plyn maximální účinnost spalování s minimálním obsahem škodlivin.
Třetím stupněm je adaptabilní ekvitermní regulace integrovaná v řídící jednotce kotle (LMU64), která zabraňuje zbytečnému prochladnutí stěn objek-tu, optimalizuje tepelnou pohodu v domě a zvyšuje stupeň využití kotle.
Čtvrtým stupněm je inteligentní řízení otáček oběhového čerpadla. Tato funkce umožňuje výrazné snížení teploty vratné vody v přechodných obdobích a tím i razantní rozšíření pásma využití kondenzace. Nezanedbatelné je i snížení spotřeby elektrické energie.
Pátým, zcela zásadním stupněm je však široká lineární modulace. Ta umožňuje dosažení rovnoměrného vytápění objektu v rozsahu 20 – 100% výkonu kotle. Není žádným tajemstvím, že po 3/4 topné sezóny je plně postačujících 25 – 50 % nominálního výkonu kotle. Všechny konvenční spotřebiče, u kterých nelze snížit výkon na tyto hodnoty při zachování stejně vysoké účinnosti, se tedy stávají na 3/4 topné sezóny značně neekonomickými. Jednou z nejsilnějších deviz kotlů THRi je schopnost pracovat s maximální účinností i během nejběžnějších teplot okolo 0 °C, kdy k pokrytí aktuálních ztrát postačuje pouhá 1/3 vypočteného výkonu. Tato přednost se nejvýrazněji projevuje u moderních rodinných domů. Dnešní novostavby mají obvykle tepelnou ztrátu okolo 10 kW. Podle výše uvedených, v praxi ověřených zásad je tedy potřeba pro běžný provoz takovéhoto domu dosáhnout startovacího výkonu kotle menšího než 3,5 kW. Pokud není tento parametr splněn a kotel je provozován mimo svůj pracovní rozsah, začíná tzv. cyklovat. Standardní kotle se startovacím výkonem okolo 6–8 kW absolvují takovýchto cyklů okolo 40 000 ročně. Toto číslo vypadá značně nevěrohodně, ale po přepočtu na počet topných dnů v roce představuje pouhý jeden start kotle během 10 minut. Z praxe ale víme, že ani minutové intervaly nejsou výjimkou. Správně zvolený kondenzační kotel Geminox THRi nevykáže na novostavbě více než 3 500 startů ročně.

I laikovi musí být jasné, jaký závěr lze z těchto údajů vyvodit.

Zcela unikátní vlastností kondenzačních kotlů THRi je možnost změny jejich výkonového rozsahu. Zvýšení, popřípadě snížení výkonového rozsahu kotle lze dosáhnout prostou výměnou cenově přístupného hořáku a přeprogramováním obslužného software. Tato inovativní filozofie umožňuje provozovat kondenzační kotle THRi vždy optimálně. Nenutí investory ke kompromisním nákupům zohledňujícím jejich budoucí plány spojené se zvýšením požadavků na přípravu tepla (přístavby, vyhřívané bazény, zimní zahrady atd.). Takto je dosaženo normovaného stupně využití v rozmezí 106 – 109 % (PCI) v celém modulovaném rozsahu. Výsledkem jsou až 30 – 40 % úspory paliva kotlů THRi oproti klasickým.

dle podkladů geminoxu